kpb

A Wedding

tytuł oryginalny: Noces

reżyseria: Stephan Strekker
aktorzy: Lina El Arabi, Sébastien Houbani, Babak Karimi, Nina Kulkarni

czas trwania: 98 min.
produkcja: Belgia/Francja/Luksemburg/Pakistan 2016
język: francuski, urdu
napisy: polskie
in French and Urdu with Polish subtitles

Francuski Festiwal Filmowy w Angoulême 2016: najlepsza aktorka (Lina El Arabi), najlepszy aktor (Sébastien Houbani)

 

Zahira, która niedawno skończyła osiemnaście lat, mieszka wraz ze swą rodziną pakistańskiego pochodzenia w Brukseli. Zgodnie z tradycją powinna niebawem wyjść za mąż. Jej rodzice, w geście „nowoczesnej wspaniałomyślności”, pozwalają jej poznać potencjalnego małżonka – i wybrać spośród trzech kandydatów – za pośrednictwem Skype’a. Każdy z nich wszak mieszka w ich ojczystym kraju. Dziewczyna buntuje się jednak przeciwko temu i postanawia wyrwać się z zaklętego koła toksycznych obyczajów. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że bohaterka zakochuje się w miejscowym białym chłopaku i to z nim zaczyna snuć plany na przyszłość, ku przerażeniu rodziny. Zahira będzie zmuszona wybierać między światem rodziców i jego zwyczajami, jakie zna jedynie z ich opowieści, a własną podmiotowością.

Stephan Streker konfrontuje rzeczywistość imigrantów ze światem Europy Zachodniej, odsłaniając sztywne kulturowe bariery między nimi, które są bardzo trudne – jeśli nie niemożliwe – do pokonania. Jednocześnie z wyczuciem wygrywa napięcia wynikające z odmiennych mentalności swoich bohaterów, targanych silnymi namiętnościami i uczuciami.

 

| Zahira is 18 and is allowed to Skype (very modern!) from her parental home in Belgium with three suitors in Pakistan. Zahira has her doubts, but wants to keep her parents happy. After all, their family ties are deep and loving. However, there are irreconcilable differences between her parents’ expectations and traditions and Zahira’s Western lifestyle. Torn between two worlds, she asks her brother for help.

 

Pokaz w ramach: Netia OFF Camera 2017

(wcześniej także: IFFR Live 2017)

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share