kpb

Baranki Dzieciom - jesień 2014

JESIEŃ 2014
7 września - 26 października 2014
Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów na kolejną odsłonę poranków filmowych dla dzieci. W niedziele, od 7 września do 26 października, o godzinie 11.00 dzieci spotykać się będą z bohaterami najpiękniejszych polskich bajek: Bolkiem i Lolkiem, Reksiem, Pomysłowym Dobromirem, Pampalinim oraz Koziołkiem Matołkiem.

Jesienną edycję Baranków Dzieciom zainaugurują bajki o tematyce związanej ze szkołą i nauką (Baranki witają szkołę). Kolejne seanse tego sezonu to także pokazy towarzyszące przeglądom filmowym, które odbędą się jesienią w Kinie Pod Baranami. Najmłodsi zapoznają się z bajkami i będą uczestniczyć w wesołych zabawach, przybliżających kulturę Ameryki Łacińskiej (Baranki w Ameryce Łacińskiej podczas przeglądu Nowego Kina Latynoamerykańskiego), a także obejrzą ekranizacje znanych książek dla dzieci (Król Maciuś I, Dziwne przygody Koziołka Matołka) i wezmą udział w kreatywnych warsztatach literackich (Literackie Baranki podczas Conrad Festival). Szczególnym wydarzeniem będzie spotkanie pod hasłem Baranki ratują dzieci organizowane z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy. Tego dnia mali widzowie obejrzą zestaw pouczających bajek z serii Bolek i Lolek: Uwaga pożar, a po seansie – poprzez pogadanki i zabawy – poznają zasady bezpieczeństwa oraz udzielania pierwszej pomocy. Innym razem Pampalini, bohater ponadczasowej kreskówki, zapozna dzieci z afrykańskimi zwierzętami, a pomysłowy chłopiec o imieniu Dobromir pomoże rozwiązać rozmaite zagadki życia codziennego.

Zajęcia odbywające się po każdym seansie rozwijają talenty i umiejętności oraz pobudzają wyobraźnię najmłodszych widzów. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek i prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W jesiennej edycji cyklu dzieciaki wezmą także udział w zajęciach plastycznych, zabawach z masą solną, warsztatach bębniarskich oraz florystycznych.

Jak zwykle, dzieci będą miały niepowtarzalną okazję poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i zapoznania się z tajemniczymi mechanizmami ruchomych obrazów.

Na uczestników cyklu czekają również upominki ufundowane przez partnerów cyklu oraz zniżki w kawiarniach przyjaznych dzieciom: Mamy Cafe (ul. Sławkowska 20) oraz Hocus Pocus Coctailbar (ul. Floriańska 15).

W ramach jesiennej edycji Baranków Dzieciom polecamy także niedzielne seanse festiwalu Kino Dzieci. W programie festiwalu filmowego dla dzieci (przygotowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) znajdzie się dziecięce kino z Norwegii – kraju, który od lat świetnie radzi sobie z produkcją oraz dystrybucją filmową dla najmłodszych. Więcej informacji na www.kinodzieci.pl.

Zachęcamy do "polubienia" Baranków Dzieciom na portalu Facebook.


BILETY: tylko 10 zł
* KINO DZIECI: 13
| 11 złPROGRAM:

niedziela, 7 września, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ SZKOŁĘ
ZESTAW BAJEK O SZKOLNYCH PRZYGODACH BOHATERÓW
, ok. 40’
+ zabawy masą solnąPRZYGODY BOLKA I LOLKA: WAGARY
reż. Romuald Kłys, Polska 1976
Bolek w tajemnicy przed Lolkiem i Tolą postanawia pójść na wagary do lasu nad jezioro. Kąpie się w jeziorze i bawi się z napotkaną sarenką. Uciekając przed psem, wdrapuje się na drzewo. Spadając z niego, skręca sobie nogę i trafia do łóżka. Teraz naprawdę jest chory i nie może chodzić do szkoły.

REKSIO POLIGLOTA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1967
Reksio uczy się języków swoich sąsiadów z podwórka. Dzięki temu może się z nimi porozumiewać, ale także łagodzić konflikty między nimi.

REKSIO NAUCZYCIEL
reż. Edward Wątor, Polska 1977
Podwórkowy kogut pieje od przypadku do przypadku i ciągle spóźnia się na posiłki. Reksio uczy go właściwego rozróżniania czasu. Dzięki tej nauce kogut pieje punktualnie jak zegarek.

WESOŁA GEOGRAFIA
reż. Leszek Lorek, Polska 1967
Uczeń odpowiadający w szkole z geografii myli w zabawny sposób realia, umieszczając np. mieszkańców Afryki wśród arktycznych lodów, a Eskimosów w piaskach wokół egipskich piramid. Pozostawiony po lekcjach w klasie, uczy się na nowo i porządkuje swoją wiedzę geograficzną.

Zabawy masą solną poprowadzi plastyczka, Dominika Studzińska.


niedziela, 14 września, godz. 11.00
BARANKI RATUJĄ DZIECI
BOLEK I LOLEK: UWAGA POŻAR – zestaw bajek
, ok. 40’
+ mały ratownik – zajęcia z pierwszej pomocyNA STRAŻACKIM POLIGONIE
reż. Józef Byrdy, Polska 1978
Bolek i Lolek wraz ze strażakami wyruszają na poligon. Uczestniczą w strażackich ćwiczeniach i zadowolony komendant udziela im pochwały.

FERALNY DZIEŃ
reż. Edward Wątor, Polska 1978
Bolkowi i Lolkowi nic w tym dniu się nie udaje. Niewiele brakowało, a spowodowaliby pożar.

ZABAWA ZAPAŁKAMI
reż. Marian Cholerek, Polska 1977
Bolek i Lolek zapobiegają pożarowi, który mógł powstać w czasie zabawy dzieci zapałkami.

JUTRO BĘDZIE LEPIEJ
reż. Edward Wątor, Polska 1978
Bolek i Lolek poznają różne sposoby zapobiegania pożarom.

Zajęcia z pierwszej pomocy poprowadzi ratownik medyczny, Grzegorz Michalczyk, który nauczy dzieci, jak należy zachować się w obliczu różnorakich wypadków.


niedziela, 21 września, godz. 11.00
BARANKI W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ
(Nowe Kino Latynoamerykańskie – wydarzenie towarzyszące)
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT – zestaw bajek, ok. 40’
+ ruchy maluchy - podróże - zabawy z FamigąOLIMPIADA W MEKSYKU

reż. Józef Byrdy, Polska 1969
Bolek i Lolek dzięki przypadkowemu zbiegowi okoliczności biorą udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku.

GRAND PREMIO ARGENTYNY
reż. Wacław Wajser, Polska 1969
Bolek i Lolek wygrywają wyścig samochodowy w Argentynie.

ZŁOTE MIASTO INKÓW
reż. Stanisław Dülz, Polska 1968
Bolek i Lolek znajdują się w Andach. Ze szponów kondora ratuje ich stary Indianin. Indianina napada bandyta i odbiera mu plan złotego miasta Inków. Chłopcy gonią bandytę, dopadają go i odbierają mu łup.

NAD ORINOKO
reż. Edward Wątor, Polska 1970
Nad Orinoko powstaje ogromne jezioro zaporowe. Bolek i Lolek ratują przed zagładą dzikie zwierzęta, przewożąc je łodzią w bezpieczne miejsce.

Ruchy maluchy – podróżeautorskie zajęcia edukacyjno-ruchowe dla dzieci, których celem jest zapoznanie się z różnymi państwami i ich kulturami, poprowadzi przedstawiciel FAMIGI - nietuzinkowego centrum rodzinnego, kawiarnią i niszową księgarnią w jednym.


niedziela, 28 września, godz. 10.00 (!)
FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI

KACPER I EMMA - ZIMOWE WAKACJE
| KARSTEN OG PETRA PA VINTERFERIE
reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2014, 73’
(dla dzieci w wieku: 5+)
Kacper i Emma, a wraz z nimi Leo i Pani Królik, spędzają ferie zimowe u dziadka dziewczynki. Wyjazd z domu oznacza tęsknotę za rodzicami i oswojenie się z nowym miejscem, ale bohaterowie przełamują początkowe obawy.

niedziela, 28 września, godz. 11.45 (!)
FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI

TWARDZIELE
| DE TØFFESTE GUTTA
reż. Christian Lo, Norwegia 2013, 76’
(dla dzieci w wieku: 10+)
Jedenastoletni Modulf jest superbohaterem. Tak o sobie myśli i z takim przeświadczeniem rusza codziennie do szkoły. Chce osłaniać młodsze i słabsze dzieci i przyjmować na siebie każdy cios i zaczepkę.

niedziela, 5 października, godz. 10.00 (!)
FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI
ZESTAW KRÓTKICH FILMÓW
, 52’
(dla dzieci w wieku: 7+)


niedziela, 12 października, godz. 11.00
BARANKI & PAMPALINI
PAMPALINI ŁOWCA ZWIERZĄT– zestaw bajek
, ok. 40’
+ warsztaty bębniarskie


PAMPALINI I HIPOPOTAM
reż. Bronisław Zeman, Polska 1975
Pampalini próbuje złowić hipopotama i podrzuca zwierzęciu gumę do żucia, żeby skleić mu pysk i przez to unieszkodliwić. Kiedy to się nie udaje, Pampalini kopie specjalny dół, do którego nie hipopotam, ale on sam, wpada.

PAMPALINI I LEW
reż. Bronisław Zeman, Polska 1977
Żeby złapać lwa Pampalini podkłada na przynętę kozę i podstawia metalową klatkę, w której ma zamiar zamknąć lwa. Kiedy lew podchodzi do kozy, Pampalini spuszcza klatkę, która spada na kozę, a sam łowca niemal wpada w objęcia króla zwierząt.

PAMPALINI I ŻYRAFA
reż. Jan Hoder, Polska 1979
Chcąc złapać żyrafę, Pampalini używa lin i drabiny. W tym polowaniu jak zwykle przeszkadza mu małpka.

PAMPALINI I SŁOŃ
reż. Jan Hoder, Polska 1978
Pampalini wyrusza z zamiarem złapania białego indyjskiego słonia. Trafia na stado i zaprzyjaźnia się z jednym ze słoni.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki, itd.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobywać – uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.


niedziela, 19 października, godz. 11.00
BARANKI & DOBROMIR
POMYSŁOWY DOBROMIR – zestaw bajek
, ok. 40’
+ warsztaty florystyczne


Bajki, w których w prosty sposób wyjaśniane są zasady działania urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym. Bohaterem jest Dobromir - mały chłopiec, który mieszka z dziadkiem i małym szpakiem.

SKRZYDLATE MARZENIE
reż. Roman Huszczo, Polska 1974
MAGICZNA IGŁA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
PRACOWITY NOSIWODA
reż. Roman Huszczo, Polska 1973
ŻYWY OBRAZEK
reż. Roman Huszczo, Polska 1973

Zajęcia florystyczne poprowadzi Ania Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka. Warsztaty florystyczne dla dzieci to nowatorska odmiana zajęć plastycznych. Dzieci, stykając się z żywym materiałem roślinnym, mają okazję nauczyć się staranności i dbałości o rośliny. Na warsztatach będą poznawać kwiaty, wąchać je, dotykać, oglądać jak są zbudowane. Zajęcia inspirują dzieci do poznawania świata przyrody.


sobota, 25 października, godz. 10.00 (!)
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM I
(Conrad Festival – wydarzenie towarzyszące)

KRÓL MACIUŚ I
+ warsztaty plastyczne

KRÓL MACIUŚ I
| DER KLEINE KÖNIG MACIUS - DER FILM
reż. Sandor Jesse, Lutz Stützner, Francja/Niemcy/Polska 2007, 83’

Niezwykle pogodny film dla najmłodszych prezentujący historię Maciusia, który tuż przed swoimi ósmymi urodzinami ma objąć rządy w kraju. Chłopiec chce uczynić wszystkie dzieci szczęśliwymi, dać im prawo decydowania o sobie. Jednak gdy powierza im obowiązki dorosłych, świat przewraca się do góry nogami, a na drodze do spełnienia dziecięcych marzeń staje zły Generał... Król Maciuś Pierwszy to jedna z najpiękniejszych polskich bajek, wzruszająca powieść autorstwa Janusza Korczaka, wybitnego lekarza, pedagoga i pisarza. Opowieść o chłopcu, który zostaje królem podbiła serca czytelników – zarówno dzieci, jak i dorosłych – na całym świecie.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.


niedziela, 26 października, godz. 11.00
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM II
(Conrad Festival – wydarzenie towarzyszące)
DZIWNE PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA - zestaw bajek, ok. 40’
+ kreatywne warsztaty książkowe ze Sztukolotnią

Tytułowy bohater - Koziołek Matołek - poszukuje legendarnego Pacanowa, gdzie podobno kozy kują. W swej wędrówce trafia w różne zakątki kuli ziemskiej, przeżywając wiele dramatycznych i śmiesznych przygód. Koziołek Matołek to postać stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza (rysunki) - bohater jednej z pierwszych w Polsce opowieści obrazkowych dla dzieci.

POD PIRAMIDAMI
reż. Ryszard Słapczyński, Polska 1970
W POSZUKIWANIU PRZYJAŹNI
reż. Stefan Szwakopf, Polska 1971
UPAŁ
reż. Bogdan Nowicki, Polska 1971
RAJD
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1969

Warsztaty artystyczne Sztukolotnia to oryginalne zajęcia dla dzieci inspirowane wybranymi problemami zaczerpniętymi z kultury. Eksperymentując, maluchy dokonują ważnych odkryć, rozwijają wyobraźnię i poznają świat sztuki i techniki. Tym razem dzieci wezmą udział w warsztatach książkowych.KINO POD BARANAMI - MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami siedmiokrotnie zostało uhonorowane tytułem
Miejsca Przyjaznego Maluchom!

Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie!PARTNERZY CYKLU

                 

              


PATRONI:

Qlturka.pl    Mali Turyści   MiastoDzieci.pl       
                CzasDzieci.pl

Bookmark and Share

archiwum