kpb

Future Shorts: wiosna 2013

FUTURE SHORTS: WIOSNA 2013
poniedziałek, 24 czerwca 2013, godz. 19.15


Największy na świecie festiwal filmów krótkometrażowych powraca w wiosennej odsłonie. Ponad 1700 pokazów odbędzie się w 325 miastach, w 90 krajach na 6 kontynentach. Jedno z tych wyjątkowych wydarzeń będzie miało miejsce w poniedziałek, 24 czerwca w Kinie Pod Baranami.

Na program Future Shorts składają się najlepsze tytuły światowego krótkiego kina, z których część będzie po raz pierwszy prezentowana w Polsce. To ekskluzywna selekcja produkcji nagrodzonych na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Wśród nich znajdziemy bogaty przekrój formy: filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także niczym nie skrępowane treści: od przejmujących dramatów po rubaszne wątki komediowe. Future Shorts stawia twórcom tylko jeden warunek: najwyższą artystyczną jakość. Jest też o co walczyć, na zakończenie każdej edycji nagradzany jest film cieszący się największą popularnością wśród publiczności.

Premierowy zestaw otwiera tym razem wybitny polski akcent: nagrodzony na festiwalu w Sundance, dokumentalny Gwizdek Grzegorza Zaricznego. Poza tym zobaczymy zwycięską animację festiwalu w San Diego - 38 - 39°C w reżyserii koreańskiego twórcy Kangmina Kima; nagrodzony przez jury SXSW The Chair Graingera Davida; zdobywcę Złotej Palmy w Cannes - skandynawski dokument Micky Bader Fridy Kempff; wyróżnioną na AFI Fest, komediową fabułę Dogs are said to see things Guto Parente, a także kolejny tytuł nagrodzony w Sundance - amerykański dramat Whiplash Damiena Chazelle’a.

Za organizację polskiej edycji festiwalu Future Shorts odpowiada Fundacja Ad Arte.


BILETY:
normalny: 14 zł 
ulgowy: 12 zł

W PROGRAMIE:
czas trwania: 81’


GWIZDEK 
reż. Grzegorz Zariczny, Polska 2012, 17’ 

Zdobywca Grand Jury Prize w Sundance (2013)
Marcin, sędzia piłkarski na najniższym szczeblu, mieszka w małym miasteczku niedaleko Krakowa i marzy o lepszych czasach. Za namową matki postanawia zmienić swoje życie: znaleźć dziewczynę i bardziej satysfakcjonującą pracę.
 
38 - 39°C 

reż. Kangmin Kim, Korea Południowa/USA 2011, 8’ 

Mężczyzna wchodzi do starej łaźni, gdzie para i wysoka temperatura przywołują wspomnienie jego ojca. Ich dawna relacja rozpala się na nowo...

THE CHAIR 

reż. Grainger David, USA 2012, 12’ 
 
Zdobywca Nagrody Jury dla Best Narrative Short na SXSW (2012)
Opowieść o tajemniczym pojawieniu się trującej pleśni w małym miasteczku, próbie zrozumienia śmierci matki przez pewnego chłopca i obsesji jego babki. 

MICKY BADER  
reż. Frida Kempff, Dania/Szwecja 2009, 14’ 

Zdobywca Nagrody Jury w Cannes (2010)
Stuletni Micky od niemal półwiecza jest członkiem lokalnego klubu pływackiego, gdzie każdego dnia, o każdej porze roku, pływa z przyjaciółmi. Z jego opowieści wyłania się perspektywa, dzięki której możemy inaczej spojrzeć na siebie i swoje życie.

DOGS ARE SAID TO SEE THINGS 

reż. Guto Parente, Brazylia 2012, 12’

Film wyróżniony na AFI Fest (2012)
Film stworzony na podstawie opowiadania Moreiry Camposa. Spokojne pool party zakłóca nagle spektakularny skok do wody brzuchatego mężczyzny. Beztroski imprezowicz triumfuje ze szklanką whisky w dłoni.

WHIPLASH  

reż. Damien Chazelle, USA 2012, 18’ 

Zdobywca US Fiction Award na Sundance Film Festival 2013
Początkujący perkusista staje się członkiem elitarnej jazzowej orkiestry. Okazuje się jednak, że rzeczywistość ma niewiele wspólnego z jego oczekiwaniami.
Bookmark and Share

archiwum