kpb

Królowa pustyni

tytuł oryginalny: Queen of the Desert

reżyseria: Werner Herzog
aktorzy: Nicole Kidman, James Franco, Damian Lewis, Robert Pattinson

czas trwania: 128 min.
produkcja: USA 2015
premiera: 2016-04-08
język: angielski, arabski, turecki
napisy: polskie
in English, Arabic, Turkish with Polish subtitiles
info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2015: nominacja do Złotego Niedźwiedzia

Opowieść o kobiecie, która zmieniła bieg historii.
Najnowszy film Wernera Herzoga, nominowany do Złotego Niedźwiedzia.

Nicole Kidman w roli Gertrudy Bell, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku legendarnej „królowej pustyni” - Brytyjki, która w świecie arabskim osiągnęła więcej, niż kobieta mogła wówczas dokonać w postępowej Europie.


Pisarka, podróżniczka, archeolog, agentka brytyjskiego wywiadu. Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę. Uwielbiała ryzyko i adrenalinę. Niektórzy mówili o niej „zarozumiała pannica z Oxfordu”. Konsekwentnie udowadniała, że jest lepsza od innych. Osiągnęła pozycję w świecie arabskim, która wówczas wydawała się dla kobiety niemożliwa, nawet w Wielkiej Brytanii. Jej życie to przygoda, w której spełniały się wszystkie marzenia poza jednym - miłością.

Bell nie nadawała się do roli wiktoriańskiej żony, wyprzedzała swoją epokę. Jako pierwsza kobieta ukończyła z wyróżnieniem studia z na Oksfordzie. Dyplomu jednak nie dostała, bo uczelnia przyznała to prawo kobietom dopiero trzydzieści lat później.

Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Gotowa do poświęceń przywykła do twardego życia obozowego. Na wielbłądzie spędzała po dziesięć godzin dziennie. Jeździła wyłącznie w męskim siodle, trzymając w ręku parasolkę lub czytając książkę. Miała niezwykły dar zjednywania sobie miejscowych władców, budząc ich szacunek biegłą znajomością arabskiego. Nawiązywała przyjaźnie z wodzami plemiennymi, gościła w namiotach wpływowych szejków. Współpracowała z angielskim wywiadem w czasie I wojny światowej i zapisała się w historii jako jeden z negocjatorów i architektów współczesnego Iraku.

Robert Pattinson wcielił się w filmie w legendarnego brytyjskiego oficera T. E. Lawrence'a, znanego również jako Lawrence z Arabii.

Nicole Kidman o bohaterce swojego filmu: Gertrude Bell zafascynowała mnie, kiedy tylko o niej usłyszałam. (...) Zdecydowała się na podróż do zupełnie nowego świata, bo chciała przeżyć swoje życie po swojemu, a nie tak jak nakazują konwenanse. Ja mogę tylko pomarzyć o takiej odwadze i sile charakteru. Życie Gertrudy było niesamowite, jej przygody zapierają dech w piersiach. Skrywała także tajemnice - moim zdaniem to, co popychało ją do podróży i działania wynikało ze straty, braku i tęsknoty. Pustynia zaś stała się jej odkupieniem i pociechą.


| A true story of the life of British explorer and adventurer, Gertrude Bell, Queen of the Desert chronicles her journeys of love and loss in the Middle East during the early 20th century. Academy Award winner Nicole Kidman stars alongside Academy Award nominated James Franco, Golden Globe & Emmy Award winner Damian Lewis, and Robert Pattinson.


Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 1: Z dalekiego świata.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share