kpb

Chocolat

tytuł oryginalny: Chocolat

reżyseria: Roschdy Zem
aktorzy: Omar Sy, James Thierée, Noémie Lvovsky, Frédéric Pierrot, Helena Soubeyrand

czas trwania: 120 min.
produkcja: Francja 2016
premiera: 2016-07-01
język: francuski
napisy: polskie
in French with Polish subtitles

Prawdziwa historia niezwykłego człowieka - pierwszego czarnoskórego klauna o pseudonimie Chocolat, który święcił triumfy we Francji na przełomie XIX i XX wieku. Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów. W roli głównej Omar Sy - gwiazda uwielbianych na całym świecie Nietykalnych.

Chocolat był pierwszy ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Urodził się w 1860 roku na Kubie jaka Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie zaczął przygodę z cyrkiem. Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony’ego Grice’a, który nadał mu pseudonim Chocolat. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku - klauna Footit (w tej roli James Thierée).

Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a Chocolat stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

Omar Sy o bohaterze filmu: Chocolat rozśmieszał publiczność pokazując stereotypy na temat sytuacji czarnoskórych. Kiedy mentalność społeczeństwa zaczęła się zmieniać, (...) nie było im już wcale do śmiechu. To była dobra sytuacja dla ofiar rasizmu, ale dla niego nie, ponieważ zaczęto o nim zapominać. Chocolat był artystą. Chciałbym, aby jego historia, jego praca i talent nie były zapomniane.

(także w ramach: 7. Przegląd Nowego Kina Francuskiego)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share