kpb

Głusza

tytuł oryginalny: Into the Forest

reżyseria: Patricia Rozema
aktorzy: Ellen Page, Evan Rachel Wood, Max Minghella, Callum Keith Rennie, Michael Eklund

czas trwania: 101 min.
produkcja: Kanada 2015
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Filmowa adaptacja książki Jean Hegland przedstawia zupełnie inny wariant opowieści o nadciągającej Apokalipsie i zagładzie niż ten, do którego przyzwyczaiło widzów tradycyjne kino science fiction. Zamiast rozbuchanych efektów specjalnych i gwałtownej akcji reżyserka Patricia Rozema proponuje tutaj intymną historię o relacji dwóch sióstr, zmuszonych do zmierzenia się ze skutkami bliżej nieokreślonej katastrofy.

Nell i Eva mieszkają wraz z ojcem w położonym na odludziu domu, gdzieś w lasach Północnej Kalifornii. Gdy pewnego dnia umiera niespodziewanie ojciec, nagle wyczerpują się zapasy jedzenia i gazu oraz przestaje działać elektryczność, siostry zostają zmuszone walczyć o przetrwanie. Stawiając czoła nie tylko kolejnym trudnościom, ale i przybyszom z zewnątrz, zagrażającym ich bezpieczeństwu.

Pomimo gwiazdorskiej obsady, Głusza fascynuje wyciszoną i skupioną narracją, a Page i Wood tworzą jedne z najlepszych kreacji w swojej karierze. Rozema z kolei wykorzystuje schematy opowiadania o dystopijnych światach po to, żeby obnażyć głęboko zakorzenione technologiczne i cywilizacyjne uwikłanie współczesnych społeczeństw, przyzwyczajonych ślepo do wszystkich wynalazków i udogodnień XX i XXI wieku. Przy tym jej film to jedna z najbardziej złożonych reprezentacji siostrzanego związku, jakie można zobaczyć w najnowszym kinie.

 

| After a massive power outage, two sisters learn to survive on their own in their isolated woodland home.

 

Pokaz w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 8: Tajemnice życia

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share