kpb

Dni Filmu Duńskiego

DNI FILMU DUŃSKIEGO
8 - 14 czerwca 2012


Ambasada Danii i Duński Instytut Kultury zapraszają na Dni Filmu Duńskiego. Przegląd związany z przypadającą w tym roku duńską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej w dniach 8-14 czerwca odwiedzi Kino Pod Baranami.

Dni Filmu Duńskiego to okazja do zapoznania się z szerokim spektrum duńskiej kinematografii. W trakcie przeglądu zaprezentowane zostaną zarówno dzieła znanych duńskich reżyserów, którzy wywarli wpływ na kształt współczesnego kina europejskiego (m.in. EUROPA Larsa von Triera, UCZTA BABETTE Gabriela Axela), jak i przedstawicieli nowego kina duńskiego, które cieszy się uznaniem międzynarodowej publiczności (m.in. RODZINA Pernille Fischer Christensen, nominowana do Złotego Niedźwiedzia; W LEPSZYM ŚWIECIE Susanne Bier, nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego). W programie znalazła się również duńska animacja dla dzieci WIELKI NIEDŹWIEDŹ Esbena Toft Jacobsena, zakwalifikowana do konkursu Generation Kplus berlińskiego festiwalu filmowego w roku 2011.


PROGRAM
:

piątek, 8 czerwca
17.00  MIAŁEM MARZENIE
| DRØMMEN
reż. Niels Arden Oplev, Dania 2006, 110’

Berlin Film Festival: Kryształowy Niedźwiedź
Jest rok 1969. 13-letni Fris popada w niełaskę u dyrektora szkoły. Despotyczny dyrektor pastwi się nad chłopcem, nie zwracając uwagi na zakaz wymierzania kar cielesnych. Podczas wakacji Fris po raz pierwszy ogląda telewizję. Martin Luther King swoim przemówieniem inspiruje chłopca do podjęcia walki o swoje prawa.

19.00  ZASTĘPSTWO | VIKAREN
reż. Ole Bornedal, Dania 2007, 93’

Do szóstoklasistów przychodzi w zastępstwie nowa nauczycielka. Chce przygotować klasę do międzynarodowego konkursu w Paryżu. Jest jednak trochę dziwna. Potrafi czytać w myślach. Podejrzana, podająca się za nauczycielkę postać, zdobywa zaufanie wszystkich rodziców, mimo że cała klasa wyczuwa, że coś jest nie tak.

20.45  AMBASADOR | AMBASSADØREN
reż. Mads Brügger, Dania 2011, 93’

Duński dziennikarz i satyryk Mads Brügger wyrusza w podróż do serca Afryki. Udaje dyplomatę z Zachodu, który przyjeżdża robić interesy. Oficjalnie ma zamiar wybudować w Afryce fabrykę zapałek, w rzeczywistości planuje jednak spotkanie z handlarzem diamentami... Prowokacyjna tragikomedia o przedziwnym i groteskowym świecie afrykańskiej dyplomacji.

sobota, 9 czerwca
17.00  RODZINA
| EN FAMILIE
reż. Pernille Fischer Christensen, Dania 2010, 104’
Los Angeles Film Festival: najlepszy film
Berlin Film Festival: nagroda krytyki FIPRESCI za najlepszy film


Ditte jest odnoszącą sukcesy właścicielką galerii. Kiedy dostaje wymarzoną ofertę pracy w Nowym Jorku, wraz ze swoim chłopakiem decyduje się wyjechać do USA. Para jest już w drodze, kiedy Ditte dostaje wiadomość o ciężkiej chorobie swego ukochanego i charyzmatycznego ojca Rikarda Rheinwalda.

19.00  UCZTA BABETTE | BABETTES GÆSTEBUD
reż. Gabriel Axel, Dania 1987, 103’

Oscar: najlepszy film nieanglojęzyczny (pierwszy raz dla duńskiego filmu!)
Cannes: Un Certain Regard
Rok 1871. Do nadmorskiej duńskiej wioski przybywa Babette Hersant, uciekinierka z ogarniętej wojną domową Francji. Zatrzymuje się u dwóch - wychowanych według surowych, purytańskich reguł - starzejących się sióstr. Pracuje jako służąca, pomaga w gospodarstwie, żyje ubogo i skromnie. Pewnego dnia dowiaduje się, że na los loteryjny, wykupiony jeszcze w ojczyźnie, padła duża wygrana. 

20.45  W LEPSZYM ŚWIECIE | HÆVNEN
reż. Susanne Bier, Dania 2010, 113’

Złoty Glob i Oscar - najlepszy film nieanglojęzyczny
Europejska Nagroda Filmowa - nagroda za reżyserię

Dwie rodziny zostają połączone przyjaźnią dziesięciolatków. Dwa światy. Dorosłych, którzy już dawno przestali widzieć granice pomiędzy czernią i bielą i dzieci, przekraczających barierę dzielącą niewinność od bolesnej świadomości własnych czynów. Elias wchodzi w wiek dojrzewania wraz z separacją rodziców, natomiast Christian - przy okazji radzenia sobie z niedawną śmiercią matki.

niedziela, 10 czerwca
10.00  BARANKI W DANII
WIELKI NIEDŹWIEDŹ
| DEN KÆMPESTORE BJØRN 
reż. Esben Toft Jacobsen, Dania 2011, 73’

- film animowany dla dzieci w wieku 4-7 lat
11-letni Jonathan zwykle spędza wakacje sam na sam ze swoim dziadkiem, który żyje na skraju lasu zamieszkałego przez mityczne zwierzęta. W tym roku jego siostra Sophie dołączyła do niego. Kiedy zostaje porwana przez wielkiego niedźwiedzia, chłopiec musi zapuścić się w głąb lasu, by ją uratować.

17.00  JĄDRO WIECZNOŚCI | INTO ETERNITY
reż. Michael Madsen, Dania 2010, 75’
- film dokumentalny

W Finlandii powstaje pierwszy na świecie system ogromnych, wykutych w litej skale, podziemnych tuneli, gdzie mają być składowane radioaktywne odpady niebezpieczne dla wszelkich żywych istot. Muszą pozostać nietknięte przez co najmniej 100 000 lat.

18.30  ANTYCHRYST | ANTICHRIST
reż. Lars von Trier, Dania/Francja/Niemcy/Polska/Szwecja/Włochy 2009, 100’

MFF w Cannes: nagroda aktorska dla Charlotte Gainsbourg
Europejskie Nagrody Filmowe: najlepsze zdjęcia - Anthony Dod Mantle
Światowej sławy psychiatra i jego młoda żona, badająca historie czarownic w średniowieczu, wyjeżdżają do domu na odludziu, by zaszyć się przed światem i zmierzyć ze swoimi najgłębszymi lękami. Willem Dafoe i Charlotte Gainsbourg w horrorze twórcy kultowego Królestwa i Przełamując fale.

poniedziałek, 11 czerwca
18.30 TANIEC Z REGITZE
| DANSEN MED REGITZE
reż. Kaspar Rostrup, Dania 1989, 87’

Nominacja do Oscara - najlepszy film nieanglojęzyczny

Adaptacja powieści Marthy Christensen. Karl jest cichym indywidualistą, jego żona Regitze to porywająca i żywiołowa osoba. Kolejne wyzwania piętrzą się przed parą kochających się, lecz zupełnie różnych bohaterów. Los czyha na ich szczęście.

wtorek, 12 czerwca
18.30  EUROPA
| EUROPA
reż. Lars von Trier, Dania/Francja/Niemcy1991, 113’

Cannes - Nagroda Specjalna Jury
Rok 1945, tuż po kapitulacji Niemiec, Leo, młody Amerykanin niemieckiego pochodzenia, chce pomóc swojej starej ojczyźnie, zatrudnia się jako konduktor wagonów sypialnych w Zentropa Express. Wkrótce odkrywa, że zamienia się w zwykłego pionka w grze między elitą władzy a zepchniętymi do podziemia nazistami.

środa, 13 czerwca
18.30  NIEDZIELA W PIEKLE
| EN FORÅRSDAG I HELVEDE
reż. Jørgen Leth, Dania 1976, 111’

- film dokumentalny
Film legendarnego reżysera i poety, Jørgena Letha. Trasa klasycznego wyścigu rowerowego Paryż-Roubaix jest jedną z najtrudniejszych, a wyścig trwa zaledwie jeden dzień. Widzowie oglądają znanych na całym świecie kolarzy, począwszy od porannych przygotowań na obrzeżach Paryża, aż do mety w Roubaix.

czwartek, 14 czerwca
18.30 PREZYDENT
| PRÆSIDENTEN
reż. Christoffer Guldbrandsen, Dania 2011, 59’ 

- film dokumentalny
film wyświetlany tylko z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia
Intrygująca opowieść o człowieku, który został pierwszym stałym przewodniczącym Rady Europejskiej wbrew swojej woli. Dowiadujemy się jak faktycznie podejmowane są decyzje w Radzie Unii Europejskiej i dlaczego Europa wciąż nie przemawia jednym głosem.


BILETY:
14 zł
| 11 zł
Baranki w Danii: 10 zł

karnet (12 filmów): 60 zł

Z karnetem bilet na film za 5 zł!

Wśród Widzów przeglądu rozlosujemy jubileuszowe wydawnictwa Danish Film Institute o kinie duńskim.
ORGANIZATORZY
:
Ambasada Danii
Duński Instytut Kultury
Ministerstwo Kultury w Danii
Danish Film InstituteBookmark and Share

archiwum