kpb

Najedzeni Fest! - Movie przy jedzeniu: Upór natury

NAJEDZENI FEST! WINO - MOVIE PRZY JEDZENIU:
UPÓR NATURY (reż. Jonathan Nossiter)
- pokaz dokumentu oraz spotkanie przy kieliszku wina

sobota, 25 kwietnia 2015, godz. 17.00


W przeddzień ósmej edycji festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest! poświęconej winu, zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego Upór natury w reżyserii Jonathana Nossitera.

Projekcji towarzyszyć będzie rozmowa o winach naturalnych przy kieliszku wina.Czwórka właścicieli winnic o buntowniczym usposobieniu prowadzi życie, o jakim każdy marzy - blisko natury, w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jako propagatorzy naturalnej, ekologicznej produkcji wina, którzy kultywują bogatą tradycję włoskiego rolnictwa, napotykają na niespodziewany opór ze strony władz i administracji. Z pomocą zaprzyjaźnionego kuratora z Cineteca di Bologna, waleczni winiarze postanawiają zadać kłam rządowej propagandzie, odwołując się do klasyków włoskiej kinematografii.

Po seansie, przy kieliszku wina naturalnego z regionu Abruzzo, rozmowa z Lesyą Onyshko, wiceprezesem Stowarzyszenia Kobiety i Wino i menadżerem sklepu The Fine Food Group, Importera Roku 2014. Przekąski do wina, tartinki z pastą z wędzonego pstrąga z pstrągarni Pstrąg Ojcowski przygotuje Ania Rymgajło z Castor coffee&lunch.


BILETY: 20 złO FILMIE:

UPÓR NATURY | NATURAL RESISTANCE
reż. Jonathan Nossiter, Włochy/Francja 2014, 86’

Film Jonathana Nossitera - autora głośnego Mondovino z 2004 roku - miał swoją światową premierę podczas 64. MFF w Berlinie.

Giovanna Tiezzi i Stefano Borsa w XI-wiecznym klasztorze i winiarni w Toskanii odnaleźli sposób na uprawę winogron, owoców i wytwarzanie wina metodą, która jest zgodna z ich etruskimi korzeniami. Nie jest to łatwe zadanie, bo kontrolujący wszystko silny przemysł winiarski nakłada na nich kary za niestosowanie przemysłowych metod produkcji i dodatków chemicznych, co utrudnia im również sprzedaż wina w sklepach. Z kolei Corrado Dottori i Valeria Bochi wyprowadzili się z przemysłowego Mediolanu na farmę dziadka w magicznym Marches, gdzie pracują jako rolnicy w poczuciu sprawiedliwości społecznej. Była bibliotekarka Elena Pantaleoni pracuje w winnicy ojca w Emilii i stara się przemienić ją w zupełnie utopijną rzeczywistość. I wreszcie Stefano Bellotti – radykalny rolnik-poeta, który usilnie łamie wszelkie zasady w prowadzonej przez siebie awangardowej winnicy w Piemoncie.

Wszystkich łączy jeden cel: chcą produkować wino w możliwe najbardziej tradycyjny sposób, z użyciem naturalnych metod, bez ulepszaczy i związków chemicznych i bez konieczności podporządkowania się ścisłym regułom obowiązującym w tym biznesie. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, bo nie każdy wierzy w sens ich walki o progresywne, ekologiczne i ekonomiczne rolnictwo. Ci przedstawiciele szybko i prężnie rozwijającego się w Europie ruchu promującego naturalny sposób uprawy i produkcji wina napotykają na twardy opór, ale znaleźli na to rozwiązanie. Dzięki pomocy ekscentrycznego kuratora filmowego Gian Luca Farinelliego postanowili wykorzystać moc fabularnych filmów do zwalczania kłamstw na temat wina, które sprawiają, że każdy akt wolności w tym biznesie jest dziś traktowany jako akt niebezpiecznego sprzeciwu.

Świat producentów wina zmienia się nie do poznania, podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość i nie jest to wcale zmiana na lepsze. Wróg jest obecnie o wiele poważniejszy niż kiedyś. W tej walce chodzi już nie o rywalizację, czy globalizację, ale o przetrwanie ziemi, która powoli umiera pod wpływem nowoczesnych metod produkcji wina.

ORGANIZATORZY:Kino Pod Baranami

PARTNERZY:

Docs Against Gravity
Stowarzyszenie Kobiety i Wino
(kobietaiwino.wordpress.com)
Bookmark and Share

archiwum