kpb

Kobiety za kamerą. Reżyserki hiszpańskie

KOBIETY ZA KAMERĄ. REŻYSERKI HISZPAŃSKIE
22-26 września 2011

Prezentowany we współpracy z Instytutem Cervantesa przegląd Kobiety za kamerą. Reżyserki hiszpańskie stanowi próbę przybliżenia twórczości kobiecej w kontekście współczesnej sztuki filmowej. Program jest kontynuacją projektu Kobiety za i przed kamerą.

Obecna edycja projektu została wymyślona przez Martę Belaustegui, Denise O´Keeffe i Susanę Belaustegui, we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem z Cuenki „Kobiety za kamerą”.

Program:

czwartek, 22 września, godz. 19.00
POKAZ FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 60'

KŁAMIE
 | MIENTE 
reż. Isabel de Ocampo, 2008, 15'

Doina chce zrobić swojej młodszej siostrze prezent na urodziny, ale nie jest to takie łatwe.

ZAMROŻONE DUSZE | ALMAS CONGELADAS
reż. Juana Macías, 2006, 15'

Trzech mężczyzn prowadzi rozmowę z trzema niewidocznymi dla widza kobietami. Mężczyźni kłócą się, uważają, że nie nikt ich nie rozumie, trzej mężczyźni którzy mówią tylko o sobie.

UDERZAJĄC OBCASEM | A GOLPE DE TACÓN
reż. Amanda Castro, 2007, 20'

Anita Sirgo i Constantina Pérez miały trzydzieści lat kiedy wybuchła rewolucja górnicza w Asturii (początek lat 60). A Golpe de tacón ukazuje wydarzenia które spowodowały odzew ruchu robotniczego i hiszpańskich intelektualistów przeciwko dyktaturze. W tych wydarzeniach specialny udział miały kobiety asturyjskich górników. 

TURYSTYKA | TURISMO 
reż. Mercedes Sampietro, 2008, 10'

Niespokojne i potajemne spotkanie dwóch nieznajomych w chińskiej herbaciarni. Elegancka kobieta umówiła się z drugą, zapłaciła za jej podróż, po to żeby spotkanie mogło sie odbyć.

piątek, 23 września, godz. 19.00
ZAHIRA: TA, KTÓRA ROZKWITA
| ZAHIRA: LA QUE FLORECE
reż. Nina Rosenblum, 2004, 90' 

Zahira Obaya nie tylko straciła oko, ale też słuch, doświadczyła wielu obrażeń twarzy 11 marca 2004, w dniu ataków terrorystycznych w Madrycie, które kosztowały życie 190 osób, tysiąć pięćset osób zostało rannych. Zahira, ma dwadzieścia jeden lat, pochodzi z Tarify, hiszpańskiego, europejskiego miasta najbliższego Afryce. Podróżówała jednym z pociągów w których islamscy terroryści zostawili trzynaście plecaków wypełnionych ładunkami wybuchowymi. Jej pociąg przejeżdżał przez ulicę Téllez, niedaleko stacji Atocha, kiedy wybuchły bomby. (film dokumentalny)

sobota, 24 września, godz. 19.00
ONA JEST MATADOREM | ELLA ES EL MATADOR
reż. Gemma Cubero i Celeste Carrasco, 2009, 62' 

Ona jest matadorem opowiada historię kobiet w świecie korridy. (film dokumentalny)

niedziela, 25 września, godz. 19.00 
DOSIĘGNĄĆ MARZEŃ | ALCANZANDO SUEÑOS
reż. Beatriz Pérez Martín, 2007, 57' 

Idea mikrokredytu, systemu kredytowego stworzonego przez Muhammada Yunusa (pokojowa nagroda Nobla w 2006 roku). Poprzez doświadczenia różnych osób korzystających z programu w Andaluzji odkryjemy dalsze losy tworzonych i prowadzonych firm. (film dokumentalny)

poniedziałek, 26 września, godz. 19.00
DOBRA NOWINA | LA BUENA NUEVA
reż. Helena Taberna, 2008, 108'

Miguel zostaje mianowany proboszczem parafii w miasteczku o sympatiach socjalistycznych, w czasie buntu 1936 roku. Od początku wojny oddział narodowy okupuje miasteczko, szybko dochodzi do rozstrzeliwań. W swojej walce o ocalenie represjonowanych, zderza się z hierarchią kościelną i wojskową, wystawiając na próbę swoje własne życie. (film fabularny)


BILETY:
normalny - 12 zł
ulgowy - 10 zł

Karnet (5 filmów): 30 zł
Bookmark and Share

archiwum