kpb

Pokaz specjalny - Kropka (Nokta)


VI Ogólnopolska Konferencja Turkologiczna
- wydarzenie towarzyszące


czwartek, 7 listopada 2013, godz. 17.45

Yunus Emre Enstitüsü (Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie) oraz Kino Pod Baranami zapraszają na pokaz filmowego traktatu filozoficznego na temat etyki w sztuce, autorstwa jednego z najważniejszych twórców tureckiego kina niezależnego, Dervişa Zaima. Projekcja filmu Kropka (oryg. Nokta), która towarzyszy VI Ogólnopolskiej Konferencji Turkologicznej, odbędzie się w czwartek, 7 listopada, o godzinie 17.45.


WSTĘP WOLNY!
Wejściówki do odbioru w kasie Kina w dniu pokazu.


O FILMIE:

KROPKA | NOKTA
reż. Derviş Zaim, Turcja 2008, 78’

Historia tytułowego bohatera rozgrywa się na bezkresnej bieli wyschniętego słonego jeziora w centralnej Anatolii. Młody kaligraf dostaje zlecenie skopiowania trzynastowiecznego Koranu, który ma zostać skradziony i przemycony za granicę. Tym samym zostaje wciągnięty w kryminalną intrygę, z której nie może się wyplątać.

Manuskrypt ten pierwotnie stworzony przez mistrza-perfekcjonistę ma niedokończony święty napis Niech mu Allah przebaczy. Zwieńczeniem dzieła, mimo niebezpieczeństwa mongolskiego najazdu, ma być postawienie kropki nad arabską literą nun. Owo postawienie kropki okazuje się być nie tylko najtrudniejszym zadaniem w sztuce klasycznej kaligrafii muzułmańskiej, ale także w rozstrzyganiu współczesnych dylematów moralnych.

Więcej informacji o filmie i zwiastun: TUTAJ
Bookmark and Share

archiwum