kpb

46. Krakowski Festiwal Filmowy

46. Krakowski Festiwal Filmowy

30 maja – 4 czerwca 2006

Najlepszy polski festiwal po¶wiêcony krótkim formom filmowym i dokumentowi zaprasza na kolejn± ods³onê!
Kino Kijów i Kino Pod Baranami!

Aby zobaczyæ PROGRAM PROJEKCJI W KINIE POD BARANAMI - kliknij tutaj

Od 30 maja do 4 czerwca potrwa 46. ju¿ edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, najstarszej i najwiêkszej w Polsce, a tak¿e jednej z najstarszych w Europie imprez po¶wiêconych krótkim formom filmowym- dokumentowi, fabule, animacji i eksperymentowi.

Tradycyjnie ju¿ widzów czekaj± dwa konkursy - miêdzynarodowy i ogólnopolski, w których pokazane zostan± najnowsze (datowane na 2005/2006 rok) krótkometra¿owe produkcje z krajów ca³ego ¶wiata.
Komisja Selekcyjna pod przewodnictwem dr Jadwigi G³owy obejrza³a ponad 1400 filmów z ca³ego ¶wiata (557 fabu³, 456 dokumentów, 190 animacji i 100 filmów eksperymentalnych), z  których do konkursu miêdzynarodowego zakwalifikowa³o siê 48 produkcji (w tym 6 polskich), a w¶ród nich 22 dokumenty, 15 fabu³ i 12 animacji, do polskiego za¶ 43 tytu³y, w tym a¿ 31 dokumentów, 8 animacji i tylko 3 fabu³y. Filmy oceniaæ bêd± dwa sk³ady jurorskie pod przewodnictwem Jerzego Stuhra i Jana Jakuba Kolskiego. W szranki stan± zarówno uznani twórcy, jak i debiutanci.

W sekcji pokazów pozakonkursowych tak¿e wiele atrakcji. Jak co roku sporo interesuj±cych pe³nometra¿owych filmów dokumentalnych (od przysz³ego roku bêd± one startowaæ w nowej sekcji konkursowej), zgrupowanych w bloki tematyczne, pe³ne naj¶wie¿szych produkcji ¶wiatowych, retrospektyw, pokazów specjalnych i rocznicowych.

W¶ród Krakowskich Premier Dokumentalnych, cyklu pod patronatem HBO, zobaczymy m.in. nagrodzony Amnesty International Award na IDFA 2005 film Michy X. Peleda China Blue, fascynuj±cy dokument o genialnym twórcy Ch³odnym okiem Haskellu Wexlerze zrealizowany przez jego syna Marka (Tell Them Who You Are), niezwykle mocne, wstrz±saj±ce Sex Slaves Esther Bienstock i The Anatomy of Evil Ove Nyholma – pierwszy obrazuje proceder handlu kobietami, drugi zadaje fundamentalne pytanie o ¼ród³a z³a, o to, czemu ludzko¶æ czyni to, co czyni.

W tym cyklu tak¿e Beethoven’s Hair Larry’ego Weinsteina – wci±gaj±cy jak najlepszy thriller film opowiadaj±cy historiê pukla w³osów Mistrza na przestrzeni ponad 150 lat od jego ¶mierci, ludzki. Których zetkn±³ z nim los a przede wszystkim zupe³nie wspó³czesnych zmagañ naukowców, próbuj±cych dociec, na co zmar³ genialny kompozytor.
Tu tak¿e przepiêkne Dreaming by Numbers Anny Bucchetti, melancholijna, magiczna opowie¶æ o snach, liczbach i neapolitañskiej loterii.

Mocn± stron± festiwalowego programu s± tak¿e filmy muzyczne - cykl D¼wiêki muzyki to filmy o George’u Michaelu, JJ Cale’u. Bobie Dylanie (w re¿yserii samego Martina Scorsese) i niemieckiej scenie elektro, z udzia³em Cobra Killer, Alter Ego, Tarwater, Captain Comatose i innych gwiazd nurtu.

W Twarzach Hollywoodu portrety Heddy Lamarr, Danny’ego Trejo i Jamesa Tobbacka, a w sportowym cyklu Na krawêdzi kultowy First Decent Kempa Curly’ego i Kevina Harrisona o snowboardzie, a tak¿e Overcoming Tómasa Gislasona o rowerowym teamie CSC. W programie tak¿e wielki Michael Apted z 49 Up i rosn±cy pod skrzyd³ami mistrza Sergiej Miroszniczenko z Born in the USSR: 21 Up.

Coroczna nagroda Smoka Smoków, któr± Rada Programowa Festiwalu honoruje re¿yserów za ca³okszta³t twórczo¶ci zajmuj±cej szczególnie wa¿ne miejsce w historii filmu dokumentalnego i animowanego przypad³a w tym roku Polakowi, mistrzowi dokumentu i mentorowi dokumentalistów, Kazimierzowi Karabaszowi. Smokiem Smoków uhonorowano dotychczas m.in. Jana Švankmajera, Alberta Mayslesa, Wernera Herzoga, Raymonda Depardona, Jana Lenicê, Braci Quay a tak¿e Jurija Norsteina.
W ramach retrospektywy laureata zobaczymy zarówno jego najs³ynniejsze produkcje, jak i premierowy obraz Za rogiem, niedaleko.

Publiczno¶æ bêdzie mia³a tak¿e okazjê ¶ledziæ poczynania jednego z poprzednich laureatów - w cyklu Zagadka Wernera Herzoga zaprezentowane zostan± jego dwa najnowsze filmy – Grizzly Man i Wild Blue Yonder, oba niezwykle udane, na styku dokumentu i fikcji poruszaj±ce w typowy dla Herzoga sposób kwestie niezwyk³ych osobowo¶ci, zag³ady, konfliktu dwóch ¶wiatów.

W cyklu In memoriam zaprezentowane zostan± filmy Krzysztofa Kie¶lowskiego, z którymi ¶wiêci³ triumfy w³a¶nie w Krakowie, dokument o Macieju Szumowskim, mini retrospektywa Waleriana Borowczyka, a tak¿e niezwyk³y obraz o Julianie Pappé autorstwa jego córki Tamary.
Pappé  to Polak z pochodzenia, który w latach 50. wyjecha³ do Pary¿a, gdzie za³o¿y³ w³asne studio filmów animowanych Magic Films. Re¿yserowa³ w nim filmy animowane, dokumentalne i eksperymenty. Konstruowa³ równie¿ urz±dzenia umo¿liwiaj±ce  wykorzystanie nietypowych technik animacji. Swoje wynalazki testowa³ na w³asnych filmach oraz na filmach pocz±tkuj±cych twórców, które produkowa³. Wspó³pracowa³ m.in. z Janem Lenic± i Walerianem Borowczykiem, z Françoisem Truffaut, Louisem Mallem i  Jean-Luc Godardem. Ostatnie lata swojego ¿ycia po¶wiêci³ rekonstrukcji pierwszych na ¶wiecie filmów animowanych, zrealizowanych w 1877 roku przez Emila  Reynaud, pioniera animacji. Uda³o mu siê uruchomiæ praksinoskop, urz±dzenie, które wynalaz³ Reynaud, i na którym pokazywa³ swoje animowane kreacje. Film Julian Pappé. Animowane ¿ycie to wspomnienia o arty¶cie ilustrowane fragmentami jego filmów, a tak¿e obrazów przy których wspó³pracowa³.

Spor± gratk± dla fanów twórczo¶ci braci Dardenne, laureatów dwóch Z³otych Palm za Rosettê i Dziecko bêdzie prezentacja ich, niezwykle rzadko pokazywanej, twórczo¶ci dokumentalnej.

Prezentowany w zesz³ym roku cykl Krótkie Formy Mistrzów Kina cieszy³ siê tak du¿ym powodzeniem, ¿e wraz z Filmotek± Narodow± przygotowana zosta³a jego druga ods³ona. A w niej krótkometra¿owe arcydzie³a Griffitha, Resnais, Antonioniego, Dreyera, Godarda, Simmonsa, Keatona, Munka i wielu, wielu innych.

Poza tym Festiwal Dzieciêcy, Krakowskie Targi Filmowe, zorganizowane po raz pierwszy na tak du¿± skalê, fina³  projektu Dragon Forum i pitchingu.
Wszystko to da widzom szansê, by byli na bie¿±co ze tym, co dzieje siê na ¶wiatowej scenie filmowej.

Poza tym, jak zawsze, Festiwal zaprosi swoich go¶ci na szereg imprez towarzysz±cych, w¶ród których znajd± siê koncerty, wystawy, spotkania z twórcami, konferencje, plenerowe pokazy offowych produkcji polskiej sceny niezale¿nej.

Rangê i pozycjê  KFF potwierdza fakt zaszczytnego do³±czenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Miêdzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences,  dziêki czemu nasi laureaci otrzymuj± bezpo¶rednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a tak¿e Oscarów ( w kategoriach filmów krótkometra¿owych).
Krakowski Festiwal Filmowy jest równie¿ cz³onkiem  ECFF (Europejskiej Koordynacji Festiwali Filmowych), skupiaj±cej najbardziej presti¿owe festiwale w Europie.

Tegoroczne pokazy odbywaæ siê bêd± w kinach: Kijów i Pod Baranami, w Sali Samurajów Muzeum Narodowego prezentowane bêd± pokazy filmów bior±cych udzia³ w Krakowskich Targach Filmowych, a  "pod chmurkê" zapraszamy fanów kina letniego na pokazy KinOFFteki.

6 dni, 400 filmów

Krakowski Festiwal Filmowy. Apetyt na Kino

Informacje:

Krakowska Fundacja Filmowa, ul. Morawskiego 5, 30-102 Kraków
Tel: 012 294 69 45
e-mail: info@cff.pl
www.cff.pl

Aby zobaczyæ PROGRAM PROJEKCJI W KINIE POD BARANAMI - kliknij tutaj

BILETY:
Karnet
(wa¿ny w Kinie Pod Baranami i Kinie Kijów): 120 z³, 60 z³
Bilet dzienny
(wa¿ny w Kinie Pod Baranami i Kinie Kijów): 35 z³
Bilet na seans w Kinie Pod Baranami: 11 z³

Bookmark and Share

archiwum