kpb

Noc Kina Europejskiego 2015

NOC KINA EUROPEJSKIEGO
sobota, 26 września 2015Zapraszamy na Noc Kina Europejskiego - w ramach 12. edycji Europejskiego Dnia Języków (więcej o krakowskich wydarzeniach towarzyszących tegorocznemu EDJ przeczytacie na oficjalnej stronie TUTAJ). Składający się z trzech filmów maraton odbędzie się w sobotę, 26 września. Startujemy o godz. 19.15!

W programie hiszpański dokument o fenomenie flamenco (Narodziny flamenco), francuski portret szkoły wielokulturowej (Szkoła Babel) oraz barwna włoska komedia (Spoko! Wyluzuj!).


Widzowie maratonu będą mieli okazję wygrania kursów językowych w Instytucie Austriackim, Instytucie Cervantesa, Instytucie Francuskim, Instytucie Goethego oraz Włoskim Instytucie Kultury.


PROGRAM:

19.15 
NARODZINY FLAMENCO | FLAMENCO DE RAIZ
reż. Vicente Pérez Herrero, Hiszpania 2011, 85’ (film dokumentalny)

Film poświęcony społecznym korzeniom oraz współczesnej tożsamości flamenco. Vicente Pérez Herrero przygląda się zarówno amatorom, jak i profesjonalnym tancerzom, śpiewakom i muzykom, którzy współtworzą fenomen flamenco. W swoim dokumencie bada zjawisko nie tylko na gruncie przemysłu kulturalnego, ale i w sferze prywatnej, rodzinnej. Opowiada o ludziach, którzy żyją z flamenco i o tych, którzy - poświęcając się pasji - żyją dla flamenco.


21.00  SZKOŁA BABEL | LA COUR DE BABEL
reż. Julie Bertuccelli, Francja 2014, 94’ (film dokumentalny)

Bardzo ciekawy film dokumentalny, pokazujący zjawisko multikulti w modelowym wręcz wydaniu. 24 uczniów pochodzących z 24 państw w jednej klasie. Przyjechali do Francji z całego świata, z nadziejami na lepsze życie. Decydowały względy ekonomiczne, ale niektórzy musieli opuścić kraj dzieciństwa z powodów politycznych (chłopak żydowskiego pochodzenia źle czujący się w Serbii) czy obyczajowych (dziewczyna z Afryki, która nie chce poddać się przymusowemu obrzezaniu). Różne języki macierzyste, różne kolory skóry, różne religie – prawdziwa „Szkoła Babel”. Na razie przez rok będą uczyć się głównie języka francuskiego, ale także bycia ze sobą w grupie, pokonywać barierę obcości.


22.45  SPOKO! WYLUZUJ! | SCIALLA!
reż. Francesco Bruni, Włochy 2011, 95’ (film fabularny)

Bruno Beltrame wycofał się z aktywnego życia już dawno. Był utalentowanym pisarzem, teraz pisze na zamówienie “książki innych”, biografie piłkarzy i celebrytów. Kiedyś pasjonował się nauczaniem, dziś z niechęcią udziela korepetycji równie obojętnym uczniom. Jest wśród nich 15-letni Luca, nieuk i lekkoduch, ale pełen życia. Pewnego dnia pojawia się matka chłopca – jak duch z przeszłości - wywracając całe życie Bruna do góry nogami: oznajmia mu, że Luca jest jego synem, a ona wyjeżdża do Afryki, więc Bruno musi się nim zająć. 


WSTĘP WOLNY!
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Kinie Pod Baranami od 25 września.

ORGANIZATORZY:

British Council

Goethe Institut

Instytut Austriacki

Instytut Cervantesa

Instytut Francuski

Włoski Instytut Kultury

EUNIC Krakow

Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Bookmark and Share

archiwum