kpb

Conrad Festival 2014 - program filmowy

CONRAD FESTIVAL 2014 - program filmowy
20 - 26 października



Tegoroczny Festiwal Conrada, największe wydarzenie literackie Europy Środkowo-Wschodniej, odbywać się będzie także w kinie. W dniach od 20 do 26 października, w Kinie Pod Baranami, pokazane zostaną trzy cykle filmowe: Kafka na ekranie, Literackie Baranki Dzieciom oraz - zaprezentowany osobiście przez autora - cykl filmów Paula Austera.

Podczas filmowej części festiwalu, zobaczymy, jak literatura wkracza do kina; co potrafi zdziałać jako reżyser światowej sławy pisarz; jak sprawdza się Kafka na dużym ekranie; a także jak poprzez film przybliżyć młodym widzom klasyczne pozycje literatury dla dzieci.

Wydarzeniem będzie przybycie do Krakowa jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich Paula Austera, autora legendarnej Trylogii nowojorskiej, scenarzysty, reżysera, filozofa, poety. Paul Auster osobiście poprzedzi wstępem dwa pokazy swoich filmów.

W cyklu Kafka na ekranie będzie można zobaczyć adaptację Zamku w reżyserii Michaela Haneke oraz krótkie filmy Jana Švankmajera (Mieszkanie, Ogród) - reżysera, do inspiracji którym przyznawali się Tim Burton, Terry Gilliam i bracia Quay. Zostaną także zaprezentowane filmy polskich autorów: laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego (Franz Kafka) oraz jednego z najbardziej cenionych na świecie twórców filmu animowanego Piotra Dumały (Kafka).

Szczegółowy program festiwalu dostępny na www.conradfestival.pl .


BILETY:
12 zł
(normalny)
10 zł (ulgowy)
Karnet (6 seansów o 21.30): 48 zł
Literackie Baranki Dzieciom
- 10 zł


PROGRAM:

poniedziałek, 20 października
21.30  DYM | SMOKE
reż. Wayne Wang, Paul Auster, USA 1995, 112’
wprowadzenie: Paul Auster

wtorek, 21 października
21.30  BROOKLYN BOOGIE
| BLUE IN THE FACE
reż. Wayne Wang, Paul Auster, USA 1995, 83’
wprowadzenie: Paul Auster

środa, 22 października
21.30  LULU NA MOŚCIE
| LULU ON THE BRIDGE
reż. Paul Auster, USA 1998, 103’

czwartek, 23 października
21.30  WEWNĘTRZNE ŻYCIE MARTINA FROSTA
| THE INNER LIFE OF MARTIN FROST
reż. Paul Auster, USA 2007, 94’

piątek, 24 października
21.30 ZAMEK
| DAS SCHLOSS
reż. Michael Haneke, Niemcy/Austria 1997, 123’

sobota, 25 października
10.00  LITERACKIE BARANKI DZIECIOM I
KRÓL MACIUŚ
I | DER KLEINE KÖNIG MACIUS - DER FILM
reż. Sandor Jesse, Lutz Stützner, Francja/Niemcy/Polska 2007, 83’
+ warsztaty plastyczne (prowadzenie: Anna Karlińska)

21.30  FRANZ KAFKA - ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
(czas trwania: 104’)
MIESZKANIE | BYT
reż. Jan Švankmajer, Czechy 1968, 13’
OGRÓD | ZAHRADA
reż. Jan Švankmajer, Czechy 1968, 13’
FRANZ KAFKA | FRANZ KAFKA
reż. Piotr Dumała, Polaka 1991, 16’
KAFKA | KAFKA
reż. Zbigniew Rybczyński, Francja 1992, 62’

niedziela, 26 października
11.00  LITERACKIE BARANKI DZIECIOM II
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA
- zestaw bajek, ok. 40’
+ kreatywne warsztaty książkowe ze Sztukolotnią (prowadzenie: Justyna Mazur)

Wszystkie filmy z polskimi napisami.
Zamek z polskimi oraz angielskimi napisami.


W PROGRAMIE:

CYKL FILMÓW PAULA AUSTERA

DYM
| SMOKE
reż. Wayne Wang, Paul Auster, USA 1995, 112’

Berlin International Film Festival 1995 - Nagroda Specjalna Jury
Sprzedawca niewielkiego sklepu tytoniowego na nowojorskim Brooklynie codziennie o 8 rano robi jedno zdjęcie ulicy przed swoim sklepem. Jego stały klient, znany pisarz, nie pojmuje sensu tej artystycznej pasji. Nie rozumie, że choć tkwi w miejscu, wszystko wokół się zmienia. Ten film to postulat zwolnienia rytmu życia, zwrócenie uwagi na znaczenie każdej najdrobniejszej chwili. W rolach głównych m.in.: Harvey Keitel, William Hurt, Forest Whitaker, a w kultowej ścieżce dźwiękowej m.in. piosenki Toma Waitsa.

BROOKLYN BOOGIE | BLUE IN THE FACE
reż. Paul Auster, Wayne Wang, Harvey Wang, USA 1995, 83’

Brooklyn Boogie to kontynuacja kultowegu Dymu. W tym samym sklepie tytoniowym na Brooklynie spotykają się znajomi. Każdy opowiada historię. Znany reżyser pragnie rzucić palenie, żona właściciela sklepu chce rozstać się z mężem, on sam myśli o likwidacji sklepu. Paul Auster tworzy filmowy portret Brooklynu i jego mieszkańców, a na ekranie - obok Harvey’a Heitela - zobaczymy takie gwiazdy jak Madonna, Lou Reed, czy Jim Jarmusch.

LULU NA MOŚCIE | LULU ON THE BRIDGE
reż. Paul Auster, USA 1998, 103’

Muzyk jazzowy, grający w nowojorskim klubie nocnym, zostaje przypadkowo ranny podczas strzelaniny. Po powrocie do zdrowia, podczas przechadzki ulicami Manhattanu, znajduje zwłoki mężczyzny i sięga po jego teczkę. Wewnątrz znajduje kartkę z numerem telefonu pewnej pięknej młodej aktorki i dziwny magiczny kamień. Życie bohatera staje się coraz bardziej skomplikowane... W rolach głównych Harvey Keitel i Mira Sorvino.

WEWNĘTRZNE ŻYCIE MARTINA FROSTA | THE INNER LIFE OF MARTIN FROST
reż. Paul Auster, USA 2007, 94’

Tytułowy Martin Frost jest znanym amerykańskim pisarzem. Pewnego dnia mężczyzna budzi się w domu przyjaciół na wsi, u boku nieznajomej kobiety, która również jest zaskoczona jego widokiem. Z czasem pisarz zakochuje się w pięknej i inteligentnej dziewczynie, która inspiruje go do napisania nowej powieści. Niepokazywany wcześniej w Polsce film Austera jest intrygującym i fascynującym portretem artysty i jego muzy. W rolach głównych: Irène Jacob i David Thewlis.


KAFKA NA EKRANIE

ZAMEK
| DAS SCHLOSS
reż. Michael Haneke, Niemcy/Austria 1997, 123’

Film jest adaptacją powieści Franza Kafki pod tym samym tytułem. Kiedy pewien geodeta przyjeżdża do małej wsi, lokalne władze nie chcą pozwolić mu przedostać się do pobliskiego zamku. Mimo wielu starań, mężczyzna napotyka szereg skomplikowanych, biurokratycznych przeszkód.
Organizatorzy dziękują Austriackiemu Forum Kultury w Warszawie za użyczenie polskiego tłumaczenia filmu Zamek.

FRANZ KAFKA - ZESTAW FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
(czas trwania: 104’)


MIESZKANIE | BYT
reż. Jan Švankmajer, Czechy 1968, 13’
Historia człowieka uwięzionego w złowrogim mieszkaniu, gdzie wszystko zdaje się działać wbrew prawom natury. Opowieść o ludzkiej samotności, odosobnieniu i życiu, które zostaje gwałtownie zaburzone przez innego człowieka.

OGRÓD | ZAHRADA
reż. Jan Švankmajer, Czechy 1968, 17’
Frank odwiedza swojego przyjaciela Josefa, który przedstawia mu żonę Mary oraz pokazuje swoje rasowe króliki. Mężczyzna jest jednak bardziej zainteresowany niepokojącym faktem, że płot znajdujący się w ogrodzie pary, składa się wyłącznie z ludzi trzymających się za ręce.

FRANZ KAFKA | FRANZ KAFKA
reż. Piotr Dumała, Polska 1991, 16’
Krakowski Festiwal Filmowy - Brązowy Smok w kategorii filmów animowanych
Film animowany, przestawiający kilka epizodów z życia wybitnego austriackiego pisarza, Franza Kafki.

KAFKA | KAFKA
reż. Zbigniew Rybczyński, Francja 1992, 62’
Filmowy labirynt, w którym utwory Kafki sąsiadują ze sobą. Postaci z poszczególnych utworów przemieniają się jedna w drugą, a wszystkie zarazem są Franzem Kafką. Bohaterowie prozy przekształcają się w osoby z biografii Kafki. Akcja filmu zamknięta jest w paru pomieszczeniach, które także ulegają nieustannym transformacjom.


LITERACKIE BARANKI DZIECIOM:

DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA - zestaw bajek, ok. 40’
Tytułowy bohater - Koziołek Matołek - poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno “kozy kują”. W swej wędrówce trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (rysunki) - bohater jednej z pierwszych w Polsce powieści obrazkowych dla dzieci.


POD PIRAMIDAMI
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1970
W POSZUKIWANIU PRZYJAŹNI
reż. Stefan Szwakopf, Polska 1971
UPAŁ
reż. Bogdan Nowicki, Polska 1971
RAJD
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1969
Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Tym razem dzieci wezmą udział w warsztatach książkowych.

KRÓL MACIUŚ I | DER KLEINE KÖNIG MACIUS - DER FILM
reż. Sandor Jesse, Lutz Stützner, Francja/Niemcy/Polska 2007, 83’

Animowany film dla najmłodszych prezentujący historię Maciusia, który tuż przed swoimi ósmymi urodzinami ma objąć rządy w kraju. Chłopiec chce uczynić wszystkie dzieci szczęśliwymi, dać im prawo decydowania o sobie. Jednak gdy powierza im obowiązki dorosłych, świat przewraca się do góry nogami, a na drodze do spełnienia dziecięcych marzeń staje zły Generał. Król Maciuś Pierwszy to jedna z najpiękniejszych polskich bajek, wzruszająca powieść autorstwa Janusza Korczaka, wybitnego lekarza, pedagoga i pisarza. Opowieść o chłopcu, który zostaje królem podbiła serca czytelników – zarówno dzieci, jak i dorosłych – na całym świecie.
Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.


ORGANIZATORZY:
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kino Pod Baranami


PARTNERZY:

Bookmark and Share

archiwum