kpb

Kinobranie 2015: pokaz na dziedzińcu #7 - Timbuktu


LETNIE TANIE KINOBRANIE 2015
- pokaz na dziedzińcu Pałacu pod Baranami: 
TIMBUKTU, reż. Abderrahmane Sissako

poniedziałek, 31 sierpnia 2015, godz. 20.45 (!) 
dziedziniec Pałacu pod BaranamiZapraszamy na siódmy z cyklu seansów pod gołym niebem w ramach Letniego Taniego Kinobrania - w programie pokaz nominowanego do Oscara i nagrodzonego siedmioma Cezarami (w tym dla najlepszego filmu, reżysera, za scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia) pięknego mauretańskiego filmu - Timbuktu.


O FILMIE:

TIMBUKTU | TIMBUKTU
(Abderrahmane Sissako) FR/MR 2014, 97' FR/EN

Akcja filmu rozgrywa się w tytułowym mieście w Mali, w którym władzę przejęli dżihadyści, narzucając mieszkańcom drakoński reżim. Nie wolno im tańczyć, śpiewać, słuchać muzyki, zakazana jest nawet piłka nożna. W najgorszej sytuacji są kobiety, całkowicie wykluczone z życia społecznego. Kisane z rodziną jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja ulega jednak dramatycznej zmianie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada.

Sissako doskonale ukazuje skomplikowaną rzeczywistość, unikając zarazem przedstawienia przerysowanego obrazu dżihadystów. Film został nakręcony częściowo w Mali. Mauretański reżyser inspirował się wydarzeniami mającymi miejsce latem 2012 roku, kiedy to islamiści ukamienowali młodą parę w Aguel’hok, małym mieście na północy Mali.

Timbuktu już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W Timbuktu jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju.


ZWIASTUN:
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.


Pokaz odbędzie się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

BILETY: tylko 7 złotych!
Bilety dostępne w kasie Kina oraz online w dniu pokazu.


ORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
A tak jest na naszych pokazach na dziedzińcu :-)

    

(fot. Emilian Aleksander)

Bookmark and Share

archiwum