kpb

Manhattan Short Film Festival

Serdecznie zapraszamy na Manhattan Short Film Festival - festiwal filmu krótkometrażowego. Najciekawsze filmy krótkometrażowe oceniane przez widzów kin na całym świecie! - w Kinie Pod Baranami, w niedzielę, 24 września, o godz. 17.45.

Kino Pod Baranami w Krakowie, jest jednym z 29 w Europie i 43 w Ameryce miejsc, które będą uczestniczyć w głosowaniu na najlepszy film krótkometrażowy pokazany w ramach tegorocznej edycji Manhattan Short Film Festival pomiędzy 14 a 24 września 2006 roku.

Manhattan Short Film Festival pozostaje zawsze wierny swojemu pierwotnemu celowi:
pokazywać - kogo? - najbardziej utalentowanych, najlepszych na świecie twórców filmów krótkometrażowych - komu? - najbardziej wpływowym ludziom świata - szerokiej publiczności.

Festiwal rozpoczął się w 1997 roku, kiedy Nicholas Mason wyświetlił kilka filmów na ekranie przyczepionym do boku ciężarówki na jednej z ulic w centrum Manhattanu. Rok później Festiwal przeniósł się do Union Square Park, gdzie dotąd pozostał. W przeszłości Festiwal opierał się na gwiazdach, takich jak Roger Corman, Tim Robbins, Eric Stoltz, Laura Linney, Susan Sarandon i gospodarzy studia Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, którzy oceniali 12 finalistów.
W 2004 roku Festiwal przekazał głosowanie publiczności 7 miast w 7 stanach, która to liczba wzrosła do 32 stanów w 2005 roku. W wydarzeniu uczestniczyło ponad osiem tysięcy ludzi, wszyscy widzowie otrzymali karty do głosowania i zostali poproszeni o oddanie głosu na film, który wg nich powinien wygrać. Było to największe na świecie głosowanie na filmy krótkometrażowe. W 2006 roku festiwalowe głosowanie obejmuje także Europę i Kanadę. W przyszłym roku dodane zostaną miejsca w Ameryce Południowej i Środkowej.

W 2006 roku Festiwal powiększa się o kolejne głosy, dzięki zaproszeniu nowych krajów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Pomiędzy 14 a 24 września dwunastu finalistów dziewiątego dorocznego Manhattan Short Film Festival będzie oglądanych i ocenianych nie tylko w całych USA, ale także w Europie i Kanadzie. Wszyscy uczestniczący w Festiwalu widzowie głosują w ciągu 10 dni podczas seansów w swoich państwach i stanach, czyniąc tym samym Manhattan Short Film Festival 2006 największym na świecie festiwalem filmu krótkometrażowego.

Każdego roku festiwal otrzymuje około 600 filmów krótkometrażowych - trwających do 15 minut - z ponad 35 krajów - i wybiera 12 finalistów, starając się zaakceptować jak najwiecej filmów z jak największej liczby różnych krajów, tworząc mini 'Olimpiadę Filmową'. Dlatego też flaga każdego kraju wraz z dziesięciosekundowym wprowadzeniem od każdego twórcy poprzedza każdy film.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Festiwalu, w finałowej dwunastce znalazł się polski filmPAPIEROŚNICA Tomka Matuszczaka.

W tegorocznej edycji Festiwalu wystartowało 489 twórców filmów krótkometrażowych z pochodzących rekordowej liczby 39 krajów. Filmy 12 finalistów będą pokazywane w 72 miastach w 14 krajach przez 10 dni między 14 a 23 września 2006. Organizatorzy Festiwalu poproszą widzów o zagłosowanie na film, który powinien wygrać. Głosy będą zebrane i przesłane e-mailem do Nowego Jorku, gdzie po ostatnim pokazie w Nowojorskim Union Square Park, w niedzielę, 24 września, o godz. 19.00 czasu lokalnego, zostanie ogłoszony zwycięzca Festiwalu.  

Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach:

Najlepszy Film
Najlepszy Film Studencki
Najlepsza Animacja
Najlepszy Scenariusz
Najlepszy Montaż
Najlepszy Film Dokumentalny

Mam nadzieję, że Europa będzie się rozwiajała tak szybko jak Stany - mówi dyrektor Festiwalu, Nicholas Mason. Uwielbiam myśleć, że tego samego wieczoru, którego Festiwal pokazywany jest w Krakowie, widzowie oglądają go także w Cagliari we Włoszech, w Galway w Irlandii, w Londynie, Hamburgu i Nowym Jorku. Że wszyscy ci ludzie przychodzą jednocześnie, żeby oceniać 12 filmów krótkometrażowych w swoich lokalnych kinach, nie przez internet czy przed telewizorem - i chyba ten właśnie fakt najbardziej ekscytuje i mnie, i - w szczególności - samych twórców filmowych.

Festiwal odbędzie się w Krakowie - w Kinie Pod Baranami, w niedzielę 24 września, o godz. 17.45.

Finałowe 12 filmów zostanie pokazane w następującej kolejności:

LAST NIGHT
reż. Conor Morrissey, Irlandia, 10'
Luksusowa kryjówka w głębokiej irlandzkiej wsi - para małżonków przybywa tu z ciemności panującej na zewnątrz. Przyjechali do tego miejsca, żeby spróbować uzdrowić swoje małżeństwo. Jednak teraz plan ten wydaje się złudną nadzieją, a wraz z rozwojem nocy przerażający sekret powoli wychodzi na jaw.

CIGARETTE BOX
reż. Tomek Matuszczak, Polska, 9'30"
Polska, wczesne lata pięćdziesiąte, czasy stalinowskie. Mały chłopiec przypadkowo odkrywa sekret swojego ojca. Ten dzień zmieni całe jego życie.

FARBER'S NERVE
reż. Morgan Miller, USA, 3'10"
Stuart Farber, odchodzący na emeryturę dentysta ze wschodniej części Górnego Manhattanu, rozważa dzieje swojej kariery i swoje największe wyzwania. 

LYRA LEZAMA
reż. Clayton Haskell, Kuba, 16'
Młoda kobieta mieszkająca w Hawanie wygrywa na loterii wizę USA. Film oparty na podstawie prawdziwej historii, kręcony z ukrycia na ulicach Hawany. Lyra Lezama walczy ze swoimi myślami - wyjechać do USA czy pozostać w domu? 

3RD PARENT
reż. Christina Frenzel, USA, 6'
Krótki dokument ukazujący relację pomiędzy jedenastoletnią dziewczynką i jej pięcioletnim, niemym, autystycznym bratem. Film przedstawia dzień z życia dziweczynki, próbując pokazać jej trudną sytuację.

WITHOUT SEEING
reż. Salvador Gómez Cuenca, Hiszpania, 12'
Martin jest 45-letnim niewidomym mężczyzną. Jego świat rozbija się na kawałki, gdy dowiaduje się o śmierci psa Pluto, jego przewodnika i wiernego przyjaciela przez kilka ostatnich lat. Bez psa traci kontakt z zewnętrznym światem - dopóki nie zyska nowej perspektywy.

HOLLYWOOD PHOTOS OF KATIE MILLS
reż. Paul Tompkins, USA, 12'30"
Aktorka Katie Mills jest potencjalną gwiazdą, ale jej przekonania o byciu stworzonym do 'większych rzeczy', sprawiają, że jej szansa na Hollywood bardzo się oddala. Wreszcie pojawia się idealna rola. Wszystko, czego potrzebuje, to nowe zdjęcia na jutrzejsze przesłuchanie. Czy rozczarowania się powtórzą? Czy też tym razem weźmie zdjęcia, jakkolwiek by nie wyszły? Jutrzejsza sesja fotograficzna zadecyduje o jej losie.

SECURITY
reż. Lars Henning, Niemcy, 13'30"
Strażnik Becker łapie młodą kobietę kradnącą w supermarkecie, ale coś w jej osobie sprawia, że porzuca on swoje rutynowe zachowanie i robi coś, co do tej pory nigdy mu się nie przydarzyło: pozwala złodziejce odejść. Następnego dnia kobieta wraca do supermarketu.

WHO I AM AND WHAT I WANT
reż. Chris Shepherd, Wielka Brytania, 13'22"
Film animowany, oparty na książce Davida Shrigley'a o tym samym tytule, wspólreżyserowany z Davidem Shrigleyem i dostosowany do stylu jego ilustracji zawartych w książce. Ten animowany manifest dostarcza więcej różnych póz i postaw niż całe DVD pełne postaci z Disneya.

SERENADE
reż. Kyle Blanshard, Australia, 13'22"
Czy zawsze jesteśmy całkowicie szczerzy z osobą, którą kochamy? Podczas pozornie niewinnej nocy w mieście Marie i Julian zbadają naturę swojego związku i siebie nawzajem. Marie podejrzewa męża o niewierność. Czy tylko?... 

OFFSIDE
reż. Erez Tadmor i Guy Nattiv, Izrael, 7'
Jeden płot, czterech fanów i gra ich życia. Film nakręcony przy murze oddzielającym izraelski kibuc od Palestyńczyków. Mecz pilki nożnej, który tworzy niepewny rozejm między Arabami i Żydami i który pokazuje, że upodobania wszystkich ludzi więcej łączy niż dzieli.

MOWING THE LAWN
reż. Michael Bentham, Wielka Brytania, 8'
XX-wieczny pionier skamieniały ze strachu przed zrobieniem pierwszego kroku w nieznane. Metrafora człowieczeństwa, oparta na wspólnych wszystkim ludziom marzeniach oraz na obawach i wątpliwościach, które trzeba pokonać, aby zrealizować te marzenia. Przestrzeń i kosmos to być może ostatnia granica, która została do pokonania, przedostatnią jest jednak strach.


Przyjdź, zobacz, zagłosuj! Wyniki Festiwalu zależą także od Ciebie!
Serdecznie zapraszamy!

Bilety na cały pokaz: tylko 15 zł!

filmy w wersji angielskiej (po angielsku lub z angielskimi napisami) |
in English or with English subtitles

oficjalna strona Festiwalu: http://www.msfilmfest.com/2006/pfinals/index.html

Bookmark and Share

archiwum