kpb

Dojrzałe kino - Ludzie Boga

Kino Pod Baranami zaprasza na cykl seansów pod nazwą „DOJRZAŁE KINO”. To pokazy premierowych filmów z bieżącego repertuaru adresowane do starszej widowni. Prezentowanym filmom towarzyszy krótkie wprowadzenie, a po seansie Kino Pod Baranami funduje widzom kawę, herbatę i ciasteczka, które są zaproszeniem do wspólnej rozmowy na temat obejrzanego filmu. Gospodarzem spotkań jest Pani Red. Maria Malatyńska.

Zapraszamy na owocne spotkania dojrzałych widzów z dojrzałymi, wartościowymi filmami, w środy o godz. 11.00.

Dojrzałe kino, jak dojrzałe wino - to pełnia smaku!

Bilety dla seniorów: tylko 11 zł.


środa, 2 lutego 2011, godz. 11.00

LUDZIE BOGA | DES HOMMES ET DES DIEUX
reż. Xavier Beauvois, Francja 2010, 120'

MFF Cannes 2010 - Grand Prix, Nagroda Jury Ekumenicznego
National Board of Review 2010 - najlepszy film obcojęzyczny
Nagrody BAFTA 2011: nominacja - najlepszy film nieanglojęzyczny
Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2011: 10 nominacji
- m.in. najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor - Lambert Wilson, najlepsi aktorzy drugoplanowi - Michael Lonsdale i Olivier Rabourdin, najlepszy scenariusz 

Ludzie Boga
- zdobywca Grand Prix i nagrody Jury Ekonomicznego ubiegłorocznego MFF w Cannes - to oparta na faktach historia mnichów, mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskim Tibhirine. Przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez śladu nawracania. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by cystersi opuścili Tibhirine. Decyzję podjąć musieli jednak sami mnisi...

W nocy z 26 na 27 marca 1996 roku grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do klasztoru i uprowadziła siedmiu mnichów. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione.

Ludzie Boga to piąty film w dorobku reżyserskim Xaviera Beauvois. W rolach głównych wystąpili wybitni francuscy aktorzy: Lambert Wilson, Michael Lonsdale, Olivier Rabourdin.

(...) artyści muszą dawać nadzieję. Dobrze więc, że Grand Prix przypadło niezwykłemu obrazowi „Ludzie Boga” Xaviera Beauvois (…) Nie zrobił on jednak filmu o gwałcie i śmierci. (…) Jestem pod wielkim wrażeniem tego skromnego, przejmującego filmu.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Od czasu owacji, jaką zgotowano w 1986 roku Teresie w reżyserii Alaina Cavaliera, nie zdarzyło się jeszcze, aby w wielkiej sali Pałacu Festiwalowego w Cannes zapadła tak nabożna cisza i odczuwano tak mistyczny powiew.
Le Nouvel Observateur

SPOT:
Partnerzy:

  
Bookmark and Share

archiwum