kpb

Azyl

tytuł oryginalny: The Zookeeper's Wife

reżyseria: Niki Caro
aktorzy: Jessica Chastain, Daniel Bruhl, Johan Heldenbergh

czas trwania: 127 min.
produkcja: USA 2016
premiera: 2017-03-24
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Rzecz dzieje się w Polsce, w chwili wybuchu II wojny światowej. Antonina i jej mąż, dr Jan Żabiński opiekują się warszawskim Ogrodem Zoologicznym, którego on jest dyrektorem. Stanowią oddane sobie, kochające się małżeństwo. Antonina każdego dnia otwiera bramy ogrodu, serdecznie witając gości.


Aż nadchodzi dramatyczny czas wojny. Od jej wybuchu Żabińscy muszą konsultować wszystkie decyzje dotyczące zoo z Lutzem Heckiem, niemieckim zoologiem, autorem selektywnego program hodowlanego, w czasie wojny – żołnierzem.


Antonina i Jan szybko zaczynają współpracę z Ruchem Oporu, odkrywając, że skomplikowana architektura opuszczonego przez zwierzęta Ogrodu Zoologicznego, z jego tunelami i przejściami, doskonale nadaje się do sekretnego ukrywania ocalonych. Narażając życie i bezpieczeństwo rodziny, Żabińscy potajemnie wywożą z warszawskiego getta Żydów, którzy znajdują schronienie w zoo.

 

Scenariusz filmu powstał w oparciu o wstrząsającą książkę Diane Ackerman Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo. O samej Antoninie mówiono, że była nie tylko piękną kobietą, ale także mądrym, dobrym, odważnym człowiekiem, który dobro innych stawiał nad własne bezpieczeństwo. W roli Antoniny wystąpiła dwukrotnie nominowana do Oscara Jessica Chastain (Interstellar). W pozostałych rolach m.in.: Johan Hendelbergh (W kręgu miłości) i Daniel Brühl (Wyścig).

 

Wcześniej: Letnie Tanie Kinobranie 2017 Tydzień 3.: Prawdziwe życie, Azyl - pokazy przedpremierowe oraz Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 5.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share