kpb

Serce psa

tytuł oryginalny: Heart of a Dog

reżyseria: Laurie Anderson
aktorzy: Archie, Jason Berg, Heung-Heung Chin

czas trwania: 77 min.
produkcja: Francja/USA 2015
premiera: 2016-09-30
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles

Nagroda Specjalna Lina Mangiacapre na MFF w Wenecji

 

Film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki, królowej nowojorskiego undergroundu. To medytacyjna podróż w bogaty wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.

Serce psa to  rozsadzający konwencjonalne ramy dokumentu i filmowego eseju kolaż charakterystycznych dla artystki elementów i tematów, wśród których znajduje się wykorzystywanie multimediów, fascynacja  językiem, flirt z technologią. Duża część filmu została zrealizowana przy pomocy małych, cyfrowych kamer zainstalowanych w różnych urządzeniach. Prostą animację, pojawiającą się w otwierającym film surrealistycznym rozdziale zrealizowała sama artystka.

 

| Artist Laurie Anderson pays tribute to her late, beloved dog in this deeply personal cinematic collage on love, death and the multi-faceted language we use to make sense of our lives.

 

Pełen życia filmowy dziennik intymny, który staje się diagnozą stanu współczesnej ludzkości. Anderson zaryzykowała odsłaniając swoją wrażliwość i opierając się na osobistych, często bardzo intymnych, doświadczeniach. Jednak dzięki szczerości i odważnej formie udało jej się podbić serca publiczności.
Nisimazine


Pierwszy od 30 lat film Laurie Anderson to momentami niepoważny, ale poetycki hołd złożony ukochanemu zwierzakowi i wyjątkowa medytacja poświęcona miłości, pamięci i językowi.
Variety


Hipnotyzujący kolaż obrazów i dźwięków.
Los Angeles Times

 

Laurie Anderson jest jedną z najgłośniejszych – i najbardziej cenionych – pionierek świata sztuki. Najlepiej znana jest ze swoich projekcji multimedialnych i innowacyjnego wykorzystywania technologii. Jako pisarka, reżyserka, artystka wizualna i wokalistka stworzyła przełomowe dzieła, które wpłynęły na świat sztuki, teatru i muzyki eksperymentalnej. W swojej karierze muzycznej skomponowała m.in. ścieżkę dźwiękową do swojego filmu Home of the Brave, a także nagrała wiele albumów w tym Life on a String. Jej przedstawienia to zarówno kameralne solowe występy, jak i rozbudowane multimedialne prezentacje. Anderson opublikowała siedem książek, a jej prace prezentowane były w wielu muzeach na całym świecie. W 2002 roku została pierwszym artystą-rezydentem w NASA, a w 2007 otrzymała prestiżową nagrodę Dorothy i Lillian Gish za wyjątkowy wkład w rozwój sztuki.


BARANY DOG-FRIENDLY :)

Kino Pod Baranami jest miejscem przyjaznym czworonogom - możecie do nas przyjść z Waszym psim przyjacielem :)


ZWIASTUN:

 

Bookmark and Share