kpb

Na szczytach świata: Jurek & Everest - poza krańcem świata (3D)


NA SZCZYTACH ŚWIATA
JUREK oraz EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA (3D)


piątek, 19 grudnia 2014W piątek, 19 grudnia, zapraszamy na pokaz dwóch filmów dokumentalnych o wyprawach na najwyższe szczyty górskie i niezwykłych wspinaczach, którzy brali w nich udział. Nowozelandzka produkcja Everest - poza krańcem świata (prezentowana w formacie 3D) opowiada o pierwszym udanym wejściu na Mount Everest, którego dokonali wspólnie sir Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay, a polski dokument pt. Jurek prezentuje postać jednego z najwybitniejszych polskich himalaistów, Jerzego Kukuczki.
Karnet na 2 filmy - tylko 30 zł!Film Jurek Pawła Wysoczańskiego to fabularyzowana opowieść o wybitnym himalaiście, Jerzym Kukuczce, który jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokument - poprzez przeplatające się archiwalne nagrania i współczesne wypowiedzi przyjaciół Kukuczki - przedstawia również prywatną sferę jego życia. W filmie opowiadają o nim m.in. Walenty Nendza, który zaraził go pasją do wspinaczek górskich, Janusz Majer, Wojtek Kurtyka, Krzysztof Wielicki i wielu innych. Reżyserowi udało się również namówić do współpracy Reinholda Messnera (pierwszy człowiek, który zdobył Koronę Himalajów), Carlosa Carsolio i kilku Szerpów.

Dokument Everest - poza krańcem świata łączy w sobie archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie sir Edmunda Hillary'ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi. Autorem zdjęć jest Richard Bluck, który pracował wcześniej przy filmach Avatar, Hobbit i Władca Pierścieni i jest jednym z największych światowych autorytetów w dziedzinie technologii 3D.


PROGRAM:
19.15  JUREK | JUREK
reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 80’


20.45  EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA 3D
| BEYOND THE EDGE 3D
reż. Leanne Pooley, Nowa Zelandia 2013, 90’


BILETY:

Jurek: 20 zł | 14 zł | 12 zł
Everest - poza krańcem świata (3D): 22 zł | 18 zł | 17 zł
Karnet (2 filmy): 30 zł (aby zakupić karnet online prosimy o kontakt: kasa@kinopodbaranami.pl )


O FILMACH:

EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA 3D | BEYOND THE EDGE 3D
reż. Leanne Pooley, Nowa Zelandia 2013, 90’

Wznoszący się na 8848 m n.p.m. Mount Everest, pokryty zabójczym labiryntem lodowych zrębów i szczelin, długo stanowił śmiertelne wyzwanie. Przez trzydzieści lat żadnej z piętnastu wypraw nie udało się zdobyć szczytu, a trzynaście osób przypłaciło atak na górę życiem. Wielu twierdziło wówczas, że wysokość szczytu i panujące warunki atmosferyczne uczyniły go dla człowieka niemożliwym do zdobycia. Stawiając czoła ekstremalnej pogodzie, zdradliwym wiatrom i przeraźliwemu zimnu, walcząc z chorobą wysokościową i skrajnym wyczerpaniem, 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego i dotarli jako pierwsi ludzie na główny wierzchołek Everestu.

Film koncentruje się przede wszystkim na samej wspinaczce. Ludzie wiedzą, że Hillary i Norgay zdobyli Dach Świata, ale niewielu zna szczegóły tej wyprawy i dramatyczne momenty, które miały wtedy miejsce. Choć alpiniści dysponowali najlepszym możliwym wówczas sprzętem, w porównaniu z dzisiejszym wydaje się on wręcz prymitywny.

Materiały dokumentujące to historyczne wydarzenie udostępniło ekipie filmowej Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie, które było częścią wyprawy z 1953 roku. W filmie wykorzystano również oryginalne wywiady z uczestnikami ekspedycji.

TWÓRCY O FILMIE:
Producent filmu Matthew Metcalfe:
Technologia 3D najlepiej pasuje do dwóch typów obrazów: wtedy, kiedy mamy do czynienia z głębią i dużymi przestrzeniami i wtedy, gdy mamy jakiś powód, by jej użyć. Naszym powodem była chęć umieszczenia widzów w sytuacji autentycznego doświadczenia. 3D sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy tam byli. Od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy zabrać widzów w podróż od stóp do szczytu Mount Everestu. 3D pomogło nam to osiągnąć

Reżyser Leanne Pooley:

Everest - poza krańcem świata to prawdziwy dar dla filmowca. Chciałam zabrać widzów w podróż na sam szczyt, ale również opowiedzieć niezwykła historię o wyjątkowej wytrwałości, dążeniu do celu i odwadze w obliczu przeciwności. To wstrząsający, ale jednocześnie inspirujący thriller w starym stylu. Zachęci widzów do zmierzenia się z ich własnymi górami, niezależnie od tego, czym dla nich są. To niesamowita historia pełna heroizmu, dramatyzmu, niebezpieczeństw i emocji, a do tego bardzo dobra historia. Na poziomie emocjonalnym to opowieść nie tylko o zdobyciu góry, ale też o nieśmiałym człowieku, który nie tylko dosłownie zdobył górę, ale też pokonał własną niepewność i zwyciężył samego siebie.

JUREK | JUREK
reż. Paweł Wysoczański, Polska 2014, 80’

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia sie jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika - po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu - po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

MEDIA O FILMIE:

Jurek to gęsty, intensywny film. To nie jest laurka ani pomnik, to rzeczywiście film o człowieku. (Ryszard Jaźwinski, Fajny film/Trójka)

Obraz Pawła Wysoczańskiego jest fabularyzowanym dokumentem - pojawiają się w nim wspomnienia aktywnych w złotej epoce polskiego himalaizmu alpinistów i bliskich Kukuczki, a także Aleksandra Kwaśniewskiego, który w połowie lat 80. XX wieku był ministrem sportu. Reżyser sporo też dołożył od siebie. Chociażby otwierająca film scena, gdy młody Kukuczka ucieka ze szkoły, by wspinać się po hałdach. Nie jest to zresztą taka zupełna fikcja (...). Film opowiada nie tylko o podboju najwyższych gór świata. To także historia Kukuczki “od kuchni” - w filmie znalazły sie rozmowy z rodziną i przyjaciółmi oraz fragmenty wywiadów telewizyjnych.
(Michał Wroński, Dziennik Zachodni)

To dokument poświęcony słynnemu himalaiście Jerzemu Kukuczce, pieczołowicie zbudowany z rozmów z bliskimi mu osobami, zdjęć i archiwalnych nagrań.
(Iwona Sobczyk, Gazeta Wyborcza)

Bookmark and Share

archiwum