kpb

Ostatnia rodzina (The Last Family)

reżyseria: Jan P. Matuszyński
aktorzy: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra

czas trwania: 123 min.
produkcja: Polska 2016
premiera: 2016-09-30
język: polski
napisy: angielskie
in Polish with English subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

(fot. Hubert Komerski/Aurum Film)

MFF w Karlowych Warach 2017: nominacja do nagrody LUX Film Prize
Netia OFF Camera 2017: Krakowska Nagroda Filmowa w Konkursie Głównym, Nagroda Publiczności
Festiwal Filmowy w Gdyni 2016: Złote Lwy dla najlepszego filmu (Jan P. Matuszyński), najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej (Aleksandra Konieczna) oraz najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej (Andrzej Seweryn)
MFF w Locarno 2016: Srebrny Lampart dla najlepszego aktora (Andrzej Seweryn)

 

Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich.  

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, być może naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

 

Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.

 

| Spanning a period of 28 years, the film tells the story of the Beksiński family. The main protagonists are: Zdzisław, head of the family and acclaimed painter; Tomek, Zdzisław’s son, prominent music journalist and film translator, and Zofia – extraordinary woman, wife, and mother. The story begins in 1977 when Tomek moves out of the family house. His hypersensitive and unnerving personality gives his mother constant cause for concern.

 


Bardzo prawdopodobny kandydat do wielu nagród festiwalowych. Niesamowita praca kamery i bezbłędne spojrzenie na detale epoki.
Jay Weissberg, Variety 

 

Ten film zrobi furorę. Niezwykła chemia łączy Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika, Aleksandrę Konieczną. Najwyższy stopień prawdziwości.
Tadeusz Sobolewski, Kino

 

Opowieść o Beksińskich staje się intymną opowieścią o naszych własnych rodzinach: zawsze kalekich, balansujących między „razem” i „obok siebie”. O domach, w których ścierają się egoizm i opiekuńczość, spokój i lęk. Matuszyński wydobywa jednak coś więcej – mimo skrajnych emocji i tragicznych wydarzeń Beksińscy są wciąż razem. Biorą siebie z całym dobrodziejstwem dziwactw i ekstrawagancji, blokad i niespełnień, mimowolnych rytuałów i bolesnych czasem nawyków.
Paweł T. Felis, Wyborcza.pl 

 

Nagrodzona Złotymi Lwami Ostatnia rodzina to wielka sprawa. Nie tylko dlatego, że jeszcze nie było jeszcze takiego filmu w polskim kinie. Ostatnia rodzina jest portretem toksycznej rodziny, w którym krzyżują się losy osobliwego malarza, jego neurotycznego syna Tomasza i żyjącej w ich cieniu żony Zofii. W błyskotliwym debiucie Jana P. Matuszyńskiego można zobaczyć – jak w krzywym zwierciadle – charakterystyczny rys polskiej rodziny z bliznami po wojnie. Nic w tym domu nie jest normalne, ale wszystko, do cholery, wydaje się dziwnie znajome.
Łukasz Knap, film.wp.plWcześniej: Letnie Tanie Kinobranie 2017.
Tydzień 3.: Prawdziwe życie
oraz Letnie Tanie Kinobranie 2018: tydzień 7.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share