kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy - Płynące wieżowce


STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY
Płynące wieżowce, reż. Tomasz Wasilewski
czwartek, 28 listopada 2013, godz. 23.00

Studencki Nocny Klub Filmowy w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru, prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej przez młodych krakowskich filmoznawców w studenckim gronie.

Przed burzliwą wymianą zdań zapraszamy do posilenia się kanapkami, kawą i herbatą.

Prelekcję przed filmem wygłosi Aleksander Małecki - student filmoznawstwa, studiuje też na akademii filmowej AMA, sam o sobie mówi: „oddycham audiowizualnością, oryginalnie z Wrocławia, Kraków mnie wchłonął i nie chce oddać”.


Strona sNKF na Facebooku .
Twitter - TUTAJ.


BILETY dla studentów: tylko 10 zł


PŁYNĄCE WIEŻOWCE | PŁYNĄCE WIEŻOWCE
reż. Tomasz Wasilewski, Polska 2013, 93’

Gdynia Film Festival 2013: najlepszy młody talent reżyserski
najlepsza drugoplanową rolę kobiecą - Marta Nieradkiewicz
Nagroda Jury Młodzieżowego
II miejsce w rankingu krytyków

MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu 2013: Nagroda Publiczności

MFF w Karlowych Warach: Nagroda Główna w konkursie East of the West

Współczesna historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości oraz akceptacji siebie i innych. Film o mocnym ładunku emocjonalnym, poruszający temat, który przełamuje tabu i budzi kontrowersje.

Kuba (Mateusz Banasiuk) to młody chłopak, który mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i swoją dziewczyną, Sylwią (Marta Nieradkiewicz). Z pozoru życie Kuby wydaje się jasne i poukładane. Mieszka z dziewczyną, którą kocha, studiuje na AWF-ie. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepiej zapowiadających się zawodników i głównych faworytów do udziału w zbliżających się zawodach. Poza tym prowadzi normalne życie, jak jego rówieśnicy. Na jednej z imprez poznaje Michała (Bartosz Gelner). Między chłopakami rodzi się silna emocjonalna więź. Kuba nieoczekiwanie odkrywa fascynację mężczyzną. Przerażony uczuciami, które się w nim budzą, nie potrafi odnaleźć się w nowej dla siebie sytuacji. Jego, wydawałoby się, stały i silny związek z Sylwią komplikuje się...

Film Tomasza Wasilewskiego, twórcy W sypialni, to jeden z pierwszych polskich filmów o tematyce LGBT, otwarcie mówiący o rodzącym się uczuciu między dwoma mężczyznami.

Reżyser o filmie: „Nie chcieliśmy robić filmu tendencyjnego, stawać po jednej lub po drugiej stronie barykady. Nie nakręciliśmy go, żeby udowodnić jakąś tezę, nie jest to żadna deklaracja. Jasne, chcieliśmy opowiedzieć właśnie taką historię, jaką opowiedzieliśmy, w takich, a nie innych realiach, z tymi konkretnymi bohaterami, ale najbardziej zależało nam, żeby byli to prawdziwi, żywi ludzie, którzy czują, są niedoskonali, szukają, pragną”. (fragment wywiadu dla Onet.pl)

„Czym są Płynące wieżowce dla polskiego kina? Rewoltą! Inicjacją! Coming outem! Poruszającą historią miłosną, która, dzięki swojej prostocie, szczerości wynikającej z ujmującego naturalizmu niektórych scen i niezwykłej intymności bijącej z ekranu, podwyższa jakość rodzimej kinematografii.” Katarzyna Kasperska, Wirtualna Polska

„Powiew świeżego powietrza z Polski.” Verena von Stackelberg, British Film Institute

„Wyrafinowane zdjęcia, płynność narracyjna, pełnokrwiste postacie, sceny pozbawione patosu, niby z życia wzięte, a znaczące coś więcej, pokaźniejsze niż ich powierzchowny przekaz.” Urszula Lipińska, Stopklatka.pl
PARTNERZY:

       


PATRONI MEDIALNI:

      

       

  
Bookmark and Share

archiwum