kpb

Studencki Nocny Klub Filmowy - Dziewczynka w trampkach

STUDENCKI NOCNY KLUB FILMOWY
Dziewczynka w trampkach, reż. Haifaa Al Mansour
czwartek, 13 czerwca 2013, godz. 23.00 

Czwartkowy studencki Nocny Klub Filmowy to najlepsze, najciekawsze, najbardziej kontrowersyjne filmy specjalnie wybrane z naszego repertuaru.

To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej przez młodych krakowskich filmoznawców.

Przed burzliwą wymianą zdań zapraszamy do posilenia się kanapkami, kawą i herbatą.

Krótką prelekcję wygłosi Artur Zaborski, redaktor portalu Stopklatka.pl, student krytyki literackiej oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarz filmowy związany z „Filmem”, „Kinem” i lokalną prasą krakowską („Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”). Interesuje się kinem irańskim.


Strona sNKF na Facebooku .
Twitter - TUTAJ.


BILETY dla studentów: tylko 10 zł


DZIEWCZYNKA W TRAMPKACH | WADJDA
reż. Haifaa Al Mansour, Arabia Saudyjska 2012, 93’

MFF Wenecja 2012 - Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E
MFF Fryburg 2013, MFF Goteborg 2013, MFF Rotterdam 2013, 8. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO+ 2012 - Nagroda Publiczności

Fabularny debiut pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej. Pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych Dziewczynka w trampkach wszędzie wzbudza entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Niezwykła, poruszająca, ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia.

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

„Cudownie subtelny film, który warstwa po warstwie odsłania fundamenty arabskiej kultury, bez zbędnego pouczania i powielania stereotypów.” Ariston Anderson, The Filmmakers Magazine




Patronat:

                      

          
Bookmark and Share

archiwum