kpb

Ja, Olga Hepnarová

tytuł oryginalny: Já, Olga Hepnarová

reżyseria: Petr Kazda, Tomáš Weinreb
aktorzy: Michalina Olszaoska, Martin Pechlát, Klára Melísková, Marika Soposká, Marta Mazurek

czas trwania: 100 min.
produkcja: Czechy/Francja/Polska/Słowacja 2016
premiera: 2017-01-13
język: czeski
napisy: polskie
in Czech with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Art Film Festival 2016: najlepsza aktorka (Michalina Olszańska)
MFF w Mińsku 2016: najlepsza aktorka (Michalina Olszańska), najlepszy reżyser (Petr Kazda, Tomáš Weinreb)
 

Oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. To nie był nieszczęśliwy wypadek, działała z premedytacją. Nie uciekała przed milicją. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem.

 

Olga Hepnarová była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Film jest debiutem czeskich reżyserów Tomasa Weinreba i Petra Kazdy, a jego wielkim atutem są wspaniałe zdjęcia Adama Sikory i doskonała, tytułowa rola Michaliny Olszańskiej. Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Berlinie. Twórcy  inspirowali się książką jednego z najlepszych czeskich twórców literatury faktu - Romana Cílka.

 

| "My verdict is: I, Olga Hepnarová, the victim of your bestiality, sentence you to death penalty." Those were the famous words of the 22-year-old mass murderer Olga Hepnarová, who in 1973 drove a truck into a group of innocent people in Prague.

 

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 6.: Młode życie

 

ZWIASTUN: 

Bookmark and Share