kpb

Kroke

Kroke to zespół, który święci triumfy na światowej scenie muzycznej od wielu lat. Początkowo był kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, a w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób zespół stworzył własny, unoszący się ponad granicami i formami styl występując na całym świecie z wybitnymi artystami od Petera Gabriela, Tomasza Stańko po Nigela Kennedy’ego.
W 2017 roku Kroke obchodziło 25-lecie swojej działalności artystycznej.  Z tej okazji ukazały się dwa albumy: Traveller i dwupłytowa kompilacja 25 The Best Of z najważniejszymi utworami z całego okresu działalności zespołu. Natomiast nakładem Świata Książki została wydana bogato ilustrowana książka ze zdjęciami archiwalnymi Kroke i rozmowami z artystami. Fani zespołu mogli ich również usłyszeć podczas szeregu wyjątkowych koncertów z gośćmi specjalnymi z całego świata, z którymi muzycy współpracowali na przestrzeni lat. Wśród nich znaleźli się Anna Maria Jopek, Zohar Fresco czy Tomasz Stańko.

Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu muzyką Kroke.

 

Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół. - Peter Gabriel
 
To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. - Nigel Kennedy

 

Na Festiwal Filmu Niemego Kroke powraca po 20 latach od ostatniego występu w Kinie Wanda w 1998 roku. Zespół zagrał wówczas na żywo podczas pokazu filmu Golem Paula Wegenera w ramach 3. edycji Festiwalu.

 

Skład:
Tomasz Kukurba - altówka
Jerzy Bawoł - akordeon
Tomasz Lato - kontrabas

 

// Strona internetowa
// Facebook  

 

| World class band known for mixing klezmer and ethnic music with improvisation. Spirituality expressed through sound.

 

 

Muzycy wystąpią w ramach 19. Festiwalu Filmu Niemego:

BESTIA reż. Aleksander Hertz
czwartek, 6 grudnia 2018, godz. 19.30

| THE POLISH DANCER dir. Aleksander Hertz
Thursday, December 6, 2018, 7.30 p.m.

 

Bookmark and Share