kpb

Baranki Dzieciom - zima 2014

BARANKI DZIECIOM: ZIMA 2014
9 listopada – 14 grudnia 2014Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na kolejną odsłonę poranków filmowych dla dzieci. W zimowe, niedzielne przedpołudnia najmłodsi widzowie będą śledzić przygody ulubionych bohaterów z najpiękniejszych bajek polskich i zagranicznych, m.in. Bolka i Lolka, Smoka Wawelskiego, Baltazara Gąbki i Wróbelka Ćwirka – oraz zupełnie nowej postaci, Parauszka.

Dodatkowo, już po raz trzeci, organizatorzy Festiwalu Filmu Niemego (4-7 grudnia 2014) zachęcą dzieci do czynnego uczestnictwa w niezwykłym święcie filmu i muzyki. Baranki w Niemym Kinie to blok wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych widzach. Podczas dwóch niedzielnych spotkań, poprzez zabawę, dzieci poznają fascynujące początki kinematografii (pierwsze metody realizacji filmów, pionierskie urządzenia czy charakter ówczesnych seansów filmowych). W programie kreatywne warsztaty ze Sztukolotnią (Baranki w Niemym Kinie I: początki kina) oraz pokaz filmu niemego z muzyką na żywo i próby przygotowania akompaniamentu do filmu (Baranki w Niemym Kinie II: muzyka w niemym kinie).

W zimowej edycji na najmłodszych kinomaniaków czeka także spotkanie ze Świętym Mikołajem (Śnieżne Mikołajki z Famigą), który obdaruje grzeczne dzieci prezentami ufundowanymi przez sponsorów.

Zwieńczeniem sezonu będzie spotkanie z rosyjskimi bajkami (Baranki w Rosji) w ramach organizowanej w Kinie Pod Baranami repliki 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich – Sputnik nad Polską.

Dzieci będą rozwijać talenty i umiejętności oraz pobudzać wyobraźnię podczas różnorodnie ukierunkowanych zajęć odbywających się po każdym seansie. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek i prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W zimowej edycji cyklu dzieciaki wezmą także udział w zajęciach plastycznych i artystycznych, zabawach z elastyczną masą plastyczną oraz zabawach rozwojowych z Famigą.

Jak zwykle, dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.

Na uczestników cyklu czekają również upominki ufundowane przez partnerów oraz zniżki w kawiarniach przyjaznych dzieciom: Mamy Cafe (ul. Karmelicka 52) oraz Hocus Pocus Coctailbar (ul. Floriańska 15).


BILETY: tylko 10 zł
Śnieżne Mikołajki z Famigą: 15 zł


PROGRAM:

niedziela, 9 listopada, godz. 11.00
ZABAWY BOLKA I LOLKA – zestaw bajek, ok. 40’
+ Manula – zajęcia twórcze


NIEZWYKŁE ODKRYCIE
reż. Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter, Polska 1975
Bolek i Lolek znajdują garnek ze starymi monetami. Padają one jednak łupem złodzieja. Chłopcy odzyskują skarb i umieszczają go w muzeum.

OPIEKUNOWIE ZWIERZĄT
reż. Romuald Kłys, Polska 1976
Bolek i Lolek biorą sanie i udają się na przejażdżkę po leśnych szlakach. Chłopcy pomagają zmarzniętym i wygłodniałym zwierzętom.

MASZERUJE WOJSKO
reż. Wacław Wajser, Polska 1976
Bolek i Lolek spotykają żołnierzy. Chłopcy zafascynowani popisami komandosów, postanawiają naśladować ich wyczyny. Przygoda ze spadochronem kończy się nad wodospadem. Na szczęście zjawiają się komandosi i ratują chłopców z opresji.

GOKARTY
reż. Marian Cholerek, Polska 1975
Bolek z Lolkiem konstruują gokarty. Po wielu przygodach i niepowodzeniach biorą udział w wyścigach i zwyciężają.

Autorskie zajęcia pobudzające twórcze myślenie i rozwój motoryczny w zabawach plastycznych poprowadzi Anna Widzyk-Kampa, malarka i pedagog pracująca w oparciu o twórcze metody, działająca w kolektywie Manula (www.manula.pl).


niedziela, 16 listopada, godz. 11.00
PORWANIE BALTAZARA GĄBKI
– zestaw bajek, ok. 40’
+ zabawy z Famigą


SMOK - EXPEDITON
reż. Władysław Nehrebecki, Polska 1969
Książę Krak wysyła Smoka Wawelskiego wraz z kucharzem Bartłomiejem Bartolinim na poszukiwanie profesora Baltazara Gąbki, który zaginął w Krainie Deszczowców.

W ZBÓJECKIM OBOZIE
reż. Alfred Ledwig, Polska 1969
Smok Wawelski i kucharz Bartolini spotykają dziwnych zbójców, którzy goszczą ich u siebie i na pożegnanie obdarowują jeszcze workiem pieniędzy.

OBERŻA POD WESOŁYM KARAKONEM
reż. Edward Wątor, Polska 1969
Smok Wawelski i kucharz Bartolini zjawiają się w oberży Pod Wesołym Karakonem. Don Pedro w przebraniu niszczy im samochód.

SPOTKANIE ZE SMOKIEM MLEKOPIJEM
reż. Mieczysław Poznański, Polska 1969
Smok Wawelski i kucharz Bartolini docierają do siedziby smoka Mlekopija. Dostaje się tam także Don Pedro, który puszczając z taśmy ryk smoka płoszy przybyszy.

W KRAINIE KRÓLA SŁONECZKO
reż. Edward Wątor, Polska 1969
Smok Wawelski i kucharz Bartolini przybywają do kraju króla Słoneczko, który ma im za złe, że są jedynymi nieopalonymi stworzeniami w jego państwie.

UCIECZKA
reż. Bronisław Zeman, Polska 1969
Król Słoneczko namówiony przez Don Pedra więzi Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego i każe im się opalać. Pojmanym udaje się jednak w nocy uciec.

Zabawy poprowadzą animatorzy z Famigi - nietuzinkowego centrum rodzinnego, oferującego rozmaite zajęcia dla dzieci oraz rodziców, specjalizującego się w organizacji urodzin dla dzieci i imprez plenerowych dla całej rodziny.


niedziela, 23 listopada, godz. 11.00
PARAUSZEK I PRZYJACIELE
– zestaw bajek, ok. 40’
+ warsztaty artystyczne ze Sztukolotnią


KLUCZ
reż. Jacek Łechtański, Polska 2013
Przypowieść o tym, jak brzydko jest przywłaszczać sobie cudzą własność.
Parauszek wyremontował swój domek w Naszym Lesie. Z tej okazji zaprasza przyjaciół na wspólne świętowanie i przygotowuje wspaniały tort - niespodziankę. Niestety, na przyjęciu okazuje się, że w tajemniczych okolicznościach zniknął klucz do spiżarni. Ten wypadek podsuwa Lisowi i Wilkowi pewien niecny plan.

KONCERT
reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013
Opowieść o tym, jak ważne są ład, porządek i współpraca.
Parauszek marzy o muzycznej karierze. Wpada na pomysł, by wraz z przyjaciółmi zorganizować koncert. Każdy gorliwie przygotowuje się do występu, nie bacząc zupełnie co zagrają inni. Jedynie sroka Madzia - znana melomanka, nie może wytrzymać hałasu. Wyjaśnia Parauszkowi, że aby powstała muzyka, konieczna jest… harmonia!

SAMOLOT
reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013
Opowieść o przyjaźni i o tym, jak dobrze jest dzielić się tym, co mamy.
Łoś Łopatek dostaje wspaniały samolot - zabawkę. Pokazuje go najlepszemu przyjacielowi Parauszkowi, ale sam mianuje się pilotem i nie chce wypuścić zabawki z łapek. Zabawa Łopatka kończy się jednak, gdy zbyt mocno nakręcony samolot ginie za wzgórzami, a do akcji wkraczają Lis i Wilk. Czy Parauszek pomoże Łopatkowi?

LEKARSTWO
reż. Krzysztof Brzozowski, Polska 2013
Przestroga, by nie podejmować się zbyt wielu zadań na raz.
Bóbr Klepek jest mocno przeziębiony. Na ratunek przyjacielowi biegnie Łopatek, ale nieszczęśliwie upada i rozbija kolano. Spotyka go w lesie Parauszek, który deklaruje pomoc. Na wstępie zapomina jednak syropu malinowego dla Klepka i po drodze rozprasza się kompletnie, trafiając na pyszne jagody. To jednak dopiero początek Parauszkowych kłopotów z pomaganiem… Czy przyjaciele doczekają się Zajączka?

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Tym razem dzieci wezmą udział w warsztatach książkowych.


niedziela, 30 listopada, godz. 11.00
PRZYGÓD KILKA WRÓBLA ĆWIRKA – zestaw bajek, ok. 40’
+ zabawy Ciasto-Plasto


KUKUŁCZE JAJO
reż. Andrzej Piliczewski, Polska 1985, 10’
Ćwirek jest świadkiem podrzucania przez kukułkę jajek do obcych gniazd. Jest tym oburzony, ale kukułka tłumaczy mu, że taką stworzyła ją natura. Ćwirek poznaje miłą bezdzietną ptasią rodzinkę i sam daje ich adres kukułce. Wyklute pisklę jest wielce żarłoczne, ale przybrani rodzice i tak je bardzo kochają.

GOŚCIE Z PÓŁNOCY
reż. Jerzy Stępień, Polska 1985, 9’
Ćwirek jest świadkiem przylotu z północy jemiołuszek. Pomaga im w szukaniu pożywienia i przestrzega przed człowiekiem, który latem wycina drzewa, jeździ traktorem po lesie, ale który zimą buduje karmniki i dokarmia ptaki. Więc jaki jest ten człowiek, dziwią się jemiołuszki...

REMONT Z PRZESZKODAMI
reż. Ireneusz Czesny, Polska 1985, 9’
Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, raz nawet leci do miasta. Mieszkanie wynajmuje w gnieździe bocianim. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka.

MYSIKRÓLIK
reż. Jerzy Stępień, Polska 1985, 9’
Ćwirek ma zły dzień. Większe ptaki odganiają go od jedzenia, przepędzają z kałuży. Leci więc do lasu i poznaje tam mysikrólika, ptaszka najmniejszego z najmniejszych. Mysikrólik uważa Ćwirka za wielkiego i silnego ptaka. Wróbelek wraca na podwórko pokrzepiony na duchu przez mysikrólika i spostrzega, że dotychczasowi prześladowcy uciekają przed nim. Okazało się jednak, że postrachem był jastrząb.

Zapraszamy na wspólną zabawę z Ciasto-Plasto - elastyczną masą plastyczną, która odbija się jak piłka, pozwala łatwo stworzyć nowe kolory, a ulepiona figurka utrwala się po odstawieniu na półkę. Każdy uczestnik zabawy będzie mógł stworzyć postać własnego pomysłu.


sobota (!), 6 grudnia, godz. 11.00
ŚNIEŻNE MIKOŁAJKI Z FAMIGĄ

Program wydarzenia obejmuje: pokaz polskich filmów animowanych, śnieżne zabawy z Famigą oraz wizytę Świętego Mikołaja, który obdaruje grzeczne dzieci prezentami ufundowanymi przez sponsorów.

BARANKI DZIECIOM: POKAZ FILMÓW ANIMOWANYCH - czas trwania: 35’


JAK WYGLĄDA ŚNIEG
reż. Jan Siupik, Polska 1976
Serial przygodowy dla dzieci o dwóch bohaterach popularnego komiksu - Guciu i Cezarze.

NAPAD NA CHOINKĘ
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
Mały człowieczek zrobiony z wosku chce skrzywdzić Świętego Mikołaja. Ten z pomocą innych zabawek pokonuje niebezpiecznego człowieczka i zawiesza go na choince jako wielką świeczkę.

NOC JEST PIĘKNA
reż. Bogdan Nowicki, Polska 1970
Gwiazdy migoczą na niebie, fajerwerki rozbłyskują w powietrzu, melodie kolęd niosą się w ciemności, świetliki tańczą w ogrodzie, a koty snują się po ulicach.

PRZYGODA NAD STAWEM
reż. Wiesław Zięba, Polska 2008
Bogata w walory artystyczne animacja przeznaczona dla najmłodszych widzów. Piękne wykonanie poszczególnych epizodów, obfita kolorystyka oraz interesująca forma plastyczna sprawi, że młody widz będzie z przyjemnością śledzić losy bohaterów. Bajka, która jednocześnie uczy i bawi.

FAMIGA: ŚNIEŻNE ZABAWY - czas trwania: 20’
Nawet jeśli na zewnątrz zabraknie śniegu, w Kinie czeka nas zimowa zabawa mroźnymi chusteczkami i prawdziwa bitwa na śnieżki! Radosne Śnieżynki wprowadzą dzieci w świąteczny klimat i przygotują na przyjścia wyjątkowego Gościa.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - czas trwania: ok. 40’
Na koniec śnieżnej zabawy odwiedzi nas Święty Mikołaj i rozda każdemu dziecku upominek oraz zbierze zamówienia na przyszły rok :)

BILETY: 15 zł


niedziela, 7 grudnia, godz. 11.00
BARANKI W NIEMYM KINIE I: POCZĄTKI KINA

(15. Festiwal Filmu Niemego – wydarzenie towarzyszące)

Spotkanie odsłaniające przed Najmłodszymi Widzami historię kina. Dzieci dowiedzą się, jakimi metodami posługiwali się twórcy pierwszych produkcji filmowych. Poznają także kluczowe postaci kina niemego. Wraz ze Sztukolotnią spróbują stworzyć pierwsze optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina (camera obscura, laterna magica czy fotoplastikon).

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki.


niedziela, 7 grudnia, godz. 12.00
BARANKI W NIEMYM KINIE II: MUZYKA W NIEMYM KINIE
(15. Festiwal Filmu Niemego – wydarzenie towarzyszące)
- muzyka na żywo | live music: Vladimirska & The Silver Owls (PL)
- warsztaty | workshops: Marcel Zambrzycki (PL)

W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespoły, czy orkiestry. Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespoły Vladimirska i The Silver Owls zaprezentują im muzykę do wybranego filmu niemego, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu. Warsztaty poprowadzi Marcel Zambrzycki, członek zespołów Wataha The Slavic Drummers i Siódmy Czakram Ziemi. Założyciel nieistniejącej już grupy Djabara, inspirującej się muzyką zachodniej Afryki.


niedziela, 14 grudnia, godz. 11.00
BARANKI W ROSJI
(Sputnik nad Krakowem – replika 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich w Polsce
- wydarzenie towarzyszące
)

WILK I ZAJĄC
reż. Wiaczesław Kotionoczkin, ZSRR/Rosja 1969-1995

Kultowa bajka o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. W nieustannych gonitwach przeżywają wiele zabawnych przygód, z których Zając zawsze wychodzi cało.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami ośmiokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!PARTNERZY CYKLU

                       

      


PATRONI:

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl       
                CzasDzieci.pl

Bookmark and Share

archiwum