kpb

5. Festiwal Muzyki Filmowej - pasmo filmowe + akademie

5. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ - pasmo filmowe
24-26 maja 2012Przegląd filmów Julie Taymor - jednej z najbardziej znanych amerykańskich reżyserek, której film Tytus Andronikus był nominowany do Oscara, a także Nocny maraton z Tomem Tykwerem - twórcą takich produkcji, jak Biegnij Lola, biegnij, Niebo, Pachnidło. Historia mordercy - to filmowe atrakcje zaplanowane podczas tegorocznej 5. edycji FMF - Festiwalu Muzyki Filmowej.

Zaczynamy w czwartek (24 maja) Przeglądem Filmów Julie Taymor. Rozpocznie je spotkanie z reżyserką (godz. 17.30, spotkanie w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne), a po nim - projekcja filmu Frida, opowieść o słynnej meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo z Salmą Hayek i Alfredem Moliną w rolach głównych. Później (godz. 20.45) - Tytus Andronikus. To właśnie za kostiumy do tej produkcji twórcy otrzymali nominację do Oscara.

Dzień później (25 maja) - filmowa adaptacja szekspirowskiego arcydzieła: Burza (The Tempest) z Helen Mirren w roli głównej (godz. 17.45). Przy filmie, którego reżyserką, producentką i scenarzystką jest Taymor, pracowało z nią troje laureatów Oscara: kompozytor Elliot Goldenthal, kostiumograf Sandy Powell oraz montażystka Françoise Bonnot. Tego samego wieczoru Taymor zaprezentuje także film Across the Universe (godz. 20.30), skomponowany na kanwie 35 piosenek Beatlesów, za który otrzymała nominacje do Złotych Globów w kategorii najlepszy musical/komedia oraz do Oscara za kostiumy. W atmosferę wieczoru wprowadzi widzów Julie Taymor (spotkanie w języku angielskim, tłumaczenie symultaniczne).

W wielkim finale (sobota, 26 maja) - Nocny maraton z Tomem Tykwerem, poprzedzony spotkaniem z reżyserem (godz. 17.30, spotkanie w języku niemieckim, tłumaczenie symultaniczne). Poprowadzi je Dr. Christian Lüffe - kierownik Działu Filmu w Centrali Goethe-Institut w Monachium, a także juror licznych festiwali filmowych m.in.: IFF w Hawanie, Międzynarodowego Festiwalu Animacji Filmowej w Stuttgarcie, festiwalu filmu dokumentalnego Dokumentarfilmfest w Monachium. W spotkaniu oprócz Toma Tykwera wezmą także udział Reinhold Heil i Gabriel Mounsey, współautorzy muzyki do Trzy. Po rozmowie - polska premiera najnowszego filmu Tykwera Trzy, a następnie projekcje filmów: Biegnij, Lola, biegnij (godz. 20.45) i Niebo (godz. 22.30).

Ponadto w czasie trwania festiwalu zapraszamy na spotkania w ramach Akademii Festiwalowych (program poniżej). 


PROGRAM 5. FMF w Kinie Pod Baranami:

PASMO FILMOWE

czwartek, 24 maja
PRZEGLĄD FILMÓW JULIE TAYMOR (blok I)

17.30  FRIDA
| FRIDA
reż. Julie Taymor, USA 2002, 117’
- projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserką Julie Taymor.
Moderatorem rozmowy będzie Agnieszka Jakimiak, studentka reżyserii teatralnej PWST, eseistka.


20.45  TYTUS ANDRONIKUS | TITUS
reż. Julie Taymor, USA 1999, 150’


Amerykańska reżyserka, nominowana do Oscara i zdobywczyni nagrody Tony, uznawana za jedną z najważniejszych i najbardziej kreatywnych reżyserek filmowych naszych czasów. Jej produkcje obejmują musicale, sztuki Szekspira, klasyczne opery i filmy. Artystka osobiście wprowadzi widzów w swój debiutancki film fabularny Tytus Andronikus (Titus), filmową adaptację sztuki Szekspira z Anthonym Hopkinsem w roli głównej oraz do opowieści o słynnej meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo z Salmą Hayek i Alfredem Moliną w rolach głównych.


piątek, 25 maja

15.30 H.R. GIGER DEFINED
- przegląd filmów dokumentalnych przybliżających postać i twórczość artysty
- po pokazie: spotkanie z Leslim Barany, bliskim przyjacielem i agentem Gigera


PRZEGLĄD FILMÓW JULIE TAYMOR (blok II)


17.30  BURZA
| THE TEMPEST
reż. Julie Taymor, USA 2010, 110'
- projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserką Julie Taymor.
Moderatorem rozmowy będzie dr hab. Małgorzata Radkiewicz, ISzA UJ.20.45  ACROSS THE UNIVERSE | ACROSS THE UNIVERSE
reż. Julie Taymor, USA/Wielka Brytania 2007, 133'


Najnowszym dziełem Taymor jest kolejna filmowa adaptacja szekspirowskiego arcydzieła: Burzy (The Tempest) z Helen Mirren w roli głównej. Przy filmie, którego reżyserką, producentką i scenarzystką jest Taymor, pracowało z nią troje laureatów Oscara: kompozytor Elliot Goldenthal, kostiumograf Sandy Powell oraz montażystka Françoise Bonnot.Tego samego wieczoru Taymor zaprezentuje także film Across the Universe, skomponowany na kanwie 35 piosenek Beatlesów, za który otrzymała nominacje do Złotych Globów w kategorii najlepszy musical/komedia oraz do Oscara za kostiumy.


sobota, 26 maja 2012
NOCNY MARATON Z TOMEM TYKWEREM 

17.30  TRZY | DREI
reż. Tom Tykwer, Niemcy 2010, 119'  
- projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem Tomem Tykwerem


20.45  BIEGNIJ LOLA, BIEGNIJ | LOLA RENNT
reż. Tom Tykwer, Niemcy 1998, 81'


22.30  NIEBO | HEAVEN
reż. Tom Tykwer, Włochy/USA/Niemcy 2002, 95'


Międzynarodowy rozgłos Tykwer zyskał dzięki filmowi Biegnij, Lola, biegnij z Franką Potente w roli głównej. Niedługo później powstały filmy Księżniczka i wojownik, nagrany w rodzinnej miejscowości Tykwera oraz Niebo, ze scenariuszem autorstwa polskiego duetu - Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Piesiewicza. Tom Tykwer zawsze podziwiał reżyserów wszechstronnych, którzy potrafią komponować muzykę do swoich filmów. Twierdzi jednak, że to brak środków finansowych zmusił go do napisania muzyki do filmu własnego autorstwa Winter Sleepers. Zaprosił wówczas do współpracy Johnny’ego Klimka oraz Reinholda Heila, z którymi później, pod szyldem Pale 3, skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów, takich jak: Biegnij, Lola, biegnij, Księżniczka i wojownik, Niebo, True oraz piosenkę do wielkiego hitu kinowego Matrix: Rewolucje. Retrospektywę filmów wybitnego niemieckiego reżysera Toma Tykwera otworzy Trzy (Drei) skomplikowana i nacechowana emocjami historia Simona i Hanny zakochanych w tym samym mężczyźnie - Adamie. Premierę poprzedzi spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Dr. Christian Lüffe - szef departamentu filmowego Centrali Goethe Institut w Monachium, a także juror festiwali filmowych, m.in.: IFF w Hawanie, Międzynarodowego Festiwalu Animacji Filmowej w Stuttgarcie czy Dokumentarfilmfest w Monachium. W spotkaniu wezmą także udział Reinhold Heil i Gabriel Mounsey współautorzy muzyki do Trzy.

- prowadzący: Christian Lüffe (Goethe-Institut, Monachium)
- goście: Tom Tykwer, Reinhold Heil, Gabriel Mounsey

BILETY:
normalny - 16 zł
ulgowy - 13 zł
H.R. Giger Defined - 5 zł 


AKADEMIE FILMOWE

czwartek, 24 maja

14.00
And the Winner is… - anatomia kampanii oscarowej
Ray Costa od lat z sukcesem prowadzi hollywoodzkie kampanie PR związane z nagrodami: Grammy, Złote Globy, Oscar, Emmy. W swojej prezentacji wyjaśni jak z nazwiska stworzyć markę oraz na czym polega sztuka tworzenia porywających historii, którymi karmią się media.
- prowadzący: Pedro Merida
- uczestnicy: Ray Costa


piątek, 25 maja

12.00 Muzyka filmowa i fenomen społeczności fanów muzyki filmowej
Spotkanie krytyków, producentów muzyki filmowej i jej fanów wokół platformy The International Film Music Critics Association (IFMCA) skupiającej niezależnych dziennikarzy specjalizujących się w tematyce muzyki filmowej i telewizyjnej. Na spotkaniu można będzie się dowiedzieć, dlaczego wybory IFMCA są zupełnie inne niż te Amerykańskiej Akademii Filmowej.
- prowadzący: Jonathan Broxton (IFMCA)
- uczestnicy: Łukasz Waligórski (IFMCA), Damian Sołtysik (IFMCA), Łukasz Wudarski (IFMCA), Robert Townson (Varese Sarbande, L.A.), Emmanuel Chamboredon (Milan Records, Francja), Bartosz Chajdecki

14.00 Biomechaniczna Symfonia - wokół kultowej sagi Obcy

Twórcy Obcego mieli szczęście do znakomitych orkiestracji i rozpoznawalnych tematów muzycznych, a partytury utworów ilustrujących poszczególne części dzieła należą dziś do kanonu klasyki muzyki filmowej. O kompozycjach Jerry’ego Goldsmitha, Jamesa Hornera, Elliota Goldenthala, Johna Frizzella oraz Briana Tylora rozmawiać będą znawcy tematu, a gościem specjalnym będzie kompozytor Elliot Goldenthal.
- prowadzący: Łukasz Bułka
- uczestnicy: Elliot Goldenthal, Robert Townson, Pedro Merida, Richard Martinez


sobota, 26 maja 2012


13.00  Kulisy sukcesu wielkich kompozytorów muzyki filmowej 
Kulisy pracy agenta kompozytora to temat dyskusji gości panelu: odpowiedzialnego za kształtowanie kampanii oscarowych Raya Costy, wieloletniej asystentki Johna Williamsa,– Nancy Knutsen; Maggie Rodford współpracującej z tak wybitnymi kompozytorami jak Patrick Doyle, Dario Marianelli oraz koordynującej powstawanie muzyki do tak głośnych tytułów jak Pokuta, Gladiator, Król Lew, Harry Potter i Czara Ognia; zdobywcę Oscara za Marzyciela i Dyrektora Artystycznego Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu – Jana A.P. Kaczmarka.
- prowadzący: Piotr Krasnowolski
- uczestnicy: Jan A.P. Kaczmarek,
Ray Costa (Costa Communication), Nancy Knutsen (ASCAP), Maggie Rodford (Air-Edel)


16.00  Taymor & Goldenthal - Sztuka Współpracy
Spotkanie moderowane z udziałem Julie Taymor - nominowanej do Oskara amerykańskiej reżyserki musicali, sztuk Szekspira, oper i filmów, oraz kompozytora Elliota Goldenthala - zdobywcy Oskara za muzykę do filmu Frida, który komponuje również dzieła na orkiestrę, dla teatru, opery, baletu i filmu. Rozmowy o wspólnych filmach, miłości do Beatlesów i Szekspira o operowych inscenizacjach elektryzującej Burzy czy słynnym broadwayowskim spektaklu Król Lew (The Lion King), który stał się najbardziej dochodowym przedstawieniem na Broadwayu w historii. Taymor i Goldenthal opowiedzą o swoich pasjach, wieloletniej przyjaźni, współpracy zawodowej oraz artystycznej. Spotkanie poprowadzi Ray Bennet - znany londyński dziennikarz piszący od lat m.in. dla The Hollywood Reporter, Agencji Reuters, Rotten Tomatoes, Metacritic.
- prowadzący: Ray Bennet (The Hollywood Reporter)
- uczestnicy: Julie Taymor, Elliot Goldenthal

Spotkania w języku angielskim, tłumaczone symultanicznie.

Wstęp wolny.
  (dotyczy Akademii Festiwalowych)


Oficjalna strona 5. FMF i szczegółowy program: www.fmf.fm


SPOT:

Bookmark and Share

archiwum