kpb

Przełęcz ocalonych

tytuł oryginalny: Hacksaw Ridge

reżyseria: Mel Gibson
aktorzy: Andrew Garfield, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Sam Worthington, Luke Bracey, Vince Vaughn, Rachel Griffiths

czas trwania: 139 min.
produkcja: USA/Australia 2016
premiera: 2016-11-04
język: angielski, japoński
napisy: polskie
in English and Japanese with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Oscary 2017: najlepszy dźwięk, najlepszy montaż
Nagrody BAFTA 2017: najlepszy montaż
Złote Globy 2017: nominacja do nagrody dla najlepszego dramatu, najlepszego aktora w dramacie (Andrew Garfield), najlepszego reżysera (Mel Gibson)
Critics Choice 2016: najlepszy film akcji, najlepszy aktor w filmie akcji (Andrew Garfield)
Nagrody Australijskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych 2016: najlepszy film, najlepszy aktor (Andrew Garfield), najlepszy reżyser (Mel Gibson), najlepszy aktor drugoplanowy (Hugo Weaving), najlepsza scenografia (Barry Robison), najlepsze zdjęcia (Simon Duggan), najlepszy dźwięk,  najlepszy montaż, najlepszy scenariusz oryginalny (Andrew Knight, Robert Schenkkan)
 

Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

| WWII American Army Medic Desmond T. Doss, who served during the Battle of Okinawa, refuses to kill people, and becomes the first man in American history to receive the Medal of Honor without firing a shot.

 

REŻYSER O FILMIE:

Andrew Garfield dosłownie stał się graną przez siebie postacią i oddał w pełni charakter i sedno czynów Desmonda Dossa, a gra całej obsady drugoplanowej przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy wnieśli coś do tego projektu. Uważam to za wielki zaszczyt, że dane mi było opowiedzieć tę historię.
Mel Gibson

 

PRASA O FILMIE:

Epickie historie od zawsze były bliskie sercu Mela Gibsona, dlatego scenariusz Przełęczy ocalonych wydawał się dla niego idealnym materiałem do pracy. Tak rzeczywiście się stało, gdyż na ekranie udało mu się pokazać przejmującą i wzruszającą historię, gdzie znalazło się miejsce na dramat, romans i widowiskowe sceny batalistyczne. Wszystko wskazuje na to, że po latach bycia w niełasce Hollywood wróci znowu na salony, a jego obraz prawdopodobnie zostanie obsypany nagrodami Akademii.
Robert Skowroński, film.onet.pl

Przełęcz ocalonych już teraz okrzyknięto wielkim powrotem Gibsona. Czy jest to również jego pokuta? Nie ulega wątpliwości, że Gibson zrobił film o rodzinie, wierze, miłości i przebaczeniu, poddanych próbie na arenie potwornego konfliktu. To film, którego nie można przegapić.
Peter Travers, Rolling Stone

 

Pokazy w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 3.: Prawdziwe życie

 

ZWIASTUN: 

Bookmark and Share