kpb

Czyściciele internetu

tytuł oryginalny: The Cleaners

reżyseria: Hans Block, Moritz Riesewieck

czas trwania: 88 min.
produkcja: Niemcy/Brazylia 2018
premiera: 2018-09-28
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy i Forum Praw Człowieka 2018: Nagroda Gildy Vieiry de Mello w konkursie Kreatywne Dokumenty

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku. Wbrew obietnicom właścicieli serwisów, Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się z pozoru wydaje. Tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. I o ile trudno się spierać z potrzebą monitorowania wszelkich obrazów przemocy, to we wszystkich innych przestrzeniach taka cenzura wydaje się dyskusyjna.

Dokument Czyściciele internetu przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która de facto okazuje się idealnym narzędziem do sterowania rzeczywistością. Wysoko postawieni eksperci techniczni i byli czyściciele sieci opowiadają o powszechnych praktykach, jak negocjacje z niektórymi krajami w sprawie dostępu do materiałów krytycznych wobec ich rządów. Jak to możliwe, że wielkie internetowe korporacje, takie jak Facebook, czy Instagram o niewielkiej lub zerowej odpowiedzialności wobec swoich klientów mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?

 

| When you post something on the web, can you be sure it stays there? Enter a hidden shadow industry of digital cleaning where the Internet rids itself of what it doesn't like - violence, pornography and - political content. Who is controlling what we see and what we think?

 

Pokaz w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2019, tydzień 3: Filmy, które cię zaskoczą

 

Wcześniej w ramach: Filmoterapia z SENSEM: Czyściciele internetu, Czyściciele internetu - pokaz przedpremierowy

 

ZWIASTUN: 

Bookmark and Share