kpb

Bogini & Prima Vista Quartet - pokaz filmu niemego z muzyką na żywo

BOGINI (The Goddess)
& PRIMA VISTA QUARTET
- pokaz filmu niemego z muzyką na żywo

czwartek, 17 listopada 2011, godz. 17.10
uwaga: seans przeniesiony na godz. 17.30

Z powodu mgły, samolot, którym muzycy mieli przybyć do Krakowa jest opoźniony.
Mamy nadzieję, że uda się im dotrzeć na czas.
Jeśli się tak nie stanie - film zostanie wyświetlony z muzyczną ścieżką dźwiękową.


W czwartek, 17 listopada, Kino Pod Baranami we współpracy z Instytutem Konfucjusza w Krakowie, wyświetli niemy film Wu Yongganga BOGINI (Shen nu) z 1934 roku. Filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana przez francuski kwartet smyczkowy Prima Vista. Jest to niezwykła możliwość odkrycia arcydzieła chińskiej kinematografii z piękną oprawą muzyczną.

Pokaz otworzy wystawę szanghajskich plakatów reklamowych z wizerunkami kobiet z lat 30-tych (Międzynarodowe Centrum Kultury).

Pokażemy jeden z najsłynniejszych klasycznych filmów chińskich: historię szanghajskiej dziewczyny, która zarabia na edukację syna jako prostytutka. W roli głównej wystąpiła jedna z najbardziej charyzmatycznych aktorek chińskich, przedwcześnie zmarła Ruan Lingyu. Do filmu akompaniament wykona znany na całym świecie kwartet Prima Vista.

Muzykę do filmu skomponował w 2010 roku Baudime Jam, autor oprawy muzycznej do wielu klasycznych niemych filmów (jak Generał, Czarny pirat, Nosferatu) i filmów krótkometrażowych. Baudime Jam jest jednym z nielicznych specjalistów w tym gatunku.


BOGINI | SHENNÜ
reż. Wu Yonggang, Chiny 1934, 75’

Bohaterką klasycznego filmu niemego jest młoda Chinka, zmuszona do prostytucji, aby utrzymać swoje dziecko. Wpada w szpony mężczyzny, który ją wykorzystuje. Mimo przeciwności, udaje się jej posłać syna do szkoły. Jednak rodzice innych dzieci, dowiedziawszy się o "złym pochodzeniu" chłopca, naciskają aby został usunięty ze szkoły. Nie jest to jedyne nieszczęście, jakie dotyka bezimienną bohaterkę filmu.

Bogini to pierwszy film Wu Yongganga i najbardziej znany z jego dzieł. W filmie swoją wielką rolę zagrała Ruan Lingyu. Postać przez nią odgrywana jest wyrazista i wzruszająca, a wrażenie to potęguje sposób filmowania. Aktorka, która popełniła samobójstwo rok po powstaniu Bogini, stała się jedną z ikon chińskiego filmu.


PRIMA VISTA QUARTETSkład:
Elżbieta Gładys - skrzypce
Benjamin Fabre - skrzypce
Baudime Jam - altówka; kompozycje
Frédéric Deville - wiolonczela

Kwartet smyczkowy powstały w roku 1997. Członkowie zespołu za swoje powołanie obrali rozpowszechnianie dziedzictwa muzycznego rejonu centralnej Francji o nazwie Owernia (George Onslow, Antoine Lhoyer,Henri Thévenin, Daniel Meier). To właśnie za ich sprawą, rodzinne miasto, Clermont-Ferrand stało się ważnym punktem na muzycznej mapie świata. W repertuarze grupy nie brak dzieł Mozarta czy Beethovena oraz innych znanych kompozytorów. Kwartet Prima Vista eksploruje rozmaite estetyki, takie jak jazz, tango, muzyka klezmerska, muzyczne opowieści dla dzieci, a specjalizuje się zwłaszcza w akompaniowaniu do filmów niemych.


BILETY:
normalny - 17 zł
ulgowy - 14 zł
kursanci Instytutu Konfucjusza - 13 zł


Organizacja: 


Bookmark and Share

archiwum