kpb

Roy Andersson sprzeda Ci wszystko


Gołąb usiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu
- pokaz specjalny i spotkanie wokół twórczości reżysera
piątek, 7 sierpnia 2015, g. 19.45Pokaz specjalny najnowszego filmu Roya Anderssona poprzedzony prelekcją o twórczości tego niezwykle oryginalnego reżysera oraz projekcją jego unikatowych filmów reklamowych - w Kinie Pod Baranami w piątek, 7 sierpnia, o godz. 19.45.

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu to trzecia część trylogii absurdu, na którą złożyły się też filmy Pieśni z drugiego piętra i Do ciebie, człowieku. Najnowszy obraz szwedzkiego reżysera, za który wyróżniono go Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji, to ukoronowanie jego twórczości.

Tytuł filmu nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla Myśliwi na śniegu, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarówno czarnego humoru, jak i tragizmu.

Roy Andersson to nie tylko czarodziej kina. To również wyjątkowy reżyser filmów reklamowych. W swojej karierze wyreżyserował ponad 400 filmów reklamowych. Tworzył dla firm takich jak Kodak, Volvo, Clearasil, Citroen, McDonalds i Air France, a nawet dla Demokratycznej Partii Szwecji.

Każda z reklam Anderssona to minietiuda filmowa, opatrzona humorystycznym i zapadającym w pamięć komentarzem. Reżyser buduje nastrój poprzez matematycznie przemyślaną szczegółowość obrazu. Stawia na długie ujęcia o bardzo rozbudowanej głębi kadru filmowego. Kompozycja wizualna nadaje odpowiedni charakter zdarzeniu przedstawianemu w samej reklamie. Każda z nich kończy się wręcz slapstickową destrukcją; utopione, zgniecione aut, rozbite szyby, ludzie spadający z wielkich wysokości... Żartobliwość reżysera, przemycona do świata pieniądza, pokazuje, że reklama może być też sztuką.


W PROGRAMIE:
* wprowadzenie do twórczości Roya Anderssona
:
Marta Stańczyk - doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, laureatka wyróżnień w prestiżowym konkursie o nagrodę Krzysztofa Mętraka dla młodych ludzi piszących o filmie. Pracuje nad doktoratem dotyczącym sensuous theory. Od jakiegoś czasu uznaje zresztą, że im w kinie nudniej, tym dla niej ciekawiej - fascynują ją bowiem minimalistyczne eksperymenty, z których słynie slow cinema. Związana jest z redakcją magazynu FUSS oraz Dziennikiem Teatralnym.
* pokaz wybranych filmów reklamowych w reżyserii Roya Anderssona
* projekcja filmu Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu


BILETY:
20 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)


O FILMIE:

GOŁĄB PRZYSIADŁ NA GAŁĘZI I ROZMYŚLA O ISTNIENIU
| EN DUVA SATT PÅ EN GREN OCH FUNDERADE PÅ TILLVARON
reż. Roy Andersson, Szwecja/Norwegia/Niemcy/Francja 2014, 101'

2014: MFF w Wenecji - Złoty Lew

Trzecia część trylogii Roya Anderssona jest metafizyczną burleską. Filmowa podróż to z pozoru seria błahych epizodów, której motywem przewodnim są losy dwójki nieporadnych domokrążców, Sama i Jonathana. Jednak, jak w sztukach Becketta, pod powierzchnią tej banalności kryją się celne obserwacje. Andersson przygląda się ludzkim losom z czułością i uwagą, potrafi dostrzec w nich zarówno wielkość człowieczeństwa, jak i jego kruchość. Nie szczędzi przy tym widzowi czarnego humoru i potężnej dawki absurdu.


O PRELEGENTCE:

Marta Stańczyk - doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, laureatka wyróżnień w prestiżowym konkursie o nagrodę Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych. Pracuje nad doktoratem dotyczącym sensuous theory. Od jakiegoś czasu uznaje, że im w kinie nudniej, tym dla niej ciekawiej - fascynują ją bowiem minimalistyczne eksperymenty, z których słynie slow cinema. Związana z redakcją magazynu FUSS oraz Dziennikiem Teatralnym.


PARTNER:Dołącz do wydarzenia na Facebooku!


ZWIASTUN filmu:

Bookmark and Share

archiwum