kpb

Nić widmo

tytuł oryginalny: Phantom Thread

reżyseria: Paul Thomas Anderson
aktorzy: Daniel Day-Lewis, Lesley Manille, Camilla Rutherford, Vicky Krieps, Jane Perry

czas trwania: 131 min.
produkcja: USA 2017
premiera: 2018-02-23
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polishs subtitles

Oscary 2018: najlepsze kostiumy (Mike Bridges)
Złote Globy 2018: 2 nominacje - najlepszy aktor w dramacie (Daniel Day-Lewis), najlepsza muzyka (Jonny Greenwood)
Nagrody BAFTA 2018:
najlepsze kostiumy (Mike Bridges)
Nagrody Critics Choice 2018: najlepsze kostiumy (Mike Bridges)
Nagrody National Board of Review 2017: najlepszy scenariusz oryginalny (Paul Thomas Anderson)

 

Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie głównego bohatera przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, ale on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

 

W swym najnowszym filmie Paul Thomas Anderson (Magnolia, Aż poleje się krew, Mistrz) maluje fascynujący portret artystycznego szału oraz kobiet, które sprawiają, że świat nie przestaje się kręcić.

 

REŻYSER O FILMIE:

Reynolds Woodcock, główny bohater filmu, jest całkowicie skupiony na sobie, bardzo świadomy siebie i na własne życzenie poddaje się wykańczającemu reżimowi. Kiedy scenariusz nabierał właściwego kształtu, coraz bardziej fascynowało mnie pytanie „Jakim człowiekiem jest Reynolds Woodcock? Co kryje się pod tą maską?”. I, naturalnie, pojawiły się we mnie pytania o to, co dzieje się z kimś takim, kiedy staje się słaby, kiedy traci kontrolę nad sobą, nad swoim światem, którego dotąd był królem. I kiedy uświadamia sobie, że może jednak nie chce być sam.

 

| Set in 1950's London, Reynolds Woodcock is a renowned dressmaker whose fastidious life is disrupted by a young, strong-willed woman, Alma, who becomes his muse and lover.

 

Wcześniej w ramach: Nić widmo - pokaz przedpremierowy oraz Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 6 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share