kpb

Pomiędzy słowami

tytuł oryginalny: Beyond words

reżyseria: Urszula Antoniak
aktorzy: Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Christian Löber, Justyna Wasilewska, Philip Wilhelmi

czas trwania: 85 min.
produkcja: Holandia/Niemcy/Polska 2017
premiera: 2018-02-16
język: polski, niemiecki
napisy: polskie, angielskie
in Polish and German with Polish and English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: najlepsze zdjęcia (Lennert Hillege), najlepszy dźwięk (Mirosław Makowski), Złoty Kangur - nagroda australijskich dystrybutorów filmowych (Jakub Gierszał)
Warszawski Festiwal Filmowy 2017: konkurs główny, Nagroda Jury Ekumenicznego (Urszula Antoniak)
MFF w San Sebastián 2017: konkurs główny

28-letni Michael (Jakub Gierszał) tak naprawdę ma na imię Michał, ale trudno się tego domyślić. Na pierwszy rzut oka chłopak wygląda jak Niemiec; blond włosy, niebieskie oczy, blada skóra nie wyróżniają go z tłumu. Kiedy staje obok przyjaciela Frantza, z którym razem pracują w kancelarii prawniczej, trudno nawet podejrzewać, że dzielą ich pochodzenie i kraj dorastania. Właściwie to Michael jest tym, któremu się zazdrości. Wystarczy na niego spojrzeć. Zawsze w idealnie skrojonej marynarce, z dokładnie odprasowaną markową koszulą i drogim zegarkiem na ręku wygląda jak model zdjęty z okładki żurnala. Oto człowiek, któremu się udało.

Imigrancka przeszłość Michaela w niczym mu nie przeszkadza. Chłopak doskonale się zasymilował. Biegle włada językiem, pojął też społeczną niemiecką etykietę. Nie ma w nim tęsknoty za krajem ani łączących go z ojczyzną więzi. Poza jedną - ojcem (Andrzej Chyra), który niespodziewanie zjawia się w życiu chłopaka. Spędzają ze sobą weekend, wspólnie przechadzając się po Berlinie i rozmawiając po polsku. Michael ponownie staje się Michałkiem, co zmusi go do zadania sobie pytań o swoją tożsamość i przynależność.

 

| On Thursday, Michael, a career oriented young German lawyer, refuses to take the case of an African refugee. He wants to know why Franz, his boss and friend, gives the case to him. On Friday, Michael, a Polish immigrant, greets his father Stanislaw in Polish. It’s the first time the two men see each other.

 

Film prezentowany w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 7

Wcześniej w ramach: Pomiędzy słowami - pokaz z udziałem twórców

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share