kpb

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina: Selma


SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina
w ramach projektu Bądź bardziej. Spotkania z kulturą
- pokaz filmu SELMA (reż. Ava DuVernay)

sobota, 11 kwietnia 2015, godz. 10.00

Zapraszamy na kolejne spotkanie SMAKu, organizowane w ramach projektu Bądź Bardziej. Spotkania z Kinem

Tym razem na ekranie jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Złotym Globem i Oscarem (za najlepszą piosenkę - John Legend, feat. Common „Glory”). Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia laureata pokojowej Nagrody Nobla - Martina Luthera Kinga.

Wprowadzenie do filmu przygotuje dla nas Joanna Stefańska, maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie.

Po seansie - jak zwykle - zapraszamy do rozmowy o filmie :)

Fanpage wydarzenia: Facebook.comSMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich szkół średnich, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać filmy z bieżącego repertuaru i - w luźnej atmosferze - o nich rozmawiać.

Dlaczego SMAK? Przede wszystkim z powodu naszych oczekiwań wobec kina. Nie wystarcza nam zwykły multipleks, w którym po seansie widzowie jedynie wyrzucają do kosza puste kubełki po popcornie. Jako młodzi odbiorcy stwierdziliśmy, że chcemy mieć możliwość do dyskusji, wspólnej refleksji nad tematami, które poruszają twórcy filmowi - mówi pomysłodawczyni spotkań Aleksandra Musiał z V LO - Dzięki Kinu Pod Baranami możemy wspólnie realizować nasze oczekiwania. Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do naszej grupy!

Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się raz w miesiącu, w sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez uczniów krakowskich liceów, a kończy żywa dyskusja na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują uczestnicy.

Spotkania Młodych Amatorów Kina odbywają się w ramach projektu Bądź Bardziej. Spotkania z kulturą, który bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii”.


BILETY dla uczniów: TYLKO 10 zł


O FILMIE:

SELMA | SELMA
reż. Ava DuVernay, USA 2014, 124'

Nominacja do Oscara za najlepszy film
Oscary, Złote Globy 2015: najlepsza piosenka - John Legend/Common,
Glory
3 nominacje do Złotych Globów: najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor w dramacie - David Oyelowo
5 nominacji do Nagród Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2015: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - David Oyelowo, najlepsza aktorka drugoplanowa - Carmen Ejogo, najlepsze zdjęcia - Bradford Young 

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

W rolę kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo (Kamerdyner, Interstellar, Służące). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara - Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, American Gangster) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), Tom Wilkinson (Michael Clayton, Za drzwiami sypialni), a także Martin Sheen (Czas Apokalipsy, Infiltracja) i powracająca na duże ekrany Oprah Winfrey (Kamerdyner, Kolor purpury), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką Selmy.

Koncertowo dopracowana kreacja Oyelowo. Stopklatka.pl 
Jeden z najlepszych filmów roku. New York Times, Rolling Stones
Warty nagród i dopracowany w każdym calu. New York Observer
Piękny, mądry i głęboko emocjonalny. New York Daily News
Poruszająca lekcja historii. Chicago Sun-Times


ZWIASTUN:


PARTNERZY:


    
Bookmark and Share

archiwum