kpb

Wołyń

reżyseria: Wojciech Smarzowski
aktorzy: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Wasyl Wasylik, Adrian Zaremba, Lech Dyblik, Jacek Braciak, Izabela Kuna

czas trwania: 150 min.
produkcja: Polska 2016
premiera: 2016-10-07
język: polski, ukraiński, rosyjski, niemiecki
napisy: polskie
in Polish, Ukrainian, Russian and German with Polish substitles

(fot. Krzysztof Wiktor, Film It!)

 

Netia OFF Camera 2017: Nagroda Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: nagroda indywidualna za profesjonalny debiut aktorski (Michalina Łabacz),  zdjęcia (Piotr Sobociński jr), charakteryzację (Ewa Drobiec)
 

 

Akcja filmu rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

 

Nowy film Wojtka Smarzowskiego (Dom zły, Drogówka, Pod Mocnym Aniołem) porusza przemilczany dotychczas w polskim kinie temat tragicznych wydarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Jak przyznawał reżyser, to najbardziej wymagający film w jego karierze. Podkreślał, że Wołyń to film historyczny, ale także opowieść o uczuciach: - Ten film musi kipieć emocjami, ale ma być mostem, a nie murem - mówił reżyser. - Moją ambicją jest zrobienie filmu o miłości w czasach nieludzkich. O miłości, która jest ponad podziałami. 

 

Wcześniej w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 3.: Prawdziwe życie

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share