kpb

Baranki w Afryce

BARANKI W AFRYCE
niedziela, 5 czerwca 2011, godz. 11.00

W ramach programu tegorocznej AfryKamery zapraszamy na specjalne spotkanie Baranków w Afryce.

Pokażemy 4 bajki afrykańskie dla dzieci w reżyserii Jean Michel Kibushi, a po seansie odbędą się afrykańskie warsztaty oraz zabawy.

Całkowity czas projekcji: 65’

Bilety: TYLKO 10 zł!


PROGRAM:

O ROPUSZE, KTÓRA ODWIEDZIŁA TEŚCIÓW
reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1991, 8’

Tradycyjna opowieść Tetela Kasai. W drodze do teściów ropucha napotyka wiele stworzeń i każde z nich chce towarzyszyć jej podczas wizyty. Gdy dociera na miejsce i prosi o podzielenie się posiłkiem, okazuje się, że do jedzenia podano tylko jedną łyżkę...

BIAŁA POMARAŃCZA
reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1993, 14’
Żona ropuchy musi odnaleźć białą pomarańczę, aby uratować swojego męża. To jedna z opowieści z morałem, o pochodzeniu rzeczy i o cyklu życia.
Powyższe animacje zostały stworzone w oparciu o technikę malowanych papierowych wycinków - są kolorowe oraz przepełnione ponadczasową mądrością ludową.

MUANA MBOKA
reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 1999, 14’

W wielkim afrykańskim mieście dziecko ulicy Muana Mboka, pracuje w supermarkecie dla „szefowej matki”. Osierocony i nieszczęśliwy Muana daje się ponieść marzeniom o sile talizmanu w kształcie żółwia, który podarował mu dziadek. Pewnego dnia Muana ratuje życie ministra, który w podziękowaniu daje mu dużą ilość pieniędzy. Nagroda wzbudza jednak zawiść...

KSIĄŻE LOSENO
reż. Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, Demokratyczna Republika Konga 2004, 29’

W odległym królestwie, gdzieś w sercu Afryki, król Muakana Kasongo Ka Ngolo poszukuje następcy tronu. Miłość, zazdrość oraz tradycja decydują o losach całego królestwa, a w centrum wydarzeń znajduje się młody książę Loseno.
Animacja wykonana przy pomocy glinianych lalek.


O reżyserze:

Jean Michel Kibushi Ndjate Wooto, najbardziej znany na świecie afrykański animator, urodził się w Kongu. Ukończył studia teatralne na Uniwersytecie w Kinshasie, a następnie studia multimedialne w Brukseli. W 1988 roku założył studio animacyjne w Kinszasie, gdzie zaczął produkować własne filmy. Od wielu lat jest prezesem CINAAF, organizacji zajmującej się rozwojem animacji w Afryce. Obecnie pracuje nad pierwszym pełnometrażowym filmem, przy którego produkcji jednym z kluczowych partnerów ma być polskie studio „Se-Ma-For”.
Bookmark and Share

archiwum