kpb

KINO.PT - Przegląd Nowego Kina Portugalskiego

KINO.PT
- PRZEGLĄD NOWEGO KINA PORTUGALSKIEGO

21 - 27 lutego 2014


W dniach 21-27 lutego w Kinie Pod Baranami odbędzie się przegląd nowego kina portugalskiego KINO.PT. W ciągu tygodnia pokażemy 12 filmów nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach.

Przegląd KINO.PT poświęcony jest mało znanej w Polsce współczesnej kinematografii portugalskiej, przedstawimy film zaskakujące świeżością spojrzenia i bogactwem poruszanych tematów. Pokażemy zarówno filmy reżyserów już rozpoznawalnych i cieszących się uznaniem (Miguel Gomes, Sérgio Trefáut, Gonçalo Tocha), jak i tych, których twórczość zasługuje na uwagę (Salomé Lamas czy Regina Pessoa).

Przegląd odsłoni różne oblicza Portugalii - bezwzględne, jak w politycznym filmie Podróż do Portugalii ukazującym surowe procedury kontroli obcokrajowców, ale też metafizyczne, jak w poetyckim Filmie niepokoju, którego akcja osadzona jest w magicznej aurze Lizbony. Podczas przeglądu będzie można odbyć filmową wyprawę poza Portugalię kontynentalną i poznać archipelag Azorów dzięki dwóm dokumentom (Na Ziemi, nie na Księżycu oraz Balaou). Czeka nas również podróż w czasie śladami wspomnień eleganckiej mieszkanki Lizbony, bohaterki znakomicie przyjętego na całym świecie Tabu.

Program przeglądu uzupełnią pokazy najciekawszych portugalskich filmów krótkometrażowych.PROGRAM:

piątek, 21 lutego, godz. 21.15

NA ZIEMI, NIE NA KSIĘŻYCU
| É NA TERRA NÃO É NA LUA
reż. Gonçalo Tocha, Portugalia 2011, 180’ (dokument)

sobota, 22 lutego, godz. 21.15
PODRÓŻ DO PORTUGALII
| VIAGEM A PORTUGAL
reż. Sérgio Tréfaut, Portugalia 2011, 75'

niedziela, 23 lutego, godz. 21.15
BALAOU
| BALAOU
reż. Gonçalo Tocha, Portugalia 2007, 77' (dokument)

poniedziałek, 24 lutego, godz. 21.15
TABU
| TABU
reż. Miguel Gomes, Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja 2012, 118'

wtorek, 25 lutego, godz. 21.15
ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH 1
 (łączny czas trwania: 83’)
KIESZONKOWIEC | PICKPOCKET
reż. João Figueiras, Portugalia, 2010, 20’
KALI, MAŁY WAMPIR | KALI, O PEQUENO VAMPIRO
reż. Regina Pessoa, Portugalia/Kanada, 2012, 9’
ŻÓŁW | O CÁGADO
reż. Luís da Matta Almeida, Pedro Lino, Portugalia/W. Brytania, 2012, 9’
ŚWIATŁO PORANKA | LUZ DA MANHÃ
reż. Cláudia Varejão, Portugalia 2012, 18’
CZERWONY ŚWIT | ALVORADA VERMELHA
reż. João P. Rodrigues, João Guerra da Mata, Portugalia 2011, 27’

środa, 26 lutego, godz. 21.15
FILM NIEPOKOJU
| FILME DO DESASSOSSEGO
reż. João Botelho, Portugalia 2010, 123’

czwartek, 27 lutego, godz. 21.15
ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH 2
 (łączny czas trwania: 80’)
KOCIA KOŁYSKA | CAMA DE GATO
reż. Filipa Reis, Portugalia 2012,57’
WSPÓLNOTA | A COMUNIDADE
reż. Salomé Lamas, Portugalia 2012, 23'


BILETY:
16 zł
(normalny)
13 zł (ulgowy)

Karnet (7 seansów): 56 zł

Aby zarezerwować Karnet - prosimy o maila ( kasa@kinopodbaranami.pl ), telefon ( 12 423 07 68 ) lub info na Gadu-Gadu (GG 1: 5911809, GG 2: 41836732).


O FILMACH:

BALAOU
| BALAOU
reż. Gonçalo Tocha, Portugalia 2007, 77' (film dokumentalny)

IndieLisboa 2007: najlepszy film portugalski, najlepsze zdjęcia w filmie portugalskim
Esej dokumentalny dedykowany zmarłej matce reżysera. Poruszający debiut, nagrodzony dwoma nagrodami na festiwalu Indielisboa, uznany przez „Variety” za jeden z 20 najlepszych filmów europejskich, które nie trafiły do amerykańskiej dystrybucji.

„Minęło właśnie siedem miesięcy od śmierci mojej matki. Patrzę w stronę morza z brzegu wyspy S. Miguel na Azorach, gdzie mieszkają moi krewni. Wśród nich moja 91-letnia babka cioteczna, która czeka na moment odejścia. Nocami rozmawiam z rodziną o Bogu i śmierci. Za dnia wspólnie pływamy po oceanie. Tu spotykam Florence i Beru, parę Francuzów, która przepływa Atlantyk na jachcie Balaou. Zapraszają mnie do wspólnej podróży.” Gonçalo Tocha


FILM NIEPOKOJU | FILME DO DESASSOSSEGO
reż. João Botelho, Portugalia 2010, 123’

Współczesna Lizbona. Pokój w mieszkaniu przy Rua dos Douradores. Pewien człowiek śni i tworzy teorię, która czyni sny rzeczywistością. Niespokojny film oparty na opus magnum Fernanda Pessoi, słynnej Księdze niepokoju opublikowanej 50 lat po śmierci autora. Pełen magii film João Botelho, który sam zajął się dystrybucją swojego dzieła - kupił projektor wideo i ruszył w trasę po Portugalii z pokazami filmu.


NA ZIEMI, NIE NA KSIĘŻYCU | É NA TERRA NÃO É NA LUA
reż. Gonçalo Tocha, Portugalia 2011, 180’ (film dokumentalny)

MFF w Locarno 2011: konkurs główny, specjalne wyróżnienie w konkursie Filmowcy jutra
MFF w San Francisco 2012: najlepszy dokument
DocLisboa 2011: najlepszy debiut
Położona na środku Atlantyku wyspa Corvo to wielka skała o długości 6 kilometrów i szerokości 4 kilometrów. To najmniejsza wyspa archipelagu Azorów - znajduje się na niej wulkaniczny krater i jedno miasteczko, w którym mieszka kilkaset osób. Corvo ma swoją specyficzną kulturę, od ponad pięciuset lat rozwijającą się w izolacji w środku morza. W 2007 roku na wyspę docierają operator kamery i dźwiękowiec. Chcą sfilmować „wszystko, co się da”. Stopniowo zyskują akceptację tubylców. Na ziemi, nie na księżycu to fascynujący kolaż ułożony z odkryć i doświadczeń zbieranych podczas kilkuletniej obserwacji codziennego życia zamkniętej wyspiarskiej społeczności.


PODRÓŻ DO PORTUGALII | VIAGEM A PORTUGAL
reż. Sérgio Tréfaut, Portugalia 2011, 75'

Festiwal Filmowy Faial Azory 2011: Nagroda Publiczności, Nagroda Don Kichota
Caminhos do Cinema Português, Festiwal Ścieżki Kina Portugalskiego 2011: najlepszy film, najlepsza aktorka drugoplanowa - Isabel Ruth
Egipski i Europejski Festiwal Filmowy Luxor 2012: specjalne wyróżnienie
MFF w Gijón 2012: Główna Nagroda sekcji Rellumes

Podróż do Portugalii to film politycznie zaangażowany, opowiadający o procedurach kontroli obcokrajowców na europejskich lotniskach i o nieludzkim traktowaniu, które uznaje się obecnie za normalną praktykę. Maria, ukraińska lekarka, ląduje na lotnisku w Faro, gdzie zostaje zatrzymana i poddana przesłuchaniu przez służby graniczne. Sytuacja zmienia się w koszmar, gdy okazuje się, że mężczyzna, który czeka na Marię na lotnisku jest Senegalczykiem. Nielegalna imigracja? Handel ludźmi? Wszystko jest możliwe. Film zainspirowany prawdziwą historią. Debiut fabularny autora dokumentu Lizbończycy z Marią de Medeiros (Moje życie beze mnie, Pulp Fiction) w roli głównej.


TABU | TABU
reż. Miguel Gomes, Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja 2012, 118'

62. MFF w Berlinie 2012 - Nagroda FIPRESCI, Nagroda Alfreda Bauera za innowację artystyczną
MFF Ghent 2012: najlepszy film
2. miejsce w rankingu najlepszych filmów 2012 roku prestiżowego magazynu „Sight and Sound”

Energiczna staruszka Aurora, jej czarnoskóra pokojówka Santa oraz troszcząca się o bliźnich Pilar mieszkają na tym samym piętrze lizbońskiego apartamentowca. Pilar udziela się społecznie, a przy tym stara się wspierać ekscentryczną Aurorę, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to dawny ukochany Aurory. Opowiada kobietom niesamowitą historię o obsesyjnej miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych... Swoim wspaniałym czarno-białym obrazem Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu.


ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH 1 (łączny czas trwania 83’)

KIESZONKOWIEC | PICKPOCKET
reż. João Figueiras, Portugalia, 2010, 20’

Anonimowy wywiad odsłania samotnego, melancholijnego mężczyznę niedopasowanego do swoich czasów. Jego świadectwo ukazuje miasto w momencie zmiany.

KALI, MAŁY WAMPIR | KALI, O PEQUENO VAMPIRO
reż. Regina Pessoa, Portugalia/Kanada, 2012, 9’

Animacja krótkometrażowa. Opowieść o wyjątkowym chłopcu, który marzy o tym, by móc żyć w świetle słońca. Kryjąc się w cieniu i wywołując strach, zazdrości innym dzieciom, które nawet nie zdają sobie sprawy z jego istnienia. Pewnego dnia, gdy po raz kolejny obserwuje chłopców bawiących się wzdłuż torów kolejowych, postanawia przełamać swoją samotność. Narratorem filmu jest nagrodzony Oscarem Christopher Plummer.

ŻÓŁW | O CÁGADO
reż. Luís da Matta Almeida, Pedro Lino, Portugalia/Wielka Brytania, 2012, 9’

Ta współczesna baśń animowana opowiada o dziwnym przypadku człowieka, który „był panem swojej woli”. Aby udowodnić fizyczne istnienie żółwia, „tego dziwnego zwierzęcia zoologicznego”, w bezsensownym i bezużytecznym wysiłku dociera aż na drugą stronę Ziemi. Czasem to, co istotne kryje się tuż pod nosem, wystarczy to zauważyć. Film na podstawie opowiadania Almady Negreirosa.

ŚWIATŁO PORANKA | LUZ DA MANHÃ
reż. Cláudia Varejão, Portugalia 2012, 18’

Światło poranka zamyka tryptyk krótkich metraży Cláudii Varejão o (nie)spotkaniach rodzinnych. Po dniu spędzonym na pływaniu w jeziorze rodzinne więzi zostają niespodziewanie poddane próbie. Film o konflikcie pokoleń na przykładzie matki, córki i wnuczki.

CZERWONY ŚWIT | ALVORADA VERMELHA
reż. João P. Rodrigues, João Guerra da Mata, Portugalia 2011, 27’

Mercado Vermelho (Czerwony Targ) w Makau. Czerwień krwi, mięsa, wiader, a nawet rybich oczu przenosi widza w dziwny i odpychający, lecz zarazem piękny i intrygujący. Film twórców głośnego Gdy ostatni raz widzialem Makao.


ZESTAW FILMÓW KRÓTKICH 2 (łączny czas trwania 80’):

KOCIA KOŁYSKA | CAMA DE GATO
reż. Filipa Reis, Portugalia 2012,57’

IndieLisboa 2012: najlepszy portugalski film krótkometrażowy
Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Amsterdam 2012

Joana to energiczna i buntownicza portugalska nastolatka. Spóźnia się do szkoły i włóczy się po okolicznych barach. Jest matką dziewczynki, której ojciec trafił do więzienia. Mimo trudności związanych z własnym dorastaniem i wychowaniem dziecka Joana nie traci pogody ducha. Ten nakręcony w dokumentalnym stylu film przenosi nas w nieco dziecinny, ale i pełen nadziei świat bohaterki.

WSPÓLNOTA | A COMUNIDADE
reż. Salomé Lamas, Portugalia 2012, 23'

Wspólnota to krótki dokument o mieszkańcach CCL - Costa da Caparica, najstarszego kempingu w Portugalii. Od momentu jego powstania na kempingu mieszkają kolejne pokolenia rodzin.


ORGANIZATORZY:
Ambasada Portugalii
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Instytut Camões
Kino.Lab


PARTNERZY:
Polsko-Portugalska Izba Handlowa
Fundacja Lusorizonte
Instituto do Cinema e Audiovisual,
Agência da Curta-Metragem
Filmoteka NArodowa
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Smaki Portugalii
Restauracja Portucale
Atlantika
Instituto do Cinema e Audiovisual,
Agência da Curta-Metragem
Bookmark and Share

archiwum