kpb

Film o Pilchu

tytuł oryginalny: Film o Pilchu

reżyseria: Adam Lewandowski
aktorzy: Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Krzytszof Varga, Andrzej Stasiuk, Wojciech Kuczok

czas trwania: 55 min.
produkcja: Polska 2017
język: polski

Historia Jerzego Pilcha, autora wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści jak Spis cudzołożnic, Bezpowrotnie utracona leworęczność czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike książka Pod mocnym aniołem. Reżyser prezentuje widzom opowieść o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkaną z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera.

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.

 

Film o Pilchu  to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

 

Pokaz w ramach: Film o Pilchu - krakowska premiera

Bookmark and Share