kpb

15. Tydzień Kina Hiszpańskiego

sobota - czwartek, 21 - 26 marca 2015

* uwaga: na życzenie naszych Widzów prezentujemy dodatkowe seanse w piątek, 27 marca!

Tydzień Kina Hiszpańskiego
to największy przegląd hiszpańskiej kinematografii poza samą Hiszpanią, który zawita do siedmiu największych miast Polski, w tym Krakowa.

W czasie przeglądu widzowie odbędą filmową podróż po najciekawszych zakątkach hiszpańskiej kinematografii ostatnich dwóch lat. W programie znajdą się najnowsze, nagradzane na festiwalach produkcje - zarówno kasowe hity, jak i kameralne kino artystyczne - reprezentujące rozmaite filmowe gatunki.

Na szczególną uwagę zasługują filmy otwarcia i zamknięcia przeglądu, laureaci Nagrody Goya w kategoriach aktorskich: Jak zostać Baskiem - komedia romantyczna, największy hiszpański przebój kinowy ostatnich lat oraz utrzymana w podobnym humorystycznym tonie Wielka hiszpańska rodzina, która w centrum fabularnych zawirowań stawia dwie hiszpańskie świętości - familię i piłkę nożną.

Humor króluje podczas tegorocznego Tygodnia Kina Hiszpańskiego, nie zawsze jednak oznacza beztroski uśmiech. W programie wydarzenia znalazły się filmy z pozoru komediowe, podczas których śmiech może zamierać na ustach widzów: bezkompromisowa, groteskowa Carmina i amen; horror Wiedźmy z Zugarramurdi baskijskiego mistrza czarnej komedii, Álexa de la Iglesii; czy tragikomiczni, przepełnieni goryczą Głupcy.

Na przeciwległym biegunie programu znalazły się filmy, których twórcy starają się dotrzeć do rdzenia ludzkiej egzystencji: dramat psychologiczny Tylko ja z popisową rolą wschodzącej gwiazdy filmu z Półwyspu Iberyjskiego, Marian Álvarez; dodające otuchy Kwiaty; Ludzie i miejsca, w których brutalna rzeczywistość zderza się z poezją; wysmakowany wizualnie Kanibal; dokument W hołdzie Bette Davis; czy dwie historie o poszukiwaniu siebie i odkrywaniu własnych pragnień - 10.000 nocy i Blue Lips.

Większość spośród prezentowanych filmów będzie miała podczas 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego swoją polską premierę. Przeglądowi towarzyszy specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom, połączona z warsztatami flamenco (Baranki w Hiszpanii).

PROGRAM:

sobota, 21 marca 2015
19.15 
TYLKO JA | LA HERIDA
reż. Fernando Franco, Hiszpania 2013, 95'

21.15  JAK ZOSTAĆ BASKIEM | OCHO APELLIDOS VASCOS
reż. Emilio Martínez-Lázaro, Hiszpania 2014, 98'

23.00  JAK ZOSTAĆ BASKIEM | OCHO APELLIDOS VASCOS
reż. Emilio Martínez-Lázaro, Hiszpania 2014, 98'


niedziela, 22 marca 2015
11.00  BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANII
pokaz bajek oraz warsztaty z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima

17.30  W HOŁDZIE BETTE DAVIS | EL ÚLTIMO ADIÓS DE BETTE DAVIS
reż. Pedro González Bermúdez, Hiszpania 2014, 73'

19.00  KANIBAL | CANÍBAL
reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania/Rumunia/Rosja/Francja 2013, 116'

21.15  BLUE LIPS | BLUE LIPS
reż. varia, Hiszpania/Brazylia/Włochy/Argentyna/USA 2014, 85'


poniedziałek, 23 marca 2015
19.15  KWIATY
| LOREAK
reż. Jon Garaño, José Marí Goenaga, Hiszpania 2014, 99'

21.15  CARMINA I AMEN. | CARMINA Y AMÉN.
reż. Paco León, Hiszpania 2014, 100'


wtorek, 24 marca 2015
21.15  GŁUPCY
| LOS TONTOS Y LOS ESTÚPIDOS
reż. Roberto Castón, Hiszpania 2014, 91'


środa, 25 marca 2015
19.15  LUDZIE I MIEJSCA
| GENTE EN SITIOS
reż. Juan Cavestany, Hiszpania 2013, 79'

21.15  10.000 NOCY | 10.000 NOCHES EN NINGUNA PARTE
reż. Ramón Salazar, Hiszpania/Francja/Niemcy 2013, 113'


czwartek, 26 marca 2015
19.15  WIELKA HISZPAŃSKA RODZINA
| LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA
reż. Daniel Sánchez Arévalo, Hiszpania 2013, 95'

21.15  WIEDŹMY Z ZUGARRAMURDI | LAS BRUJAS DE ZUGARRAMURDI
reż. Álex de la Iglesia, Francja, Hiszpania 2013, 110' 


*** piątek, 27 marca 2015 *** dodatkowe seanse na życzenie Widzów

19.00  JAK ZOSTAĆ BASKIEM
| OCHO APELLIDOS VASCOS
reż. Emilio Martínez-Lázaro, Hiszpania 2014, 98'

21.00  WIELKA HISZPAŃSKA RODZINA
| LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA
reż. Daniel Sánchez Arévalo, Hiszpania 2013, 95'


BILETY:
19 zł
(normalny)
14 zł (ulgowy // senior)
Karnet (12 filmów): 120 zł

Baranki Dzieciom: Baranki w Hiszpanii: 10 zł


Aby zakupić karnet online - prosimy o maila (
kasa@kinopodbaranami.pl ).
Opłata internetowa: 3,00 zł.


UWAGA!

Na seanse 15. TKH nie przyjmujemy rezerwacji.O FILMACH:

BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANIIPOMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1973-1975, 10’
Serial opowiadający o niezwykle uzdolnionym chłopcu, mieszkającym w małym domku wraz ze swoim dziadkiem oraz wszędobylskim, figlarnym ptaszkiem. Dobromir dzięki swojej pomysłowości pomaga dziadkowi w ciężkich pracach związanych z drobnymi naprawami domu czy też uprawą ogródka.

BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.

BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.

Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco.


10.000 NOCY | 10.000 NOCHES EN NINGUNA PARTE
reż. Ramón Salazar, Hiszpania/Francja/Niemcy 2013, 113'

Młody mężczyzna nie wie, jak poradzić sobie z toksyczną relacją z matką. Odpowiedzi szuka w sennych podróżach, podczas których przenosi się z Madrytu w różne zakątki Europy. W Paryżu od przyjaciółki z dzieciństwa uczy się odwagi i optymizmu. W Berlinie z trójką znajomych odnajduje własne pragnienia. Czy nocne marzenia pozwolą mu rozwikłać rodzinne tajemnice?

BLUE LIPS | BLUE LIPS
reż. varia, Hiszpania/Brazylia/Włochy/Argentyna/USA 2014, 85'

Każdego lata, podczas hucznych, ośmiodniowych obchodów święta San Fermín ulice hiszpańskiej Pampeluny zapełniają się tysiącami ludzi. Wino, muzyka, słynne gonitwy z bykami i corrida przyciągają żądnych przygód podróżnych z całego świata. Dla sześciorga bohaterów przypadkowe spotkania podczas szalonej fiesty są okazją, by zrozumieć, co jest dla każdego z nich najważniejsze.

CARMINA I AMEN. | CARMINA Y AMÉN.
reż. Paco León, Hiszpania 2014, 100'

Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze 2014: Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa
Wybuchowa Carmina, znana z bezkompromisowego podejścia do życia, znowu ma kłopoty! Nieoczekiwanie umiera jej mąż. Ze względu na sytuację materialną rodziny Carmina przekonuje córkę, żeby nie zgłaszać zgonu jeszcze przez kilka dni, dopóki na konto męża nie wpłynie jego ostatnia pensja. Nie jest łatwo ukryć ból po stracie Antonia, jeszcze trudniej przechować jego zwłoki w mieszkaniu, przez które zawsze przewija się masa ludzi. A to nie jedyny sekret Carminy…

GŁUPCY | LOS TONTOS Y LOS ESTÚPIDOS
reż. Roberto Castón, Hiszpania 2014, 91'

Utrzymana w konwencji prób i zdjęć do filmu tragikomedia pozwala widzowi śledzić przeżycia postaci i odtwarzających je aktorów. To intrygujący zapis procesu twórczego. Stopniowo, według wskazówek reżysera, aktorzy wcielają się w role czworga bohaterów, których łączy dużo więcej niż im się wydaje. Wszyscy zmagają się z ważnymi kwestiami, jak samoakceptacja, poszukiwanie miłości, samotność czy rozpad rodziny.

JAK ZOSTAĆ BASKIEM | OCHO APELLIDOS VASCOS
reż. Emilio Martínez-Lázaro, Hiszpania 2014, 98'

Nagrody Goya 2015: Najlepszy Debiut Aktorski, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy
Podobno przeciwieństwa się przyciągają, a Rafę i Amaię różni wiele. On to typowy mieszkaniec Andaluzji, wielbiciel piłki nożnej, wina Jerez, brylantyny i pięknych kobiet. Ona pochodzi z Kraju Basków, ma nie lada temperament, nie lubi się stroić i jest odporna na jego wdzięki. Żeby ją zdobyć, Rafa jest skłonny pojechać na daleką północ, a nawet zostać Baskiem.

KANIBAL | CANÍBAL
reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania/Rumunia/Rosja/Francja 2013, 116'

MFF San Sebastián 2013
Nagroda Goya 2014: Najlepsze Zdjęcia
Carlos jest najlepszym krawcem w Granadzie. Cieszy się powszechnym szacunkiem. Jego życie to praca i jedzenie. Ale nie byle jakie. Carlos jest kanibalem. Żywi się mięsem kobiet. Jego ofiary to turystki, przyjezdne, nieznajome, do których nic nie czuje. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Ninę, młodą Rumunkę, która przychodzi do niego z prośbą o pomoc. Nina poszukuje swojej siostry bliźniaczki, sąsiadki Carlosa, która zaginęła kilka dni wcześniej.

KWIATY | LOREAK
reż. Jon Garaño, José Marí Goenaga, Hiszpania 2014, 99'

2 Nominacje do Nagród Goya 2015
MFF San Sebastián 2014: Nagroda Specjalna
BFI London Film Festival - Konkurs Główny
Przygnębiona informacją o wczesnej menopauzie Ana odżywa, gdy ktoś zaczyna przysyłać jej kwiaty do domu. Co tydzień, zawsze o tej samej porze i zawsze anonimowo. Również Tere i Lourdes nie wiedzą, kto regularnie zostawia wiązanki w miejscu, w którym obie straciły bliską osobę. Tajemnicze kwiaty budzą ciekawość i nieoczekiwane uczucia. Wiele znaczą w życiu tych trzech kobiet, choć dla każdej co innego.

LUDZIE I MIEJSCA | GENTE EN SITIOS
reż. Juan Cavestany, Hiszpania 2013, 79'

Wiele niepowiązanych ze sobą, krótkich historii. Kalejdoskop ludzkich postaw i zachowań - tych całkiem zwyczajnych i tych zupełnie nieprzewidywalnych. Seria absurdalnych sytuacji. Brutalna rzeczywistość kontra poezja. Komedia, dramat, surrealizm – wszystko w jednym i... w wykonaniu czołówki hiszpańskich aktorów.

TYLKO JA | LA HERIDA
reż. Fernando Franco, Hiszpania 2013, 95'

MFF San Sebastián 2013: Nagroda Specjalna Jury, Najlepsza Aktorka
Nagrody Goya 2014: Najlepsza Aktorka, Debiut Reżyserski
Ana ma 28 lat. Lubi swoją pracę w pogotowiu. Pomagając innym, czuje się potrzebna. Tymczasem jej życie prywatne jest dalekie od ideału. Nie potrafi okazywać uczuć, jest niemiła, czasem agresywna wobec bliskich. Nie panuje nad swoim zachowaniem i emocjami. Czuje się z tym źle i widzi, że nikt jej nie rozumie. Ana cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline, ale o tym nie wie.

W HOŁDZIE BETTE DAVIS | EL ÚLTIMO ADIÓS DE BETTE DAVIS
reż. Pedro González Bermúdez, Hiszpania 2014, 73'

Nagrody Goya 2015: Nominacja w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny
Bette Davis przyjechała w 1989 roku na festiwal filmowy w San Sebastián. Została pierwszą kobietą w historii festiwalu, która odebrała nagrodę specjalną Donostia. Na temat jej pobytu i wystąpień w San Sebastián krążą legendy, a dokument zrealizowany 25 lat po jej wizycie w Hiszpanii pokazuje kulisy tych wydarzeń. Z opowieści świadków wyłania się obraz nie tylko jednej z ostatnich prawdziwych dam kina, ale również fascynującej kobiety, profesjonalistki w każdym calu, silnej i dzielnej pomimo ciężkiej choroby.

WIEDŹMY Z ZUGARRAMURDI | LAS BRUJAS DE ZUGARRAMURDI
reż. Álex de la Iglesia, Francja/Hiszpania 2013, 110'

Nagrody Goya 2014: m.in. Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Montaż
Grupa bezrobotnych mężczyzn napada na skup (skład?) złota. Od początku mają pecha: jeden nie miał z kim zostawić synka i zabiera go ze sobą, dwóch wpada w ręce policji, a czwartemu dziewczyna zabiera samochód, którym wszyscy mieli uciec z miejsca zbrodni. Porywają więc taksówkę i z torbą pełną złotych obrączek jadą do Francji. W pościg za nimi rusza policja oraz matka chłopca. A tuż przed granicą czekają na nich wiedźmy z Zugarramurdi.

WIELKA HISZPAŃSKA RODZINA | LA GRAN FAMILIA ESPAÑOLA
reż. Daniel Sánchez Arévalo, Hiszpania 2013, 95'

Nagrody Goya 2014: m.in. Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Montaż i inne
Zwariowana komedia o ślubie zaplanowanym na dzień, w którym drużyna narodowa Hiszpanii gra w finale mundialu. Cały kraj żyje piłką nożną, tymczasem liczną rodzinę, na czele z młodą parą, czeka jedna z najważniejszych życiowych rozgrywek. Czy uda im się zwyciężyć, zwłaszcza że nietrafiony wybór daty ślubu to tylko jedno z serii niefortunnych zdarzeń tego dnia… Czy wszyscy zagrają fair? Kto będzie atakować, a kto zdecyduje się na obronę i kontratak?


Strona wydarzenia na Facebooku: TUTAJ.


ORGANIZATORZY:
Ambasada Królestwa Hiszpanii
Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce
AP Mañana

Bookmark and Share

archiwum