kpb

Dojrzałe kino - Opowieści, które żyją tylko w pamięciKino Pod Baranami zaprasza dojrzałą widownię na premierowy film, po którym będzie okazja do rozmowy przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Projekcji filmu tradycyjnie towarzyszyć będzie rozmowa przy kawie i herbacie.

Bilety dla seniorów: 12 zł
.środa, 16 maja 2012, godz. 11.00

OPOWIEŚCI, KTÓRE ŻYJĄ TYLKO W PAMIĘCI
| HISTORIAS QUE SÓ EXISTEM QUANDO LEMBRADAS
reż. Julia Murat, Brazylia 2011, 98'

Nagroda Publiczności 7. edycji Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+
MFF San Sebastian 2011 - Specjalne wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
MFF Abu Dhabi 2011 - nagroda dla Najlepszego Filmu i Najlepszej Aktorki
MFF Ljubljana 2011 - Nagroda FIPRESCI
MFF Cartagena 2012 - Nagroda Ekumeniczna
MFF Sofia 2011 - nagroda dla Najlepszego Filmu

Zainspirowana lokalną legendą poetycka historia wioski w brazylijskim interiorze, gdzie czas dawno stanął w miejscu. Wyczekując z utęsknieniem deszczu ostatni żyjący mieszkańcy fikcyjnej Jotuomby spędzają czas na rozmowach, grze w bule i wspólnych posiłkach. Pewnego dnia do zamkniętej społeczności przybywa Rita, młoda fotograf zafascynowana aurą zastygłego w czasie miejsca. Dziewczyna tchnie nowe życie w uśpioną osadę, wnosząc do codzienności starszych ludzi delikatny urok młodzieńczej radości. Jednak gdy zacznie dopytywać się o klucz do zamkniętego cmentarza, mieszkańców ogarnie niepokój. Ich najgłębiej skrywana tajemnica ujrzy światło dzienne.

Julia Murat stworzyła piękną i pełną ciepła baśń o cyklu odradzającego się życia. Zagubiona w czasie i przestrzeni Jotuomba, której mieszkańcy żyją wspomnieniami minionych dni przywodzi na myśl literackie klimaty realizmu magicznego. Niepowtarzalną atmosferę filmu tworzą nastrojowe kadry przypominające zbiór starych fotografii, które reżyserka umiejętnie łączy z nowoczesną muzyką m.in. zespołu Franz Ferdinand, a miękkie, czarno-białe zdjęcia Rity w tradycyjnej technice fotografii otworkowej pozwalają widzowi zajrzeć w głąb duszy mieszkańców niezwykłej osady. Pełen alegorii i symboli film Julii Murat skrywa uniwersalne przesłanie o przekazywaniu tradycji i przechowywaniu wspomnień.
Partnerzy:


Bookmark and Share

archiwum