kpb

Captain Fantastic

tytuł oryginalny: Captain Fantastic

reżyseria: Matt Ross
aktorzy: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler

czas trwania: 120 min.
produkcja: USA 2016
premiera: 2017-03-10
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Oscary 2017: nominacja dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Viggo Mortensen)
Złote Globy 2017: nominacja dla najlepszego aktora w dramacie (Viggo Mortensen)
Nagrody BAFTA 2017: nominacja dla najlepszego aktora (Viggo Mortensen)
MFF w Cannes: nagroda dla najlepszego reżysera w sekcji Un Certain Regard (Matt Ross)
MFF w Karlowych Warach 2016: Nagroda Publiczności
Satelity 2016: najlepszy aktor (Viggo Mortensen)
 


Ben jest ojcem sześciorga dzieci, które wspólnie z żoną wychowuje z dala od zgiełku miasta. Żyją inaczej niż przeciętna amerykańska rodzina: jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do normalnej szkoły, uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Kiedy sytuacja rodzinna zmienia się, muszą stawić czoła cywilizacji.

 

Captain Fantastic to pełna absurdalnego humoru i znakomitych dialogów, wzruszająca opowieść o mężczyźnie, który musi na przemyśleć na nowo co to znaczy być rodzicem. Matt Ross tworzy dzieło, któremu wizualnie i koncepcyjnie najbliżej chyba do wielokrotnie nagradzanej Małej Miss, z postaciami, które mimo ekscentrycznego wyglądu budzą autentyczną sympatię. Dzięki spojrzeniu z perspektywy głównych bohaterów, reżyserowi udało się podkreślić kontrast między odludziem, na którym żyli do tej pory, a wielkim miastem, z którym mają do czynienia po raz pierwszy.

 

PRASA O FILMIE:

Matt Ross do spółki z Mortensenem (w jednej ze swoich najlepszych ról) nie tylko wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec otaczającej nas rzeczywistości, ale także niejednokrotnie ją kompromitują. (...) Niestety, reżyser zdaje się mówić, że gdy raz weszło się do tego świata, nie ma od niego ucieczki. Nie pozostaje nic innego, jak wstać i pokazać wszystkim środkowy palec.
Kuba Armata, Stopklatka.pl

 

| In the forests of the Pacific Northwest, a father devoted to raising his six kids with a rigorous physical and intellectual education is forced to leave his paradise and enter the world, challenging his idea of what it means to be a parent.

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017,
tydzień 7: Życie rodzinne

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share