kpb

Wszystkie rządy kłamią

tytuł oryginalny: All Governments Lie: Truth, Deception and the Spirit of I.F. Stone

reżyseria: Fred Peabody

czas trwania: 90 min.
produkcja: USA 2016
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Docs Against Gravity

© White Pine Pictures

IDFA Amsterdam 2016: oficjalna selekcja
MFF Toronto 2016: oficjalna selekcja

Film dedykowany Isidorowi Feinsteinowi Stone'owi – amerykańskiemu pionierowi niezależnego dziennikarstwa politycznego, autorowi hasła All governments lie – wszystkie rządy kłamią. To człowiek, który przez całe swoje zawodowe życie demaskował kłamstwa, którymi kolejni amerykańscy prezydenci karmili społeczeństwo w imię różnych interesów elit. Reżyser Fred Peabody oferuje zaskakującą i niepokojącą opowieść o tym, jak kolejne rządy USA i innych światowych potęg coraz silniej sterowane są przez międzynarodowe korporacje i grupy wpływów. Jak okłamują publikę, gromadzą nielegalnie dane na temat swoich obywateli, manipulują faktami przy podejmowaniu decyzji militarnych oraz tworzą systemy pośrednio zależnych od wielkiej polityki medialnych korporacji.
Dokument daje widzom możliwość prześledzenia historii niezależnego dziennikarstwa w USA od czasów pioniera I. F. Stone'a po dzisiejszych dziennikarzy operujących w świecie nowych mediów i internetu. Twórcy przyglądają się dokładnie procesom inwigilacji i próbom sterowania dziennikarzami przez wielkie kompanie medialne. Opisują nacisk, jaki na prasę wywierają rządy i stojący za nimi wielcy gracze. Przyglądają się konfliktom zbrojnym i temu, jak kolejne ekipy przygotowują pod nie grunt nie w oparciu o fakty, ale o określone interesy finansowe i polityczne.

Film prowokuje do refleksji nad granicami wolności słowa i miejscem niezależnego dziennikarstwa w czasach globalizacji, live streamingu, nowych możliwości dostępu do informacji i rozkwitu mediów społecznościowych. Głos w dyskusji zabierają najwybitniejsze postaci amerykańskiego dziennikarstwa niezależnego: Jeremy Scahill i Glenn Greenwald – obaj z serwisu online The Intercept czy Amy Goodman z internetowej telewizji Democracy Now!

 

Pokaz w ramach: Weekend z Millennium Docs Against Gravity 2017

 

ZWIASTUN:


Bookmark and Share