kpb

Wolę kino. Konkurs na film krótkometrażowy o poezji

Wolę kino to cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej Możliwości.

Chcemy zachęcić wszystkich, którzy kręcą filmy, do opowiedzenia, czym dla nich jest radość - pisania i  czytania poezji. Opowiedzenia o tym, w jaki sposób poezja kształtuje ich życie, kim jest ich ulubiony polski twórca.

Konkurs skierowany jest do profesjonalistów oraz amatorów, twórców działających w pojedynkę oraz ekip filmowych, wszystkich, którzy w swoim życiu przeczytali chociaż jeden wiersz.

Organizatorem konkursu są Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Kino Pod Baranami.


W jury konkursu zasiadają:

- Michał Rusinek - prezes Fundacji, długoletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

- Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy. Ukończył polonistykę na UW. Od 1972 pisze o filmie. Pracował w tygodniku "Film" (1974-81), następnie w miesięczniku „Kino”, gdzie w latach 1990-94 był redaktorem naczelnym. Obecnie recenzent filmowy „Gazety Wyborczej”.

- Maciej Starczewski - reżyser, producent. Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i student Szkoły Andrzeja Wajdy. Od 10 lat związany z telewizją TVN 24. Autor filmów dokumentalnych („Rzeka”, „Dzieci z Litzmannstadt Getto”, „Błogosławieństwo”), reportaży, audycji radiowych i telewizyjnych („Kronika Filmowa TVN 24”). Twórca i prezes Fundacji „Republika Marzeń”.


Wymagania techniczne:

Zgłoszenia należy przysyłać od 22 kwietnia do 27 maja, czas trwania filmu nie może przekraczać 10 minut. Przyjmujemy filmy nakręcone dowolnym sprzętem (nawet telefonem komórkowym), w proporcjach 16:9, w rozdzielczości HD 1920x1080.

Nagroda dla najlepszego filmu: 5 tysięcy złotych


Zgłoszenia do udziału w konkursie i filmy można przesyłać za pośrednictwem strony Fundacji - TUTAJ.
Regulamin konkursu - TUTAJ.


Fundacja Wisławy Szymborskiej została założona w kwietniu 2012 roku, na mocy testamentu pozostawionego przez Noblistkę. Do zadań Fundacji należy opieka nad spuścizną literacką Wisławy Szymborskiej, a także działalność popularyzatorska i edukacyjna w zakresie propagowania polskiej kultury, twórczości literackiej, naukowej i czytelnictwa w Polsce oraz zagranicą, jak również wspieranie idei tolerancji oraz kultury dialogu w życiu publicznym.

Bookmark and Share

archiwum