kpb

RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE - plenerowy pokaz w ramach Roku Jana Potockiego || wstęp wolny


RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
- pokaz plenerowy na dziedzińcu Pałacu pod Baranami
środa, 26 sierpnia 2015, godz. 20.45Zapraszamy na specjalny pokaz odrestaurowanego filmu Wojciecha Hasa - Rękopis znaleziony w Saragossie, według tajemniczej powieści hrabiego Jana Potockiego. Projekcja odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Potockich “Pod Baranami” - w środę, 26 sierpnia, o godz. 20.45 w ramach obchodów ogłoszonego przez UNESCO Roku Potockiego.

Film zostanie zaprezentowany z angielskimi napisami.

Więcej informacji na temat obchodów Roku Jana Potockiego:
janpotocki2015.com
neweraart.plDołącz do wydarzenia na Facebooku!


WSTĘP WOLNY!


RĘKOPIS ZNALEZIONY W SARAGOSSIE
reż. Wojciech Jerzy Has, Polska 1964, 177' (z angielskimi napisami)

MFF w Edynburgu 1965 – wyróżnienie
MFF w San Sebastian 1965 – nagroda CIDALC; Złote Pióro (nagroda Klubu Dziennikarzy Zagranicznych)
MFF Fantastycznych i Grozy w Sitges 1969 – medal specjalny
Nagroda Krytyki Hiszpańskiej 1971
Złota Kaczka 2006 - nagroda Film 60-lecia, przyznana z okazji 60-lecia miesięcznika Film

Zrealizowany przez Wojciecha Jerzego Hasa film, oparty na jednym z najświetniejszych dzieł europejskiego oświecenia - powieści hrabiego Jana Potockiego pod tym samym tytułem -wymyka się prostym klasyfikacjom. Bywa określany mianem stylowej komedii kostiumowej, filmem awanturniczym czy też fantastyczną baśnią z duchami i opętanymi księżniczkami, ale też można w nim zobaczyć niezwykłe dzieło z pogranicza kabalistyki, gnozy i wiedzy tajemnej.

Film odziedziczył po literackim pierwowzorze kompozycję szkatułkową, co oznacza, że każda kolejna niesamowita opowieść wywodzi się z poprzedniej. Łączy je postać głównego bohatera, gwardzisty króla Hiszpanii, kapitana Alfonsa van Wordena (Zbigniew Cybulski), który podróżując przez górzystą Kastylię do Madrytu, popada w rozliczne tarapaty.

Poetycki i oniryczny Rękopis znaleziony w Saragossie został nakręcony z ogromnym rozmachem. Krajobrazy Półwyspu Iberyjskiego „zagrała” malownicza Jura Krakowsko-Częstochowska, zaś architekturę Madrytu pieczołowicie odtworzono we Wrocławiu. Obok Zbigniewa Cybulskiego w filmie wystąpili tak znakomici aktorzy, jak Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska czy Gustaw Holoubek. Ciekawostką pozostaje również udział egzotycznych zwierząt, m.in. kilkumetrowego pytona ze stołecznego ogrodu zoologicznego.

Rękopis znaleziony w Saragossie zdobył międzynarodowe uznanie, czego dowodem są nagrody m.in. na festiwalu w San Sebastian, a także rekomendacja Martina Scorsese, który uważa film za jedno z arcydzieł nie tylko polskiej, ale też światowej kinematografii i w 2014 roku włączył go do programu prezentowanego w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie przeglądu polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.

Film zostanie wyświetlony w odrestaurowanej cyfrowo wersji z angielskimi napisami.


ZWIASTUN:
ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami
   
Bookmark and Share

archiwum