kpb

Obietnica Pandory - pokaz specjalny

OBIETNICA PANDORY - pokaz specjalny
wtorek, 24 lutego 2015, g. 19.00



Obietnica Pandory to wykraczający poza schematy i entuzjastycznie przyjęty na wielu festiwalach dokument, który jest istotnym głosem w trwającej od lat debacie społecznej na temat znaczenia energii jądrowej. WSTĘP WOLNY.

24 lutego w wybranych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Pod Baranami, odbędą się pokazy otwarte filmu. Projekcje stanowią element programu edukacyjno-informacyjnego „Świadomie o Atomie”, prowadzonego przez PGE EJ 1 - spółkę odpowiedzialną za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Celem programu jest rzetelne i przystępne przekazanie wiedzy na temat energetyki jądrowej, umożliwiające wyrobienie sobie własnej opinii w tej sprawie.

Pokaz organizowany pod patronatem medialnym „Naszego Miasta”.


Informacje o projekcie Świadomie o atomie:
http://www.swiadomieoatomie.pl/obietnica-pandory


WSTĘP WOLNY
Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Kina - od poniedziałku, 23 lutego 2015.


O FILMIE

OBIETNICA PANDORY | PANDORA'S PROMISE
reż. Robert Stone, USA 2013, 87'

Selekcja oficjalna Sundance 2013

Głośny film w reżyserii nominowanego do Oscara dokumentalisty Roberta Stone’a. Skojarzenia z bronią masowego rażenia oraz tragedia w Fukushimie sprawiły, że dla wielu ludzi pojęcie energetyki jądrowej stało się synonimem lęku i globalnego zagrożenia. Co jeśli takie opinie są bezpodstawne - czy potrafimy pozbyć się uprzedzeń? Czy źródło energii, które budzi tyle obaw, w rzeczywistości może być jedynym ratunkiem przed katastrofą klimatyczną?

Przyjęty entuzjastycznie na festiwalu Sundance i na innych ważnych przeglądach kina niezależnego film Roberta Stone’a stał się impulsem do dyskusji na temat wpływu elektrowni jądrowych na środowisko naturalne. Reżyser przygląda się osobistym historiom znanych ekologów, którzy radykalnie zmienili swoje stanowisko wobec energetyki jądrowej i walczą obecnie o jej rozwój. Stone zabiera widza w podróż, śledząc proces przemiany głównych bohaterów i analizując fakty oraz mity związane z tym sposobem wytwarzania energii elektrycznej.

Reżyser o filmie: Jeśli miałbym wskazać na jeden moment, w którym doznałem „olśnienia”, to było to w niewielkim pomieszczeniu we Francji (rozmiaru boiska do koszykówki), gdzie składowanych jest 80% odpadów z całego kraju z ostatnich 30 lat: cztery cylindryczne tuby o długości 10 metrów i średnicy 1 metra to wszystko, co zostało z procesu zasilania całego Paryża przez ostatnie 30 lat czystą energią jądrową! Pomyślałem sobie wtedy: „Boże, co myśmy sobie wyobrażali!”




O REŻYSERZE
ROBERT STONE - twórca filmów dokumentalnych. Urodził się w Anglii w 1958 roku, dorastał w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Zdobył uznanie dzięki swojemu pierwszemu filmowi, Radio Bikini, który miał premierę na festiwalu Sundance w 1987 roku i został nominowany do Oscara. Jako producent, reżyser, scenarzysta, montażysta i operator, Stone przez ponad 25 lat pracy budował swoją pozycję w świecie filmowym. W filmach dotyka problemów amerykańskiej historii, popkultury i mass mediów, a także tematyki związanej ze środowiskiem. Owen Gleiberman z Entertainment Weekly nazwał Stone’a „najbardziej niedocenionym wielkim dokumentalistą”. Do jego najbardziej znanych filmów, obok Radio Bikini i Obietnicy Pandory, można zaliczyć Guerilla: Uprowadzenie Patty Hearst (2004), Oslwald Ghost (2007) i Earth Days (2009).


O BOHATERACH
STEWART BRAND - czołowy amerykański działacz ruchu ekologicznego. Znany jako twórca Katalogu całej Ziemi (The Whole Earth Catalog) - kultowej pozycji dla ruchu środowiskowego Powrót do Ziemi (Back to the Land) z przełomu lat 60. i 70. Założył szereg znaczących organizacji, takich jak The WELL, The Global Business Network (GNB) i The Long Now Foundation. Autor wielu książek o tematyce środowiskowej, w tym najnowszej pozycji Dyscyplina całej Ziemi: Manifest Ekopragmatyka (Whole Earth Discipline: An Ecopragmatist Manifesto). Jego wieloletnia fascynacja rolą technologii w rozwiązywaniu problemów środowiska popchnęły go do radykalnej zmiany poglądów na temat energetyki jądrowej.

MARK LYNAS - ceniony brytyjski dziennikarz i aktywista ruchu ekologicznego, którego działalność skoncentrowana jest przede wszystkim na kwestii zmian klimatycznych. Autor szeregu książek poświeconych tematyce ekologicznej, m.in. Sześć stopni: Nasza przyszłość na cieplejszej Planecie (Six Degrees: Our Future on a Hotter Planet), za którą zdobył prestiżową nagrodę Royal Science Prize for Science Books. Książka wydana została w 22 językach, doczekała się również filmowej adaptacji, wyprodukowanej przez kanał telewizyjny National Geographic.

MICHAEL SHELLENBERGER
- znany amerykański aktywista, od lat 90. związany z ruchem ekologicznym. W 2002 roku wraz z Tedem Nordhausem założył instytucję Apollo Alliance (obecnie Blue-Green Coalition), która postulowała rozwój inwestycji związanych z energetyką odnawialną i efektywnością energetyczną. Schellenberger i Norhause są współzałożycielami centrolewicowego think tanku The Brakthrough Institute z siedzibą w Oakland, który koncentruje się przede wszystkim na problematyce zmian klimatycznych i bezpieczeństwa energetycznego. W 2004 roku duet wydał głośną publikację The Death od Environmentalism, która polemizuje z ideami tradycyjnego ruchu ekologicznego. Za swoją kolejną publikację, Break Through: From the Death of Environmentalism to the Politics of Possibility otrzymali w 2007 roku nagrodę Green Earth Book Award. W 2008 roku Magazyn Time umieścił ich na liście Bohaterów Środowiska (Heroes of the Environment).

GWYNETH CRAVENS - pisarka i dziennikarka związana z magazynami The New Yorker, Harper’s Magazine, Washington Post i The Nation. Zaangażowana w ruch antyatomowy, protestowała przeciwko otwarciu elektrowni jądrowej Shoreham w Long Islands. Pod wpływem dr. D. Richarda “Ripa” Andersona, znanego chemika i oceanografa, radykalnie zmieniła stanowisko w sprawie energe tyki jądrowej. Rozpoczęła obszerne badania naukowe na temat energii jądrowej, podczas których odwiedziła szereg obiektów jądrowych. Swoje obserwacje przedstawiła w wydanej w 2007 roku książce Power to Save the World: The Truth About Nuclear Energy. Od tego czasu stała się cenioną propagatorką energetyki jądrowej jako kluczowego rozwiązania dla kryzysu klimatycznego.

RICHARD RHODES - amerykański dziennikarz i publicysta. Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera - w 1986 (za książkę The Making of the Atomic Bomb) i 2007 roku (za książkę Arsenals of Folly: The Making of the Nuclear Arms Race). Jako dziennikarz w latach 70. Rhodes regularnie krytykował energetyką jądrową. Po poznaniu inżynierów i naukowców pracujących nad tą technologią, docenił jednak jej potencjał. W 1993 roku wydał publikację Nuclear Renewal: Common Sense About Energy, w której porównuje przemysł jądrowy w USA do Francji i Japonii. W swojej książce nazywa energię jądrową „najczystszym i najbezpieczniejszym źródłem wytwarzania energii”.

LEONARD J. „LEN” KOCH - jeden z czołowych inżynierów nuklearnych, zaangażowany w budowę pierwszych reaktorów jądrowych. Pomógł rozwinąć i zrealizować pierwszą koncepcję energii jądrowej, stworzoną przez włoskiego fizyka, laureata Nagrody Nobla, Enrico Fermiego. W 1948 roku Koch rozpoczął pracę w Argonne National Laboratory - jednej z najważniejszych amerykańskich placówek badawczo-rozwojowych, gdzie uczestniczył w badaniach nad reaktorem na neutrony prędkie EBR-1 (Experimental Breeder Reactor One). W latach 50. Koch wraz z ośmioma innymi naukowcami z ANL wybudowali i uruchomili reaktor EBR-1, który w 1951 roku jako pierwszy na świecie wygenerował prąd z paliwa jądrowego. W 1953 roku Koch wrócił do Chicago, gdzie odegrał kluczową rolę w rozwoju kolejnego reaktora - EBR-II. Laureat dwóch prestiżowych nagród American Nuclear Society - w 2007 i 2012 roku. W 2004 roku wyróżniony nagrodą Global Energy International Award za wybitne osiągnięcia w rozwoju technologii energetycznych.

DR CHARLES TILL - jeden z pionierów energetyki jądrowej. Zdobył doktorat na politechnice Imperial College w Londynie. W latach 1961-1963 w Canadian General Electric fizyk pracował nad prototypem jądrowego reaktora ciężkowodnego. W latach 1980-1998 był rektorem Programu Rozwojów Reaktorów (Reactor Development Program) w Argonne National Laboratory w Idaho. Przez 10 lat (od 1984 do 1994 roku) Till koncentrował się głównie na rozwoju technologii reaktora IFR (Integral Fast Reactor).


ZWIASTUN

Bookmark and Share

archiwum