kpb

Fúsi

tytuł oryginalny: Fúsi / Virgin Mountain

reżyseria: Dagur Kári
aktorzy: Gunnar Jónsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Sigurjón Kjartansson, Franziska Una Dagsdóttir, Margrét Helga Jóhannsdóttir, Arnar Jónsson, Thórir Saemundsson, Ari Matthíasson, Fridrik Fridriksson, Ingunn Jensdóttir

czas trwania: 94 min.
produkcja: Islandia/Dania 2015
premiera: 2016-02-19
język: islandzki
napisy: polskie
in Icelandic with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

FF Tribeca Nowy Jork 2015: najlepszy film fabularny, najlepszy scenariusz - Dagur Kári, najlepszy aktor - Gunnar Jónsson
MFF w Berlinie 2015: światowa premiera
CPH PIC 2015: nagroda publiczności

Delikatna, słodko-gorzka komedia z nutką melancholii w tle. Pełen ironii portret 40-letniego mężczyzny, próbującego wejść w końcu w dorosłe życie.

Czwarty film fabularny w karierze utalentowanego islandzkiego reżysera Dagura Káriego, znanego w Polsce z filmów Noi Albinoi, Zakochani widzą słonie i Dobre serce.

Fúsi to nieśmiały, wrażliwy i sympatyczny 40-letni misiaczek ze sporą nadwagą. Ten dorosły prawiczek nadal mieszka z matką i jej partnerem, a każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży. Po powrocie do domu w garażu konstruuje drobiazgowe makiety historycznych bitew. W piątek, dla odmiany, chodzi do tej samej chińskiej knajpy, zamawia to samo danie, a póżniej słucha muzyki heavy-metalowej w swoim samochodzie. Pewnego dnia za namową matki udaje się na kurs tańca, gdzie poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę, Sjöfn. Wywróci ona jego świat do góry nogami.

Reżyser o filmie: Portretowanie outsiderów to nie jest moja świadoma decyzja. Po prostu interesuje mnie stworzenie jak najbardziej zbliżonych do życia bohaterów, którzy są lekko „poza”, są samotnikami, niezaangażowanymi w życie tak jak inni.

Ujmująca, delikatna i opowiedziana z wyczuciem komedia romantyczna.
Screen Daily

Mała historia o wielkim człowieku. The Hollywood Reporter

W Fúsim w każdej scenie widać reżyserską czułość i wrażliwość. Bad Taste

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 2: Męski świat.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share