kpb

2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

2. PRZEGLĄD NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO
27-30 czerwca 2011

Wspólnie z Ambasadą Francji i dystrybutorem Gutek Film zapraszamy na 2. Przegląd Nowego Kina Francuskiego. W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane najnowsze osiągnięcia kinematografii francuskiej. W repertuarze znalazły się premierowe pokazy filmów: KOBIETY Z 6. PIĘTRA, reż. Philippe Le Guay, WOLNOŚĆ, reż. Tony Gatlif, czy DZIEWCZYNA Z POCIĄGU, reż. André Téchiné.


PROGRAM:

poniedziałek, 27 czerwca
20.45  KOBIETY Z 6. PIĘTRA
| LES FEMMES DU 6ÈME ÉTAGE
reż. Philippe Le Guay, Francja 2010, 106’

Paryż, lata 60. Jean-Louis Joubert, sumienny urzędnik państwowy i nudny ojciec rodziny odkrywa, że na szóstym piętrze jego mieszczańskiej kamienicy mieszka wesoła gromadka hiszpańskich pomocy domowych. Dzięki nim odkryje świat diametralnie różny od tego, w którym żyje i po raz pierwszy w życiu, pozwoli sobie na drobne przyjemności. Ale czy w wieku 45 lat naprawdę można wszystko zacząć na nowo? 

wtorek, 28 czerwca
20.45  RAZEM TO ZBYT WIELE
| ENSEMBLE C’EST TROP
reż. Léa Fazer, Francja 2010, 96’

Clémentine i Sébastien, młodzi zapracowani rodzice, przyjmują pod swój dach Marie-France, matkę Sébastiena, która odkryła, że mąż ja zdradzał i że jego kochanka spodziewa się dziecka. Załamana Marie-France zachowuje się w domu swojego syna jak zbuntowana nastolatka rujnując dobre samopoczucie i autorytet młodego małżeństwa. Przedstawiciele pokoleń zaczynają ze sobą walczyć, i to na noże.

środa, 29 czerwca
18.45  MECZET
| DERNIER MAQUIS
reż. Rabah Ameur-Zaïméche, Francja 2008, 93’

Nagroda Louis-Delluca
Grand Prix Forum w Berlinie,
Festiwal w Cannes 2008: Nagroda Un Certain Regard de la Jeunesse
Mao, muzułmanin, właściciel warsztatu samochodowego leżącego na zapuszczonym terenie przemysłowym postanawia otworzyć w swojej firmie meczet... Ten przepełniony poezją i humorem film burzy stereotypy o imigrantach z Magrebu i o świecie pracy. Film, w którym tożsamości etniczne, religijne i klasowe krzyżują się ze sobą i zwalczają nawzajem.

20.45  DZIEWCZYNA Z POCIĄGU | LA FILLE DU RER
reż. André Techiné, Francja 2008, 105’

Inspiracją do filmu było prawdziwe wydarzenie. 4 lipca 2004 roku młoda dziewczyna, nie będąca Żydówką, twierdzi, że padła ofiarą brutalnej antysemickiej napaści w pociągu linii D. Wybucha skandal. Media rozdmuchują sprawę, politycy są oburzeni. Dwa dni po złożeniu doniesienia, dziewczyna przyznaje, że skłamała. Dziewczyna z pociągu opowiada jej historię.

czwartek, 30 czerwca
18.45  TRUCIZNA
| UN POISON VIOLENT
reż. Katell Quillévéré, Francja 2010, 92’

Festiwal w Cannes 2010: oficjalna selekcja
Nagroda im. Jeana Vigo 2010
Anna, 14 lat, wraca na wakacje z internatu i przygotowuje się do bierzmowania. W domu rodzinnym panuje jednak ciężka atmosfera. Ojciec wyprowadził się i chce rozwodu, a matka szuka wsparcia u miejscowego księdza. Anna zbliża się do dziadka - czułego i obdarzonego fantazją. Data bierzmowania staje się coraz bliższa, ale Anna zakochuje się w Pierre i zaczyna mieć wątpliwości. 

20.45  WOLNOŚĆ | LIBERTÉ
reż. Tony Gatlif, Francja 2008, 111’

Historyczny fresk o prześladowaniu Cyganów podczas drugiej wojny światowej.  Film Tony'ego Gatlifa, twórcy Exils i Transylwanii.
II wojna światowa. Théodore, weterynarz, jest merem małego miasteczka leżącego na terytorium okupowanym przez nazistów. Pewnego dnia na winobranie do miasteczka przyjeżdża cygański klan Puri Dai. Lisa Lundi, nauczycielka w miejscowej szkole, stara się przekonać przybyszów, żeby zapisali swoje dzieci do szkoły co staje się źródłem zabawnych nieporozumień. Beztroska i radość nie trwają jednak długo: naciski wywierane przez policję Vichy i gestapo na nomadów stają się coraz silniejsze i nad klanem ciąży coraz większe niebezpieczeństwo.


BILETY:
normalny - 16 zł
ulgowy - 13 zł

Karnet (6 filmów): 36 zł
Bookmark and Share

archiwum