kpb

Wędrówka na Zachód - pokaz filmu + prelekcja


wtorek, 28 kwietnia 2015, godz. 19.15

***
Bardzo przepraszamy, zmuszeni jesteśmy odwołać prelekcję przed seansem WĘDRÓWKI NA ZACHÓD 28 kwietnia.
Naszej prelegentce, dr Joannie Greli (adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji, Wydziału Filozoficznego UJ) nie uda się powrócić na czas z podróży służbowej.
Pokaz odbędzie się bez zmian, jednak nie będzie poprzedzony prelekcją. ***
Zapraszamy na pokaz specjalny niezwykłego, kontemplacyjnego dzieła tajwańskiego reżysera Tsai Ming-lianga.

Wtorkowy seans Wędrówki na Zachód poprzedzi prelekcja dr Joanny Greli.

Dr Joanna Grela, adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji, Wydziału Filozoficznego UJ. Jej zainteresowania badawcze związane są z Tybetem, Himalajami oraz Mongolią, zajmuje się kultami przedbuddyjskimi i ich współczesnymi reprezentacjami w kulturze i popkulturze, przemianami społeczeństwa i kultury, tożsamością etniczną i kulturową Tybetańczyków oraz stereotypami kulturowymi i antropologią porównawczą buddyzmu.


WĘDRÓWKA NA ZACHÓD | JOURNEY TO THE WEST | XI YOU
reż. Tsai Ming Liang, Francja/Tajwan 2014, 56'

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które - czymś zaintrygowane - zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości.

Wędrówka na Zachód w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming-lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. Wędrówka na Zachód to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.

„Pięknie sfilmowany, wyjątkowy filmowy klejnot.” Variety


BILETY: 18 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy) | 12 zł (senior)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum