kpb

Piękny drań

tytuł oryginalny: Handsome Devil

reżyseria: John Butler
aktorzy: Fionn O'Shea, Nicholas Galitzine, Andrew Scott

czas trwania: 95 min.
produkcja: Irlandia 2016
premiera: 2017-05-12
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Dublin Film Critics Circle Awards 2017: najlepszy irlandzki film fabularny
Jameson Dublin International Film Festival 2017: najlepszy irlandzki film fabularny


Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w jednym pokoju w internacie. Chociaż są całkiem różni, zaczynają coraz lepiej się rozumieć. Przyjaźń chłopaków wzbudza jednak negatywne reakcje ich kolegów. Mimo ciągłych drwin, których doświadcza, Ned ma optymistyczne podejście do życia. Próbuje przetrwać w szkole, której nie znosi, gdzie wszyscy poza nim mają obsesję na punkcie rugby. Czara goryczy przelewa się, gdy do jego pokoju w internacie przydzielony zostaje nowy w szkole Conor – chłopak, który jest ucieleśnieniem wszystkiego, co do tej pory zatruwało Nedowi życie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego, pan Sherry (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy.

Piękny drań to szkolny dramat, który wpisuje się tradycję takich filmów jak Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Nie jest to jednak obraz bazujący na nostalgii. To całkiem współczesna historia o akceptowaniu własnej tożsamości – taka, w której dorośli również uczą się czegoś od młodszych. Najważniejsza lekcja? Nie zawsze trzeba być po jednej ze stron – czasami być sobą oznacza być wszystkim po trochu. 

 

REŻYSER O FILMIE:

Moją obsesją wydaje się być to, co to naprawdę znaczy być mężczyzną. (...) Piękny Drań to film, w którym zastanawiam się jaka korzyść kryje się w podziale na sztywne, binarne definicje – takie jak męskość/kobiecość, homo/hetero, siła/słabość, młodość/starość, nauczyciel/uczeń. (...) Jeśli lekcja, jaką wbijają nam do głów w procesie edukacji jest taka, żeby być szczerym z samym sobą, to trzeba się zastanowić dlaczego w ogóle musimy być tacy lub inni. Dlaczego w ogóle musimy podejmować taką decyzję?
John Butler, reżyser

 

| Ned and Conor are forced to share a bedroom at their boarding school. The loner and the star athlete at this rugby-mad school form an unlikely friendship until it's tested by the authorities.

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 6.: Młode życie

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share