kpb

Weekend z kinem duńskim

Kino Pod Baranami zaprasza na prezentację najnowszych dzieł duńskiego kina.

Jeden weekend wystarczy, żeby zobaczyć filmy: STRINGS, KRÓL SŁOŃCA i W TWOICH RĘKACH.

Weekend z kinem duńskim - od piątku do niedzieli, od 22 do 24 września.

Serdecznie zapraszamy!

Przeglądowi będzie towarzyszyć prezentacja duńskich filmów dla dzieci - pokazane zostaną filmy:  KRZESIWO i KRÓLOWA ŚNIEGU.


PROGRAM:

22 września (piątek), godz. 18.15 

STRINGS |
STRINGS
reż. Anders Ronnow Klarlund, Dania/Norwegia/Szwecja/Wielka Brytania 2004, 88'

Strings to animowany, imponujący plastycznie film dla dorosłych, mieszczący się w konwencjach mitycznej fantasy.
Główne role grają drewniane marionetki, a akcja toczy się w baśniowej krainie. Władający nią dobry król traci życie w wyniku nikczemnej intrygi wrogów. Syn władcy, pozbawiony dziedzictwa, szuka zemsty, a przy okazji odnajduje wielką chwałę i wielką miłość. 
Strings zostało uznane przez znawców kina animowanego za rewelację, ze względu na jego technikę. Drewniane marionetki są bowiem pouszane przez widoczne na ekranie sznurki (stąd tytuł - 'strings'). Linki wprawiające postacie w ruch są jednak widoczne nie tylko dla widzów, ale i dla samych marionetek, które mają świadomość całej sytuacji, z czego wynikają ciekawe konsekwencje fabularne.
Drewniane lalki, zaprojektowali rzeźbiarze Bernd Ogrodnik i Joakim Zacho Weylandt i są one niezwykle sugestywne.
Bo Strings to tak naprawdę opowieść o człowieczeństwie - niewoli, wyzwoleniu, miłości i wojnie, przeznaczeniu i poszukiwaniu tożsamości. Tajemnicze dłonie plączą nitki kierujące ludzkim losem, odsłaniając ukryte powiązania między niebem a ziemią...


23 września (sobota), godz. 18.15

KRÓL SŁOŃCA |
SOLKONGEN
reż. Tomas Villum Jensen, Dania 2005, 86'

Znany scenarzysta Anders Thomas Jensen i reżyser Tomas Villum Jensen w wyniku współpracy stworzyli niekonwencjonalną komedię romantyczną, będącą hitem duńskich kin.
Nikolaj Lie Kaas gra młodego i bezrobotnego Tommy'ego, który uczepia się atrakcyjnej czterdziestoletniej milionerki i postanawia ją uwieść. Dzięki jego pomysłom, prowadzone przez milionerkę solarium dostaje zastrzyk energii.
Jednakże jego sprytny plan, który miał być tylko szansą na wypełnienie chudego potfela, nagle przeradza się w walkę o prawdziwą miłość...


24 września (niedziela), godz. 18.15

W TWOICH RĘKACH |
FORBRYDELSER
reż. Annette K. Olesen, Dania 2004, 101'

Anna (Ann Eleonora Jrrgensen), pastor i teolog, od wielu lat wraz ze swoim mężem Frankiem (Lars Ranthe) stara się o dziecko.
Jej życie zmienia się jednak dopiero, kiedy dostaje posadę więziennego kapelana. W pracy styka się z podopieczną Kate (Trine Dyrholm), która, jak mówią inne więźniarki, posiada nadnaturalne zdolności.
Kate jest narkomanką i trafła do zakładu za brak opieki nad sowim małym dzieckiem, które umarło z pragnienia. W więzieniu Kate szybko ujawnia swoje zdolności - uzdrawia i widzi nieznane. To właśnie od Kate Anna dowiaduje się, że sama jest w ciąży.
Mroczny obraz W twoich rękach powstał dla uczczenia 10 rocznicy istnienia Dogmy 95. Annette K. Olesen od dawna sympatyzowała z Dogmowcami (grupą filmowców, którzy w 1995 ogłosili słynny manifest podpisany przez Larsa von Tiera), a W twoich rękach nakręciła zgodnie z 10 regułami Dogmy.
Film był prezentowany na festiwalach w Berlinie i Karlowych Warach, zdobył nagrodę publiczności na festiwalu kina kobiecego w Bordeaux i wyróżnienie jury na festiwalu w Sao Paulo.


(filmy w wersji oryginalnej z napisami polskimi | original version with Polish subtitles)


DLA DZIECI:

24 września (niedziela), godz. 10.45

KRZESIWO
reż. Michail Badica, czas projekcji: 35 min

Film oparty na znanej baśni H. C. Andersena.
Animowany w technice lalkowej/mieszanej.

KRÓLOWA ŚNIEGU
reż. Jacob Jorgensen, Kristof Kuncewicz,
scenariusz: Królowa Danii - Małgorzata II, czas projekcji: 35 min

Baśń filmowa łącząca elementy techniki cyfrowej z żywym planem. W filmie wykorzystano wykonane przez Królową Danii Małgorzatę II tzw. decoupage, czyli swego rodzaju kolaże, które poddano animacji. Narratorem również jest królowa Małgorzata II, która czyta obszerne fragmenty baśni w języku angielskim.

(filmy z polskim lektorem)


Bilety:
14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy)

Karnet (3 filmy): 30 zł

Filmy dla dzieci:
10 zł


Współorganizacja: Duński Instytut Kultury, Ambasada Danii 
 

Bookmark and Share

archiwum