kpb

Kinobranie 2015: pokaz na dziedzińcu #5 - Taxi - Teheran


LETNIE TANIE KINOBRANIE 2015
- pokaz na dziedzińcu Pałacu pod Baranami: 
TAXI - TEHERAN (Taxi), reż. Jafar Panahi

czwartek, 13 sierpnia 2015, godz. 21.30
dziedziniec Pałacu pod BaranamiZapraszamy na piąty z cyklu seansów pod gołym niebem w ramach Letniego Taniego Kinobrania. W programie film nagrodzony Złotym Niedźwiedzień na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie, Taxi - Teheran

Jafar Panahi jest jednym z najwybitniejszych twórców współczesnego kina, porusza się w kręgach tematyki dziecięcej (wybitny, nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes Biały balonik) oraz społecznej (nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji Krąg, opowiadający o sytuacji kobiet we współczesnym Iranie). W 2010 roku Panahi, który od dłuższego czasu pozostawał w konflikcie z irańską cenzurą, został aresztowany. W grudniu tego samego roku zasądzono mu sześć lat więzienia i dwadzieścia lat zakazu wykonywania zawodu. Panahi, pod naciskiem opinii publicznej, wyszedł z więzienia za kaucją, aktualnie przebywa w areszcie domowym. Choć Taxi - Teheran, tak jak i dwa poprzednie filmy twórcy, powstało nielegalnie, bez zgody irańskiej cenzury, płynie z niego radość z życia i tworzenia.

Jestem filmowcem. Nie potrafię robić nic innego niż filmy. Kino jest dla mnie formą ekspresji i sensem mojego życia. Nic nie jest w stanie powstrzymać mnie przed kręceniem. Nawet w ostateczności, kiedy wydaje się, że nie będzie to już więcej możliwe, zaglądam do środka siebie i znajduję tam pomysły na to, w jaki sposób stworzyć kolejny obraz w warunkach, w jakich się znalazłem, mimo ograniczeń. Jafar Panahi

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

A tak jest na naszych pokazach na dziedzińcu :-)

    

(fot. Emilian Aleksander)


Pokaz odbędzie się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.


BILETY: tylko 7 złotych!
Bilety dostępne w kasie Kina oraz online w dniu pokazu.


ORGANIZATORZY:
Kino Pod BaranamiO FILMIE:

TAXI - TEHERAN
| TAXI
reż. Jafar Panahi, Iran 2015, 82' Farsi

MFF w Berlinie 2015: Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu, Nagroda FIPRESCI
PKO Off Camera Kraków 2015: film otwarcia


W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa (w Iranie na porządku dziennym jest to, że taksówkarze odpinają je i chowają w bagażniku, żeby nie uwierały pasażerów), ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi reżyser Jafar Panahi. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny.

Każdy z pasażerów wnosi do filmu nowy problem, który urozmaica fabułę, i nową refleksję na temat życia w Iranie. Tym samym reżyser pozwala zabrać głos swoim rodakom, oddając nastroje społeczne w kraju. Aktorzy, którzy zagrali w Taxi - Teheran, nie pojawiają się w czołówce filmu. Wynika to z niebezpiecznych konsekwencji, które irańska władza może wysunąć w stosunku do osób zaangażowanych w produkcję.

ZWIASTUN:
Bookmark and Share

archiwum